Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Voiaj sau naveta pe monociclul clasic

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
2017-06Jun-25 Singapore Unicyclists. Coney Island with Ed Pratt. (1 of 2)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Kukw-XNw5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2017-06Jun-25 Singapore Unicyclists. Coney Island with Ed Pratt. (2 Of 2)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ewl0X-3EXAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Credeam ca doar la romani mai rasar atitudini de acest gen:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJYQCBmsda8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Monsal Trail unicycle ride with outtakes

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2lNoFuGn7Fw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008

View Post_-_, on 11 martie 2019 - 21:12, said:

Credeam ca doar la romani mai rasar atitudini de acest gen:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJYQCBmsda8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

haha, 'Ex-clown or something ?' Posted Image

Cine merge pe asa chestie trebuie sa fie imun la parerile celorlalti Posted Image
Si nu cred ca face cineva naveta pe monociclu in Romania, iti dai seama ca ajunge somer relativ repede.
Deci acest thread e pt nimeni... in afara de tine, mda

Edited by sirgoofy, 18 March 2019 - 09:27.


#77
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De fapt, clownii nu merg pe asa ceva. La circ nu se utilizeaza monocicluri montane (MUni care sunt dotate cu anvelope off-road si, deseori, cu frana pe disc) sau monocicluri de sosea (cum ar fi monocicluri cu diametrul rotii de pe la 24"-26" in sus si, eventual, dotate cu ghidon).
In plus, doar o mica parte dintre monociclisti sunt profesionisti ai circului. Si doar o mica parte dintre clowni folosesc monocicluri.
Insa oamenii neinformati care au vazut monocicluri doar la circ, iar la circ le-au atras atentia doar clownii si nici nu inteleg diferentele dintre monocicluri au tendinta sa faca astfel de asocieri sau comentarii precum cel din video. Nici macar cand vad monociclisti in alte contexte nu fac distinctii.

La fel se intampla si in cazul jugglerilor. Ba chiar mai rau. Aceasta deoarece multi oameni nu inteleg ca jonglatul si circul sunt doua lucruri separate. Ei nu vad monociclismul si jugglingul ca sporturi, cu toate ca exista federatii sportive pentru amandoua disciplinele, iar daca le mai si combini, atunci se gandesc imediat la clowning...LOL

Observ ca ti-ai editat mesajul, eliminand partea in care considerai firesti astfel de reactii, deoarece "clownii merg monocicluri" (ceea ce face raspunsul meu inutil).

Legat de completarile din comentariu:

Daca te referi la Flaviu Cernescu care facea naveta pe monociclu cand lucra ca inginer IT, atunci gresesti considerand ca a ajuns somer din acest motiv. A renuntat pentru o perioada la respectiva slujba (mai tarziu si a doua oara) pentru a se dedica unor activitati mai importante care l-au ajutat sa se dezvolte si in alte planuri si care i-au oferit prilejul de a calatori prin lume.

Threadul este pentru orice persoana dispusa sa incerce si altceva decat bicicleta. Monociclismul a inceput sa se raspandeasca in intreaga lume, a patruns ca disciplina de invatamant in scoli, au aparut tot mai multe cluburi de monociclism in marile orase, s-a diversificat numarul de sporturi in care se utilizeaza monocicluri, s-au inmultit competitiile sportive in discipline monociclistice, invata sa utilizeaza monocicluri tot mai multe persoane cu orice varsta intre 4 si 70 de ani, monociclurile clasice tind sa substituie bicicletele sau monociclurile electrice in campusurile universitare etc. Daca sunt singurul de pe forum care a initiat discutii pe tema monociclismului, nu inseamna ca threadul este pentru "nimeni in afara de mine". Si daca ai fi sincer, atunci ai recunoaste ca, de fapt, esti singurul care declara (periodic) ca nu intereseaza pe nimeni monociclurile.

Edited by _-_, 18 March 2019 - 10:25.


#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La travesía en monociclo: de Bella Unión a Montevideo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uJucWqNP7Xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"Cursa" de monocicluri la rusi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YuQgcjsUY3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
TOP 6 ways to Mount a 36er Unicycle!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2lGxO_A49i0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
36" Unicyle Free Mounting

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4jP6y_RWAaw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Monsal trail with Unicycle North West group on 36er's

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DrjcVty37CU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Varule...tu centrezi tu dai cu capul.
Inteleg ca-i pasiunea ta asta, dar chiar trebuie cate un topic separat pt fiecare nebunie de mono-ciclism? Adica nu le poti pune si tu pe toate la gramada, atata timp cat nimeni altcineva nu este interesat?
Caci asa ne-ar fi si noua mai usor de ignorat topicul respectiv, chiar daca tu faci eforturi mari sa le tii pe toate sus.

#84
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cateva "randuri":
In primul rand nu sunt "varul" tau, iar restul frazei este neinteligibil.
In al doilea rand, monociclismul nu este "nebunie", dar in popor este o vorba: "cine ii face pe altii nebuni...".
In al treilea rand, nu te impiedica nimeni sa "ignori" subiectele care nu te intereseaza. Nici pe mine nu ma intereseaza 99% dintre subiecte. Desigur ca asta nu inseamna ca daca pe mine nu ma intereseaza, atunci nu intereseza pe nimeni, dar pentru unii logica... este grea.

Stai linistit, ca nu fug nicaieri subiectele despre biciclete din aria de ciclism, daca exista si cateva subiecte despre monociclism printre o majoritate covarsitoare de subiecte despre biciclete!
Nu exista arii separate pentru "biciclism" si "monocilcism" si nici nu este nevoie, deoarece monociclismul este destul de rar (nu inexistent!), mai ales la noi in tara. Iar unul dintre motivele pentru care este rar intalnit in Romania este tocmai acela ca nu prea l-a popularizat nimeni. Sunt printre putinii care isi consuma din timp ca sa incerce sa-l popularizeze.
A pretinde ca toate disciplinele monociclistice sa fie inghesuite intr-un singur topic ar fi ca si cum eu as pretinde ca toate subiectele referitoare la fotbal sa fie inghesuite intr-un singur topic, deoarece mie nu imi place fotbalul.
Te comporti ca si cum ti-ar fi teama ca ar abandona lumea bicicletele in favoarea monociclurilor. Dar este absurd...
Avem amandoi loc in universul ciclismului, dar probabil ca esti foarte tanar si inca nu ai invatat sa iti depasesi ego-ul si sa convietuiesti in armonie cu cei din jur. Daca esti pasionat de sport, atunci sper ca vei descoperi (iti urez sa descoperi) aceste lucruri, inainte de a experimenta consecintele ignorarii lor!

#85
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu e vorba ca dispar celelalte subiecte, dar atata timp cat interesul este zero (hai sa fiu baiat bun si sa zic "aproape zero" ca suntem in saptamana aia speciala) nu vad necesitatea de a avea toata aceasta diferentiere. Iti inteleg si respect pasiunea, dar asta nu inseamna ca inteleg modul disperat in care incerci sa o popularizezi. Ok...faci asta deja de cativa ani, dar nu vezi ca interesul este inexistent? Sau mergi pe principiul "daca conving un singur user practic se dubleaza numarul de pasionati de monociclism"?
In fine...tu sa fii sanatos si sa-ti vezi de pasiunea ta (nu este pic de ironie aici).

Edited by the_lion, 22 April 2019 - 21:49.


#86
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Interesul nu este "inexistent". Deja mi-am facut cativa prieteni care, spre surprinderea mea, nu doar ca practica demult monociclismul, dar utilizeaza ocazional monociclul, inclusiv ca sa se deplaseze prin oras (ceaa ce eu n-am facut inca), respectiv ca sport (monociclism montan, trials etc.). Aceasta pe langa alti cativa utilizatori care mi-au pus intrebari despre monocicluri pe PM, fie pentru ca vor ei sa invete, fie pentru ca se gandesc sa cumpere copilului un monociclu.
Din motive care imi scapa, nu vor sa posteze intrebarile direct pe forum, desi am insistat sa faca acest lucru, motivand ca doar asa putem sprijini dezvoltarea monociclismului in Romania.
La subiectele mele despre monociclism exista si utilizatori care sunt abonati la urmarirea subiectelor (numarul din dreapta imaginilor).

Attached File  Monociclu.png   15.54K   4 downloads  Attached File  MUni.png   16.76K   3 downloads  Attached File  Trials.png   16.53K   3 downloads

Au fost mai multi abonati, dar dupa o vreme se face dezabonarea automata si unii se reaboneaza, altii nu (chiar si eu a trebuit sa ma reabonez de mai multe ori la urmarirea propriilor subiecte).

Deci opinia ta ca "interesul este zero" pentru monociclism reprezinta mai mult decat o exagerare. Altfel nu s-ar vinde monocicluri prin magazine, pe olx, etc.
Monociclismul este un sport cu federatii sportive, cu multe discipline si competitii organizate, dar care este aproape necunoscut la noi, in timp ce in restul lumii ii creste treptat popularitatea. Vecinii nostri au gazduit competitii UNICON (care sunt un fel de Olimpiade, dar numai in discipline monociclistice) sau competitii organizate la nivel national sau intre alte tari europene, in timp ce in Romania canalele de stiri sau ziarele ignora total aceste lucruri (nu prezinta nimic de aceasta natura, nici macar ca o simpla "curiozitate"). In intreaga tara nu avem decat cateva cluburi de monociclism (in sali de sport sau la teatre din orase din vestul tarii si la o casa studenteasca). A avut loc o singura competitie monociclistica intre Romania si Ungaria la Cluj cu un deceniu in urma (despre care au scris doar cateva ziare locale). Este ca si cum Romania ar fi rupta de civilizatia actuala.
Interesul pentru monocicluri este intr-adevar foarte scazut. Pentru majoritatea romanilor monociclismul este fie indiferent, fie gasesc in monociclism doar un prilej de amuzament (produs de socul de a vedea ceva neasteptat sau ceva ce anterior vazusera doar in show-uri, la circ etc.). Insa persoane care sa se simta deranjate cand cineva incearca popularizarea acestui sport nu prea am intalnit.
Multumesc pentru ultima remarca. Si eu iti urez sa fii sanatos si sa iti descoperi o pasiune la fel de mare cum am gasit eu in monociclism!

#87
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
How to balance on a 36 inch unicycle

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZJ6rqnLNR1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un pic mai extrem, dar interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pnGZItmN6ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Unicycle Climbing Clinic! (1st annual)
Terry Peterson

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WjVhdowAw4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#90
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Introducing "OneBliss" - 29er Tubeless Unicycle!
Jim Sowers (aka SpinCycle) reviews the build of his first tubeless unicycle [...]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GdEuFmo_Io?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate