Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#145
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu cred ca ar prinde bine niste schite Posted Image fiindca .... treaba asta cu izolarea - la interior - a elevatiilor nu este vreun panaceu universal pentru puntile termice. De fapt, asta-i motivul pentru care am intrebat.

#146
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Până dezbatem tehnologia informației, băieții se apucă de treabă, ne gândim la modalitatea de prindere a polistirenului de elevații interior.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 17 May 2019 - 11:20.


#147
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Daca umpli casetele cu pamant..atunci niste spuma cred ca le tine pe pozitie pana vine pamantul..sau poate o 'mamaliga' de adeziv de polistiren..

Cel putin ..pe exterior..eu cu spuma le-am pus (XPSul)..si a stat asa o iarna..pana am bagat niste pietris langa talpa..apoi pamant..ca sa-l aduc la CTN.

Si eu..unde am mini-demisol..o sa pun pe interiorul elevatiei..un EPS cred..dar il lipsesc cu adeziv. In casetele unde nu am demisol (umplute cu pamant) n-am pus izolatie si pe interior. Nu simt vreo diferenta in zonele alea..senzatia la talpi e la fel pe IPAT..insa sigur se piede ceva caldura..

Eu am simtit o diferenta majora cand am izolat placa peste bucatarie. Am stat o iarna fara izolatie acolo..si nu reusea IPATul sa-mi tina 22 de grade acolo..mergea non=stop aproape. Dupa ce-am izolat in toamna cu 20cm de EPS pe placa..temp in bucatarie e uniforma..tine 22 de grade fara probleme..si centrala toarce pe minimum..E un exemplu fortat..insa orice izolatie (chiar si pe interiorul elevatiilor) mai salveaza un pic din confortul de dupa..(discutia poate deveni mai complexa in functie de destui factori).

Edited by manghels, 17 May 2019 - 11:28.


#148
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
eu le-am prins cu adeziv poliuretanic si au tinut bine pe pozitie.

btw, ce-s lemnele alea prin betonul tau? nu puteau sa foloseasca si ei niste fier?

Edited by laffin, 17 May 2019 - 11:47.


#149
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postp0rtalu, on 16 mai 2019 - 21:03, said:

Pe interiorul casetelor izolez cu XPS de 5, constructorul spune că rupe EPS de 10
EPS densitate minim 120 tine fara probleme, doar nu dau cu roto in el... De prins e simplu, niste puncte de spuma poliuretanica si sa fie inchise golurile dintre placi, in rest nu pleaca nicaieri de acolo..
Principiul termoizolarii elevatiilor pe interior e simplu si e acelasi cu cel enuntat anterior cu termoizolarea teraselor sau balcoanelor. Explicat asa trivial: peretii care vor fi incalziti din interior sunt in contact direct cu elevatia care se va incalzi si ea. Aceasta din urma este in contact direct cu pamantul de sub casa care chiar daca nu are aceeasi temperatura ca cel din exterior tot este mult mai rece decat peretii/elevatia. Sa ne gandim ca la 2 m in pamant acesta are o temperatura intre 8 si 12 grade la nivel de an (in zona noastra) deci sa zicem la nivelul CTA-ului e clar ca aceasta are o variatie si mai mare, probabil iarna nu ingheata dar e uneori destul de aproape de 0 grade. Asadar e buna izolatia si aici chiar daca nu la fel de importanta precum cea din exteriorul elevatiei.
Sa ne gandim ca unii colegi au izolat si fundatiile (gen 1m in pamant - acolo unde e oricum o variatie mai mica de temperatura), cum sa nu izolezi elevatia care e si mai aproape de CTA si in acelasi timp de spatiul locuit? Adica nu vad dilema in acest caz.
Sub placa baga minim 15 cm EPS minim 120 densitate daca nu ai bani de XPS, oricum in zona ta nu cred ca e problema cu panza freatica, la cat nisip aveti acolo... Posted Image

Altfel da, faina lucrarea!  Kip up za gud uark! :)

Edited by catalijns, 17 May 2019 - 12:01.


#150
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
am priceput, pe exterior merg cu xps de 10cm, rau nu face dar izolarea sper sa isi merite banii.

Edited by p0rtalu, 17 May 2019 - 14:03.


#151
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Începem cu izolarea exteriorului cu xps 10cm.

Attached Files



#152
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
As incerca sa nu il prind mecanic ca sa nu strapung hidroizolatia. Foloseste spuma!

#153
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Am văzut mesajul prea târziu, s-a terminat cu exteriorul.

Attached Files



#154
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Aproape am terminat cu casetele interioare. Ne-am pregătit pentru furtună.

Attached Files



#155
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Continuăm, rămâne 10cm la placă. Scara are fundație.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 28 May 2019 - 08:47.


#156
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Joi turnăm placa.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 28 May 2019 - 13:04.


#157
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Acolo e nisip? De cand bantui pe forum nu cred ca am mai vazut facut in felul asta. In general se pune pietris pentru a rupe capilaritatea, nisipul stiu ca nu prea ajuta in sensul asta.

#158
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
straturile sunt 1.pamant galben compactat, 2.pietris. 3.amestec pietris nisip, 4.nisip, 5.folie pvc, 6.polistiren xps 10cm.
acum nu mai am cf, decat sa dreg busuiocul. dirigintele spune ca este ok, constructorul „cu vasta experienta„ zice ca asa se face.

#159
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
"asa se face" e cea mai tare explicatie.

#160
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
e ok...nu pentru ca asa se face ci pentru ca ai stratul de pietris de rupere capilaritate mai jos..practic nisipul in cazul de fata a fost folosit ca strat final pentru a nivela mai bine suprafata pe care pui polistirenul.

#161
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
După ce am intrat in polemică mi-au confirmat același lucru, sunt 10cm pietriș, 5 nisip, eu m-am cam șucărit că nu au respectat proiectul 20cm pietriș 20cm xps,acum nu am cf, nu pot decoperta tot. O sa izolez interior suplimentar. Pregătește pentru cofrare și mâine toarnă placa.

Attached Files



#162
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
stai linistit ca nu o sa ai probleme. era nasol daca puneau doar nisip. dar ca idee, intareste teoria despre nevoia continua a doreilor de a improviza ei ceva...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate