Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Perete cu foite de aur / aurit

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
E mai degraba un schlagmetall sau foite de cupru peste care s-au aplicat cu un burete probabil vopseaua. Ceva de genul ca in poza. Nu e stucco veneziano crede-ma am cautat o gramada inainte sa ajung aici...
Dar eu intreb te tehnica descrisa de mine in primul topic.Poza e doar un exemplu de aceea am si folosit cuvantul "asemanator".

Attached Files


Edited by larahau, 17 October 2018 - 13:53.


#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlarahau, on 17 octombrie 2018 - 13:12, said:

Nu e nici o suparare. Am pus cateva imagini poate te razgindesti legat de culorile inchise in baie...Oricum fiecare face cum ii place.

Sa revenim la subiect...

Mai bine pune poze cu baia ta actuala, sa ne dam cu parerea cum s-ar incadra spoiala aia aurita in decor...

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mai intii desprăfuiesti, cureti peretele cu o laveta umeda.
Dupa uscarea temeinica, dai amorsa, in mai multe straturi, amorsă obișnuita.

In poza ta nu este aur 100%, poate accente cu citeva foite, aruncate strategic.
Dar, in principiu, acolo ai vopsea.
Ai primit un link, spre un magazin, a fost postat de o colega.
Acolo gasesti nuantele de vopsea care se pot mixa, pentru efectul scontat.

Ce ai postat tu este mat, sper ca intelegi ca nu ai un perete cu foită de aur lingă foiță de aur, din motive evidente :)
Pentru prețiozitatea pe care o doresti, poti sa folosesti foite de aur veritabil, aruncate ici colo, apoi dispre ele spre exteriorul lor sa dai cu vopsea, pierdut, sa nu se vada trecerea de la aur la vopsea.
Spor.

L.E. Nu, nu este Stucco Veneziano, ala este foarte texturat.

Edited by crisstonne, 17 October 2018 - 14:38.


#22
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Si pentru impermeabilizare doar amorsa obisnuita? Ma refer in zonele unde aplic mixtionul pentru lipirea foitelor. Am inteles ca in zonele unde aplic mixtionul trebuie sa fie foarte bine impermeabilizat peretele ca altfel mixtionul este absorbit de perete si foita nu se lipeste bine.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Functie de cit de absorbant este peretele la tine (noi nu cunoastem asta), dai mai multe straturi de amorsa, pina nu mai absoarbe si devine ca ,,sticla ".
Probezi pe o zona mica, daca tot experimentezi si vrei sa inveti.
Dai, respecti timpul de uscare, dai iar, respecti timpul de uscare...
Cind esti satisfacut/-a, adica observi ca peretele nu mai absoarbe amorsa, treci la etapa urmatoare.

Edited by crisstonne, 17 October 2018 - 17:23.


#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlarahau, on 17 octombrie 2018 - 13:12, said:

Nu e nici o suparare. Am pus cateva imagini poate te razgindesti legat de culorile inchise in baie...Oricum fiecare face cum ii place.


da, e frumoasa ;)...dar nu e pe gustul meu;)....in orice caz, ai foarte mult spatiu...eu as fi pus o oglinda mare, sa ma vad, sa ma admir :))

View Postcrisstonne, on 17 octombrie 2018 - 17:16, said:


Cind esti satisfacuta, adica observi ca peretele nu mai absoarbe amorsa, treci la etapa urmatoare.


sunt convins ca e baiat :)

#25
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Da' peretele ala acoperit cu foita de aur mai respira/ absoarbe vaporii de umezeala din aer ? zic si eu........

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
LOL. Daca intrebi chestii din astea super banale (ce e aia amorsa, cum se da cu ea pe perete, etc) sigur nu o sa ajungi vreodata sa faci spoieli din alea ca in poza aia. Marea majoritate a vopsitorilor nu stiu sa faca asa ceva si voi vreti sa faceti DIY cand in viata voastra n-ati pus mana pe o pensula? :death:

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlarahau, on 17 octombrie 2018 - 13:12, said:

[...] Am pus cateva imagini poate te razgindesti legat de culorile inchise in baie...[...]

Din cate bai am facut la viata mea, preferata mea este cea gri antracit (atat pe pereti cat si pe plafon Posted Image). O sa repet modeul' cu prima ocazie.

View Postlarahau, on 17 octombrie 2018 - 12:47, said:

Asadar daca cunoasteti procedura va rog ajutati-ma cu explicatii/recomandar [...]i/materiale.Vreau sa il fac in regim DIY - eu nefiind artist Posted Image

Incepi cu amorsa, dupa cum s-a spus deja. Un strat, doua, cate vrei tu. Important este ca, atunci cand pulverizezi apa (mist) pe o suprafata de proba, sa alunece toata. Daca te plictisesti de dat cu amorsa si inca n-ai ajuns la rezultatul scontat, poti incerca o mana de vopsea. Lipiciul acela, pt foita (din cate stiu eu) merge si pe vopsea netexturata.
In fine ... foita aceea (de aur sau nu) se aplica destul de usor daca ai o pensula moale - cu care s-o manevrezi - si lucrezi intr-un spatiu fara curenti de aer. Foita metalica, aurie, se aplica muuult mai usor decat cea adevarata, de aur., fiind mai grosuta.

Cand incepi cu vopseaua, trebuie sa tii cont de un singur lucru: e mai usor sa mai adaugi vopsea, decat s-o iei de pe perete. Asa ca vei lucra in regimul "burete uscat". Adica buretelul ala, de-l folosest ca sa tamponezi Posted Image vopseaua pe pereti, il "descarci" mai intai pe niste prosoape de hartie.
Eu n-as mai proteja cu nimic dar, daca vrei sa faci asta, poti alege un "lac" transparent, satinat, pe baza de apa.

Spor! Sa revii cu poze.

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postjimi91, on 17 octombrie 2018 - 17:20, said:

eu as fi pus o oglinda mare, sa ma vad, sa ma admir
Posted Image

View PostChemTeacher, on 17 octombrie 2018 - 18:18, said:

Da' peretele ala acoperit cu foita de aur mai respira/ absoarbe vaporii de umezeala din aer ? zic si eu........
Daca-i de-aia, nici faianta nu absoarbe.

#29
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009

View PostDIY, on 17 octombrie 2018 - 23:50, said:

Din cate bai am facut la viata mea, preferata mea este cea gri antracit (atat pe pereti cat si pe plafon ). O sa repet modeul' cu prima ocazie.
Unele persoane au impresia ca o baie antracit e o baie jegoasa auzi :) dupa cum au scris mai devreme. Mare e gradina Ta Doamne :)  

Multumesc lui crisstonne si lui DIY  pentru informatiile profi si la subiect. Am sa tin cont de sfaturile voastre.

Friskey altceva in afara sa bruiezi topicul asta nu ai facut dar acum inteleg cum ai ajuns la 7k+ de postari...

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
Sa pui poze aici sa vedem si noi ce a iesit. Sa vedem daca radem sau plangem Posted Image

Edited by laffin, 18 October 2018 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate