Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Placa peste parter fisuri

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Buna. Am turnat si eu recent placa peste parter impreuna cu centurile. Nu ma pricep bine. Am o echipa recomandata de multi din oras. S-a respectat proiectul, fierul, clasa de beton (simbac turnat cu pompa) etc. Planseul a fost turnat acum o saptamana si prezinta fisuri. Constructorul spune ca sunt normale. Astept si opinia dirigintelui de santier si eventual a structuristului. Ce parere aveti? Am bagat sarma si cele mai adanci (2-3) au cate 1.5 maxim 2 cm. Trebuie sa imi fac griji?

Edited by ipopsea, 19 October 2018 - 11:41.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Opinia structuristului e cea care contează.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Dirigintele si structuristul te vor lamuri. Nici nu avem poze, dar chiar si asa, in cazurile astea nu dupa noi trebuie sa te iei. De curiozitate, s-a vibrat betonul, s-au luat probe pentru laborator?  Nu ca ar fi vreo legatura directa, dar sunt lucruri necesare.

#4
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
S-a "vibrat" pe la centuri cu ciocanul de guma. Sunt probe luate. Clasa de beton e cea indicata. Nu stiu sa pun poze. Probabil ca nu pot de pe telefon. Am sa incerc de pe laptop mai tarziu. Multumesc.

#5
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 ipopsea, on 19 octombrie 2018 - 11:50, said:

S-a "vibrat" pe la centuri cu ciocanul de guma. Sunt probe luate. Clasa de beton e cea indicata. Nu stiu sa pun poze. Probabil ca nu pot de pe telefon. Am sa incerc de pe laptop mai tarziu. Multumesc.

Mda...de vibrat trebuia vibrat cu vibrator cu lance nu cu ciocanul.

Cat despre crapaturi...ai udat placa prima saptamana incepand la 3-4 ore dupa turnare? Si cand zic udat ma refer , a stat inundata macar primele 2 zile?

#6
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Afara temepraturile au fost la turnare undeva la 23 de grade si dupa, intre 5-10 grade noaptea si 18-25 ziua. Am udat a doua si a treia zi bine (cate o ora). Constructorul a zis sa nu ud mai mult ca nu este necesar.

#7
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Reactia de hidratare a betonului dureaza mult mai mult de 2 zile si e reactie exoterma asa si la temperaturi de genul asta tot ar fi trebuit sa uzi ceva mai mult. Conteaza mult si vantul.

Oricum ca si idee eu nu am vazut placa turnata cu beton "nebotezat" nefisurata

Edited by -Jinx-, 19 October 2018 - 12:02.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Eu stiam ca se vibreaza cu ala electric. De udat, pe vremea asta nu cred ca e nevoie, e destul de rece afara.

#9
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Vibratorul cu lance este electric.

Edited by -Jinx-, 19 October 2018 - 12:16.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
O recomandare pentru cand discuti cu diriginte si structurist: cere-le sa-ti explice detaliat ce s-a intamplat (ca sa ai grija pe viitor) si ce riscuri sunt mai departe astfel incat sa iei o decizie corecta. De multe ori indivizii astia incearca sa se protejeze pe ei (pentru ca semneaza) si ii doare la basca de buzunarul tau. Am eu un structurist d-asta, dirigintele nu-i de acord cu el, dar si el vrea sa se protejeze si cere ca in proiect.

#11
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Buna. Am discutat cu structuristul si mi-a spus ca totul este in ordine si nu am de ce sa imi fac griji. Fisurile sunt de suprafata mai ales spune el din contractarea betonului in zone unde fierul era foarte des...ceva de genul. Si lipsa de vibrare evisent a adaugat la problema. Insa nu sunt probleme de rezistenta mai ales ca am bagat la fier acolo de m-am speriat. Multumesc tuturor. Daca ajung lanaga un laptop revin si cu pozele macar asa de curiozitate pt cei interesati. O zi frumoasa.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
globul meu de cristal zice ca nu ai turnat inca pardoseala de la parter iar popicii de la cofraj stau pe niste dulapi direct pe pamant.

#13
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Da-mi un nume de facebook si iti dau poze pe messenger :)

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
[email protected]
dar vor fi curiosi si alti colegi.

Edited by arg, 19 October 2018 - 15:42.


#15
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Am trimis vreo 4 mail-uri ca sa pot atasa destule poze. Ms

Edited by ipopsea, 19 October 2018 - 16:00.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sunt crapaturi de suprafata de la contractia betonului.
dar:
- etrierii din centuri sunt prea subritir si prea rari
- ciocuriele de la armarule de jos trebuiau sa fie in sus, nu lesinate pe cofra,
- constructorul s-a grabit prea mult, nu trebuia sa urce paletii cu bca pe o placa cruda.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Problema cu paletii de BCA o voi avea si eu. Structura pe cadre, la final umplem cu BCA. Cam la cat timp de la turnare pot pune BCA-ul pe placa fara sa risc sa se lase?

#18
ipopsea

ipopsea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.10.2018
Multumesc de raspuns. Intradevar parea ca s-au grabit putin fiindca vor sa ii tina vremea buna. Au trecut 8 zile, si abia azi am urcat paletii sus. Popii sunt inca jos nu am decofrat nimic. Crzi ca tinand cont de cele spuse de tine, voi avea  porbleme de rezistenta? Dirigintele a spus ca din cauza betonului de calitate superioara, reactiile au loc foarte repede si e aproape imposibil de impiedicat fisurile de suprafata. Ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate