Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Clauze contract nerespectate - vanzare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salutare,

Acum 14 luni acum cumparat o casa de la un constructor, iar in momentul in care am facut CVC, nu erau toate aspectele puse la punct (un gard despartitor lipsea, mai erau lucrari de facut la restul gardului, tamplaria termopan nu era reglata corespunzator, la un moment dat o sticla a crapat in timpul noptii, din pricina montajului deficitar etc).

Din luna Decembrie 2017 am avut diferite discutii cu dansul, prin care il ceream, rugam, sa vina impreuna cu producatorul ferestrelor si usilor si sa remedieze situatia, deoarece nu se inchid bine deloc. In cateva situatii s-au deschis de la un vant puternic sau cand am uitat cheia de la casa am reusit sa intru doar impingand de usa putin. Sa nu mai spun de zgomotul care se aude de afara si frigul care se simte mereu in casa.

Asadar, de un an de zile, "vin maine, saptamana viitoare".

Un detaliu pe care as vrea sa il mentionez este ca la intocmirea CVC, notarul a zis ca ar fi prea mult sa adauge atatea clauze, de aceea ne propune sa facem un alt contract/intelegere, cu lucrari specifice care mai trebuiesc terminate si termene limita. Asa am si facut.

Datele din intelegerea aia au expirat demult, dar acum mi-a ajuns cutitul la os, nu mai pot suporta atatea amanari.

Intrebare este daca ma mai pot folosi de contractul ala, pentru a-l obliga in vreun fel (inclusiv instanta) sa iti respecte obligatiile pentru care a semnat.

Mersi!

Edited by onlyviu, 17 October 2018 - 14:34.


#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
"Datele din intelegerea aia au expirat demult"

Ati prevazut termen de executare?
Sunt prevazute penalitati?

Poti merge la instanta.

#3
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postpaznicmare, on 17 octombrie 2018 - 14:40, said:

"Datele din intelegerea aia au expirat demult"

Ati prevazut termen de executare?
Sunt prevazute penalitati?

Poti merge la instanta.
Da, sunt prevazute termene, dar nu mai stiu exact care sunt ele, stiu doar ca au expirat. Nu am chiar acum in fata contractul ala.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postonlyviu, on 17 octombrie 2018 - 14:45, said:

Da, sunt prevazute termene, dar nu mai stiu exact care sunt ele, stiu doar ca au expirat. Nu am chiar acum in fata contractul ala.
in cazul asta, singurul sfat posibil e sa faci contractul sul si sa-l pleznesti pe vanzator cu el peste degete. daca-i un contract stufos e posibil sa-l doara (in functie si de cum dai tu)
orice alta actiune depinde de ce scrie in contract, si asta doar tu poti spune.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postonlyviu, on 17 octombrie 2018 - 14:34, said:

..... ne propune sa facem un alt contract/intelegere, cu lucrari specifice care mai trebuiesc terminate si termene limita. Asa am si facut.....
lucrariile din contractul ala au si niste cantitati si preturi? acele preturi sunt apropiate de cele reale?

sfatul meu e sa citesti atent acel conract, eventual sa vorbesti cu un avocat sau cineva care se pricepe la acte si legislatie.

Edited by arg, 17 October 2018 - 15:18.


#6
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postarg, on 17 octombrie 2018 - 15:18, said:

lucrariile din contractul ala au si niste cantitati si preturi? acele preturi sunt apropiate de cele reale?

sfatul meu e sa citesti atent acel conract, eventual sa vorbesti cu un avocat sau cineva care se pricepe la acte si legislatie.
Nu e specificata o valoare in bani a lucrarilor care mai trebuiesc finalizate, sunt punctate lucrarile care el se obliga sa le termine.

Oricum, va trebui sa stau cu un avocat, cum zici tu, pentru a vedea ce pot face si care sunt sansele mele de reusita daca merg in instanta.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
oarecum offtopic.
incearca sa obti niste preturi pentru terminarea lucrariilor, si pe urma te hotarasti daca merita sa o iei pe calea legala sau mai bine le faci din banii tai si te bucuri de casa.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Daca e contractul bine facut, cu cerinte clare, termene si eventual penalitati, atunci il poti obliga prin instanta sa execute lucrarile sau sa iti plateasca daune. Totusi, e ceva de durata, deci daca nu-l sperie procesul, atunci va trece mult timp pana sa obtii dreptatea. Totusi, tu poti repara pe banii tai si sa il obligi in instanta sa-ti ramburseze costurile.

Edited by george_alexandru, 17 October 2018 - 15:46.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postonlyviu, on 17 octombrie 2018 - 15:23, said:

Nu e specificata o valoare in bani a lucrarilor care mai trebuiesc finalizate, sunt punctate lucrarile care el se obliga sa le termine.

In contractul tau exista vreun capitaol referitor la garantia de buna executie?

View Postonlyviu, on 17 octombrie 2018 - 14:45, said:

Da, sunt prevazute termene, dar nu mai stiu exact care sunt ele, stiu doar ca au expirat. Nu am chiar acum in fata contractul ala.

Daca acele termene au expirat,inseamna ca si contractul a incetat sa produca efecte si inseamna de asemenea ca acest subiect deschis de tine este total inutil.

ps.
Orice lucrare executata pe baza unui contract se termina cu doua procese verbale:unul la terminarea efectiva a lucrarilor si unul la finalizarea lucrarilor adica cand s-a terminat perioada de garantie.
De asemenea contractul trebuie sa prevada clar si explicit obligatiile si drepturile partilor.
Iar ceea ce afirmi ca ar fi zis notarul in legatura cu adaugarea clauzelor este un non-sens.
Tare mi-e teama ca esti inca o victima a sarlatanilor dezvoltatori,care s-a lasat inselata cu buna stiinta,in schimbul unui discount iluzoriu la pretul final.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postadisz, on 17 octombrie 2018 - 20:09, said:

Daca acele termene au expirat,inseamna ca si contractul a incetat sa produca efecte si inseamna de asemenea ca acest subiect deschis de tine este total inutil.
la modul general, ce spui tu aici nu-i deloc adevarat.
expirarea termenelor ii da lui dreptul sa ceara executarea contractului in instanta.

View Postadisz, on 17 octombrie 2018 - 20:09, said:

Iar ceea ce afirmi ca ar fi zis notarul in legatura cu adaugarea clauzelor este un non-sens.
Tare mi-e teama ca esti inca o victima a sarlatanilor dezvoltatori,care s-a lasat inselata cu buna stiinta,in schimbul unui discount iluzoriu la pretul final.
eu as zice ca notarul a fost mana in mana cu dezvoltatorul si l-au cam "lucrat". daca n-ar fi separat vanzarea de restul lucrarilor, onlyviu putea sa ceara rezolutiunea contractului de v/c, deci practic toti banii inapoi. asa cum l-a "sfatuit" notarul, onlyviu ramane cu casa, dezvoltatorul cu banii si onlyviu poate incerca in instanta sa-l oblige pe acesta sa rezolve din probleme.

#11
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Post_Smiley_, on 17 octombrie 2018 - 20:51, said:

la modul general, ce spui tu aici nu-i deloc adevarat.
expirarea termenelor ii da lui dreptul sa ceara executarea contractului in instanta.


eu as zice ca notarul a fost mana in mana cu dezvoltatorul si l-au cam "lucrat". daca n-ar fi separat vanzarea de restul lucrarilor, onlyviu putea sa ceara rezolutiunea contractului de v/c, deci practic toti banii inapoi. asa cum l-a "sfatuit" notarul, onlyviu ramane cu casa, dezvoltatorul cu banii si onlyviu poate incerca in instanta sa-l oblige pe acesta sa rezolve din probleme.
Corect, dezvoltatorul lucreaza permanent cu notarul care a intocmit CVC si contractul pe care il amintesc opening topic. Foarte probabil sa fi fost in cardasie.

De discount la pretul case nu poate fi vorba. In momentul semnarii CVC sotia mea era insarcinata in 6 luni, nu mai aveam unde sta, asa ca am acceptat sa semnam CVC in conditiile explicate initial.

O sa ma sfatuiesc cu cineva pe marginea contractului, sa vedem ce se poate face.

Mersi pentru raspunsuri!

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
poti posta aici o poza cu contractul, elimnand datele de identificare (nume, adrese etc).
vezi si sfatul lui arg, e foarte bun. un proces e costisitor si dureaza destul de mult; daca-l poti evita cu un cost relativ mic, atunci merita sa iei in calcul si varianta in care-ti asumi tu costurile reparatiilor.

#13
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Un avocat îți ia mai mult decât te costă reparațiile alea doar să citească contractul ăla.

#14
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Pai tu vrei sa spui ca ai cumparat o casa noua la care nu se inchid usile si geamurile ?!Posted Image
Si ca sa se inchida usile si geamurile ai facut un nou contract??!!Posted Image

WTF?

#15
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Post_Smiley_, on 17 octombrie 2018 - 20:51, said:


la modul general, ce spui tu aici nu-i deloc adevarat.
expirarea termenelor ii da lui dreptul sa ceara executarea contractului in instanta.


eu as zice ca notarul a fost mana in mana cu dezvoltatorul si l-au cam "lucrat". daca n-ar fi separat vanzarea de restul lucrarilor, onlyviu putea sa ceara rezolutiunea contractului de v/c, deci practic toti banii inapoi. asa cum l-a "sfatuit" notarul, onlyviu ramane cu casa, dezvoltatorul cu banii si onlyviu poate incerca in instanta sa-l oblige pe acesta sa rezolve din probleme.
Omul a spus notarului ca dorește in cvc sa treacă și ce mai e de terminat. Notarul l-a sfătuit sa facă alt contract pe lângă pt asta. Pai arunci notarul nu are nici o vina ? Notarul nu poate raspunde ca l-a sfătuit in dezavantaj ?

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
un sfat prost nu e nici infractiune, nici contraventie. si principala problema e ca nu poti proba reaua intentie, chiar daca ea a existat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate