Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

GTX 1080TI sau RTX 2080

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

 Qwerty69, on 16 octombrie 2018 - 11:17, said:

Am luat in cele din urma un 1080TI (Gigabyte Aorus 1080TI) SH pe care l-am frecat ieri toata ziua.
Placa video a fost achizitionata in martie 2018 deci mai are 1 an jumate garantie.
Halatul - 2100 RON

Felicitari, este un pret excelent pentru implementarea respectiva, care din punctul meu de vedere, este cea mai reusita.
Eu am un GTX1080 Xtreme Gaming, adica Aorus "legacy" :D si este silentioasa si rece.
In momentul de fata, nu merita diferenta de 1200lei pana la gtx2080.

Sa o fi luat fara garantie, era putin riscant, insa cu un an si ceva garantie, e perfect.
Si chestia cu minarea, din cate imi aduc eu aminte, s-a stabilit ca prin minare, placa se uzeaza mai putin decat prin gaming, unde incalzesti si racesti placa des, iar la minare se pastreaza la temperatura constanta cu racire la maxim.

#38
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011
@FallenAngel

Diferenta de pret e mai mare de 1200 ron, nu cred ca gasesi undeva RTX 1080 la 3300 RON

Mi se pare putin cam calda placa video ~ 80C stresata serios in PUBG.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Qwerty69, on 19 octombrie 2018 - 13:06, said:

Mi se pare putin cam calda placa video ~ 80C stresata serios in PUBG.
Ce carcasa ai? cum e fluxul de aer? curba de la ventilatoare cum e reglata?
Incearca si cu capacul lateral scos.

Oricum, 80 de grade nu e nimic de speriat, e o temperatura normala pentru racire cu aer intr-o carcasa.

#40
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 ro_explorer, on 19 octombrie 2018 - 13:18, said:

Ce carcasa ai? cum e fluxul de aer? curba de la ventilatoare cum e reglata?
Incearca si cu capacul lateral scos.

Oricum, 80 de grade nu e nimic de speriat, e o temperatura normala pentru racire cu aer intr-o carcasa.
Ceva noname nu stiu exact modelul... ideea e ca am un singur ventilator care baga si unu care scoate aerul din carcasa
Airflow-ul e la pamant

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta nu te plange caci e normal ce vezi acolo. Baga-i racire cu apa sa vezi atunci temperaturi interesante (1080-ul meu hibridizat cu un Kraken X61 si cu metal lichid intre procesor si capul de racire statea in 45 de grade in utilizare 100%, cu ventilatoarele pe la 800rpm :) ).

#42
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu e mult 45 de grade C0 in utilizare 100% ?

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Glumești?

#44
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 ro_explorer, on 19 octombrie 2018 - 20:14, said:

In cazul asta nu te plange caci e normal ce vezi acolo. Baga-i racire cu apa sa vezi atunci temperaturi interesante (1080-ul meu hibridizat cu un Kraken X61 si cu metal lichid intre procesor si capul de racire statea in 45 de grade in utilizare 100%, cu ventilatoarele pe la 800rpm Posted Image ).
Am dat capacul jos de la carcasa si acum nu depaseste 70C.... mi se pare cam mult diferenta de 10C cu/fara capac

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E din cauza lipsei de aerisire. Trebuie mult MULT aer bagat prin admisie si de asemenea eliminat eficient.

Tipul asta de placa video ia aer din carcasa si il da tot in carcasa, ceea ce inseamna ca pentru o racire eficienta trebuie sa ai un flux mare de aer in interiorul carcasei ... totusi dracia aia elimina pana la 300W in varf de utilizare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate