Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Remodelare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Tinand cont ca este vorba despre o recompartimentare+renovare a locuintei din planurile atasate, ce ar trebui imbunatatit? De exemplu asezarea bucaratiei departe de dinning este un dezavantaj.
Sunt anumite constrangeri tinand cont ca locuinta este deja construita, de asemenea in partea stanga a planurilor exista un calcan, nu se pot monta ferestre.

As dori de asemenea sa stabilesc urmatoarele:

- camera sau compartiment tehnic lipseste - eventual in garaj sau sub scara parter? (centrala termica + posibil puffer, boiler; in pod va fi un spatiu tehnic pt boiler panouri solare si ventilatie cu recuperare de caldura). Alimentarea cu gaz este pe partea dreapta a planurilor.
- alegere loc pt jacuzzi exterior 3-4 persoane la terasa etaj, coltul dinspre nord?
- alegere loc sauna 2-3 persoane, pivnita sau garaj?
- masina de spalat la subsol sau in baie? am vazut burlane care aduc rufele din bai in susol. In subsol incap 2 masini, ma gandeam sa ramana doar una, restul garajului sa il folosesc la altceva, insa garajul nu are incalzire, fiind doar la o temperatura data de sol.
- alegere design fatade si inchidere glisanta terasa etaj
- propunere mobilier camera hobby, un bar as vrea pe undeva.

- alte propuneri pentru imbunatariri?

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sa ma risc, sa nu ma risc....
La parter, pui baia in locul dressingului, combini locul de luat masa cu camera de zi, dressingul in locul camerei de zi si iti ramane loc de fumoar/camera de coniac...

Masa din bucatarie in configuratia aia mi se pare un mare pain in the ass, mare-mare... Dau o lada de bere, o dau pe bune, daca dupa 3 ani de la darea in folosinta iti fac o fizita inopinata si gasesc masa asa....

Edited by viotl, 20 October 2018 - 01:00.


#3
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
camera de zi si locul de luat masa sunt deja combinate, nu au pereti intre ele; baia nu va putea sa aiba nicio fereastra in locul dresingului..

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Baia deasupra camerei de zi iti va da mari batai de cap. De fapt, e un pic verbotten... nu stiu cum a fost aprobat asa proiect. Cam orice solutie ai adopta pebntru teava de evacuare WC, se va auzi.

 a_mada21, on 20 octombrie 2018 - 00:56, said:

camera de zi si locul de luat masa sunt deja combinate, nu au pereti intre ele; baia nu va putea sa aiba nicio fereastra in locul dresingului..
ok.

Urasc sa citez si editez pe tableta...
Uite, nu mi-o lua in nume de rau... jacuzzi si sauna vs masina de spalat in baie si ghena de rufe.... pe mine ma zgarie pe urechi, rau.

Cine va prepara si servi masa?

#5
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 viotl, on 20 octombrie 2018 - 01:05, said:

Baia deasupra camerei de zi iti va da mari batai de cap. De fapt, e un pic verbotten... nu stiu cum a fost aprobat asa proiect. Cam orice solutie ai adopta pebntru teava de evacuare WC, se va auzi.


ok.

Urasc sa citez si editez pe tableta...
Uite, nu mi-o lua in nume de rau... jacuzzi si sauna vs masina de spalat in baie si ghena de rufe.... pe mine ma zgarie pe urechi, rau.

Cine va prepara si servi masa?
Am sa pun tevi de scurgere cu izolare fonica daca la asta te referi; nu inteleg care-i faza cu zgariatul pe urechi. Masa in general va fi luata in bucatarie, uneori in locul de luat masa

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
ok.
Din categoria "sa radem cu dintii".... vad ca stti ce-de facut..
Bafta, succes!

#7
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
ok, astept si sfaturi constructive daca are cineva..

Edited by a_mada21, 20 October 2018 - 01:58.


#8
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
"jacuzzi exterior 3-4 persoane la terasa etaj" sper ca a facut un inginer structurist calculul de incarcare. O sa ai cateva tone pe o suprafata de 3-4 mp.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 a_mada21, on 19 octombrie 2018 - 22:12, said:

Salut,

Tinand cont ca este vorba despre o recompartimentare+renovare a locuintei din planurile atasate, ce ar trebui imbunatatit? De exemplu asezarea bucaratiei departe de dinning este un dezavantaj.
Sunt anumite constrangeri tinand cont ca locuinta este deja construita, de asemenea in partea stanga a planurilor exista un calcan, nu se pot monta ferestre.

As dori de asemenea sa stabilesc urmatoarele:

- camera sau compartiment tehnic lipseste - eventual in garaj sau sub scara parter? (centrala termica + posibil puffer, boiler; in pod va fi un spatiu tehnic pt boiler panouri solare si ventilatie cu recuperare de caldura). Alimentarea cu gaz este pe partea dreapta a planurilor.
- alegere loc pt jacuzzi exterior 3-4 persoane la terasa etaj, coltul dinspre nord?
- alegere loc sauna 2-3 persoane, pivnita sau garaj?
- masina de spalat la subsol sau in baie? am vazut burlane care aduc rufele din bai in susol. In subsol incap 2 masini, ma gandeam sa ramana doar una, restul garajului sa il folosesc la altceva, insa garajul nu are incalzire, fiind doar la o temperatura data de sol.
- alegere design fatade si inchidere glisanta terasa etaj
- propunere mobilier camera hobby, un bar as vrea pe undeva.

- alte propuneri pentru imbunatariri?

De la bucătărie la locul de luat masa ai cam 6 metri. E chiar așa de departe?
Camera tehnică în subsol, sub scară nu e loc.
Mașina de spălat ți-aș fi zis să o pui tot în subsol dacă aveai o scară decentă spre acesta. Scara metalică pare cam inconfortabilă. Deci baie parter.
Jacuzzi 3 persoane ~1,5 tone pe 3 mp. La limită - ia-l pe structurist și întreabă-l dacă terasa ține.
Sauna la subsol  - mă gîndesc iarăși la scară care pare înghesuită. Dar dacă nu vă deranjează e foarte bine.
Design fațade, închidere terasă - pune-le aici dacă vrei să comentăm.

Întrebări suplimentare
- palierul de sus al scării spre etaj are 80 cm. Puțin, foarte puțin. Cum vei căra mobila sus? Studiază posibilitatea balansării capătului de sus al scării. Așa poate scapi și de prima treaptă care e pusă în drum.
- etajul e etaj sau mansardă? din desen pare să fie un amestec - ai grijă ce înălțimi ai pe lîngă pereți.
- baia din parter - ești sigur că vrei duș și nu cadă?
- intrarea principală - vestibulul e mic; unde vă veți lăsa paltoane, ghete, umbrele și altele asemenea?

Altele
- în axul B sugerez să pui o ușă care să separe locul de luat masa și camera de zi de restul parterului. Din păcate scara rămîne vizibilă dar măcar ascunzi dormitorul, dressingul și baia de vederea musafirilor.
- personal aș prelungi acoperișul și peste terasă și nu aș închide-o.

#10
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 radunic, on 20 octombrie 2018 - 08:05, said:

De la bucătărie la locul de luat masa ai cam 6 metri. E chiar așa de departe?
Camera tehnică în subsol, sub scară nu e loc.
Mașina de spălat ți-aș fi zis să o pui tot în subsol dacă aveai o scară decentă spre acesta. Scara metalică pare cam inconfortabilă. Deci baie parter.
Jacuzzi 3 persoane ~1,5 tone pe 3 mp. La limită - ia-l pe structurist și întreabă-l dacă terasa ține.
Sauna la subsol  - mă gîndesc iarăși la scară care pare înghesuită. Dar dacă nu vă deranjează e foarte bine.
Design fațade, închidere terasă - pune-le aici dacă vrei să comentăm.

Întrebări suplimentare
- palierul de sus al scării spre etaj are 80 cm. Puțin, foarte puțin. Cum vei căra mobila sus? Studiază posibilitatea balansării capătului de sus al scării. Așa poate scapi și de prima treaptă care e pusă în drum.
- etajul e etaj sau mansardă? din desen pare să fie un amestec - ai grijă ce înălțimi ai pe lîngă pereți.
- baia din parter - ești sigur că vrei duș și nu cadă?
- intrarea principală - vestibulul e mic; unde vă veți lăsa paltoane, ghete, umbrele și altele asemenea?

Altele
- în axul B sugerez să pui o ușă care să separe locul de luat masa și camera de zi de restul parterului. Din păcate scara rămîne vizibilă dar măcar ascunzi dormitorul, dressingul și baia de vederea musafirilor.
- personal aș prelungi acoperișul și peste terasă și nu aș închide-o.

Nu e foarte departe bucataria, insa nu e ideal adica langa locul de luat masa. Daca vrei sa aduci multe farfurii deodata iti trebuie un carucior ca la restaurant. In mod uzual nu cred ca sunt probleme, poate maxim o tava.
Sub scara nu poate fi montata centrala ce i drept, nu se poate evacua gazul ars de la centrala, nici teava de gaz nu poate fi adusa. Insa daca nu montam toate echipamentele intr un loc, de exemplu un puffer se poate monta; cutia cu distribuitoare incalzire pardoseala cred ca acolo va fi.
Masina de spalat daca ocup locul celei de a doua masini si il micsorez/inchid fata de locul primei masini, tind sa o mut aici si rufele sa vina prin ghena de rufe.
Sauna in pivnita sau in locul din spate langa camera tehnica si masina spalat? Cred ma mai bine e in locul pivnitei. Nu stiu cat de des va fi folosita.

Am atasat cateva fatade, sunt constrangeri din cauza frontului ingust si calcanelor la etaj. Daca etajul nu ar avea calcan si in dreapta ci curte, ce ar fi de imbunatatit la forma acoperisului sau ferestre? Poza 3D2 e o idee.
Pe partea in consola ma gandeam sa fie fatada ventilata si panouri imitatie de lemn, la fel si balconul pe laterale.
La inchiderea terasei din spate, chiar si a partii frontale a balconului din fata ma gandeam la geamuri simple glisabile pe sina, doar sa nu bata vantul iarna; poate un acoperis sau pergola retractabila in spate. nu imi place acoperis total fix la terasa.

Vestibului e cam mic, dar singura posibilitate este sa fie mai adanc, ceea ce ar obtura spatiul de  trecere intre camera zi si loc de luat masa. Usa de la vestibul va fi glisanta din 2 foi.

La baie parter momentan este cada, insa a fost folosita extrem de rar. As opta pentru 2 chiuvete + dus la parter; la baia etaj - cada.

Palierul scarii etaj nu am deranjeaza, mobila va fi mutata o singura data sper.

#11
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Alte recomandari de imbunatatiri?

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Posta_mada21, on 24 octombrie 2018 - 17:23, said:

Alte recomandari de imbunatatiri?
Abia ne revenim dupa explozia bombei din avion si tu vrei pareri de remodelari?

#13
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postioppo, on 26 octombrie 2018 - 10:10, said:

Abia ne revenim dupa explozia bombei din avion si tu vrei pareri de remodelari?
viata merge inainte

#14
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Aveti recomandari de firme de constructii pentru lucrari de:

-consolidari  (decupari beton, sapaturi manuale, armari, turnari beton, etc)
-constructii lemn (acoperis, pereti structura lemn, OSB, montaj tigla ceramica)
-finisaje ulterior

Zona este Bucuresti, incepere lucrari la primavara.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Au murit toti in explozia bombei din avion. Viata merge inainte, fara firme de constructii.

#16
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Cel mai ieftin si rapid este sa dai jos casa veche si sa faci ce vrei dupa. Orice arhitect si constructor neimplicat in proiectul tau iti va spune asta. Este o pilda veche a ceasului vechi si stricat pe care ti-l arunca unul in curte, te bucuri ca a dat pleasca peste tine, cheltui pe la mesteri sa ti-l dreaga, merge ce merge, iar se strica, iar mesteri...niciodata nu vei avea ceas, doar o vechitura....

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
După cum ne-a învățat cineva, totul este relativ. Dacă-ți aruncă o Raketa e una, dacă-ți aruncă un Rolex e alta. La fel și casele - nu orice e vechi e automat musai să fie dărîmat.

#18
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Nu ma apuc sa daram o casa de 250 mp facuta acum 15 ani, ar fi o prostie

Edited by a_mada21, 03 December 2018 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate