Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Estimare comanda furnizor in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Bbeto

Bbeto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2006
Salut,

Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea urmatoarei situatii.

Am stocul curent al unui produs, vanzarea estimativa/ luna si doresc sa-mi calculeze automat o propunere de comanda pentru urmatoarea luna (sau mai multe luni), luand in considerare termenul de aprovizionare.

Sigur este banal, dar nu si pentru mine.

Multumesc pentru evetualele raspunsuri!

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
In teorie e simplu, in practica, lucrurile se complica, pe masura ce vrei sa ai comenzi cat mai corecte si care sa nu te umple de stoc dar nici sa nu ramai fara.

O varianta simpla, ar fi asa: (cu asumarile aferente)

100 bucati stoc acum
Vanzare lunara 70 bucati
Livrare in 40 zile
Cat stoc vrei sa ai in continuare dupa ce intra marfa in stoc? Sau ce perioada vrei sa ai acoperita? (sa zicem ca pentru 3 luni, in ideea sa ai timp sa pui o alta comanda, dat fiind cele 40 de zile de livrare de la furnizor.
Presupunem ca vinzi doar luni-vineri, deci cam 20 de zile pe luna, daca e altfel, atunci trebuie corectat pe unde vezi 20 sau multiplu de 20 cu valoarea corecta.


Vanzarea medie zilnica = 70/20 = 3.5 si presupune ceva stabilitate in vanzari.

Daca ai un forecast, care a luat in calcul si alte chestii neprevazute, cantitatea aia, in functie de tipul de forecast trebuie insumata, fie peste vanzarea lunara (si ulterior ajunge in media pe zi), fie direct ca estimare gen, urmatoarele 2 luni o sa vindem cam 4 pe zi, ca avem campanie/discount/bla bla.

Poti sa calculezi in ambele variante dar o sa ai doua cifre si oricum trebuie sa te decizi in final in ce directie o iei. Calculul este oricum la fel doar pleaca de la valori diferite, vanzare medie sau forecast.

Mia departe ... daca vanzarea medie este 3.5, asta inseamna ca pana vine marfa ai nevoie de 40*3.5 = 140. Pentru restul de 3 luni ai nevoie de 60*3.5, adica inca 210 (sau altfel spus (40+60) * 3.5).

In total asta inseamna 350 de bucati intr-o vanzare viitoare insa cum ai deja 100 de bucati in stoc pe care nu le mai comanzi, comanda ar trebui sa fie in jur de 250 bucati.

In povestea asta pot interveni si alte variabile, gen sezonalitati daca ai produse care depind de asta, comanda minima la furnizor (poate livreaza doar in paleti, paletul are 100 si trebuie sa iei fie 200, fie 300) sau alte deal-uri gen discount-uri sau gratuitati daca iei macar 500, etc.

Toata chestia asta se poate transpune in excel, in coloanele aferente, care sa descrie ipoteza de mai sus, formulele sunt simple insa asa cum spuneam la inceput, simplul e doar teoretic, inevitabil apar probleme cand ajungi la practica.

Ti-am atasat un exemplu, cred ca poti extrapola de la el mai departe.

Attached Files



#3
Bbeto

Bbeto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2006
Multumesc mult pentru raspunsul foarte detaliat.
Imi va fi de mare ajutor.



Salut,

Revin cu o intrebare.
In coloana Forecast ai introdus formula =(C2+55)/20.
Ce reprezinta 55?

Edited by _-_, 16 October 2018 - 13:39.
Nu era nevoie sa citezi intregul post anterior si inca de doua ori! (Regulament, pct. 3, lit. c.)


#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Bbeto, on 16 octombrie 2018 - 12:17, said:

Ce reprezinta 55?

Aia am pus-o ulterior si reprezinta o cantitate aiurea, de marfa suplimentara necesara pe comanda in urma unei deviatii de la vanzarea medie .. gen, "vom avea in plus nevoie de 55 de bucati pe luna, fata de vanzarea standard"

O poti pune intr-o coloana dedicata si in loc de 55, pui coloana aia. Daca ai suplimentari, pui ceva acolo, daca nu, lasi 0.

Edited by Mr_Woppit, 16 October 2018 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate