Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achiziționate garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
vreau sa achiziționez o garsoniera și dispun de 30-35 de mii de euro cash. ce pot sa găsesc și în ce zone? ar fi de preferat sa aibă metroul în apropiere în caz ca o sa o închiriez pe viitor. nu lucrez în București deci traficul n-ar fi o problema ținând cont ca nu sunt nevoit sa ies la ore de vârf.
m-am tot uitat pe anunțuri dar sunt atât de multe încât nu îmi dau seama dacă sunt cu adevărat reale.
mi-ar fi de ajutor câteva anunțuri sa ma orientez.

#2
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Cam greu, e mică suma pentru ceva mai bun și mă refer la garsonierele de 42 mp decomandate. Orientează-te pe Sălăjan, garsonierele din spatele la Billa sau din spatele pieței dar nu sunt ca cele de 42 mp, sunt nedecomandate și sunt aproape de stația de metrou Sălăjan (Nicolae Grigorescu). Nu te încadrezi la alte zone bune în blocuri construite după cutremur.

Evită multe zone dacă nu ești din București și ți se pare prețul bun că sigur nimerești într-o zonă proastă și nu vin nici chiriașii la tine. De alea noi nu zic nimic că sigur sunt în câmp departe de metrou.

Mai fă un efort de câteva mii de euro și uită-te la asta ca idee:

https://www.olx.ro/o...html#07ce29aa88

Caură ceva asemănător, nu o să mai pun exemple ca să nu fiu suspendat pentru reclamă dar așa ceva trebuie să cauți.

Edited by marin-ioon, 13 October 2018 - 16:57.


#3
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Cauta in Militari Residence.

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Drumul Taberei, Drumul Taberei, Drumul Taberei

#5
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
https://www.olx.ro/o...c2f668;promoted

https://www.olx.ro/o...html#f929cb33de

https://www.olx.ro/o...html#f929cb33de

https://www.olx.ro/o...html#f929cb33de

La plata cash fii sigur ca o sa mai scada 2000-3000

#6
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Inițiator - Uite maximul-maximul posibil ca zonă și mărime în București până în 40.000 de euro, restul sunt povești, mai bine de atât nu găsești. Ești la 2,6 KM de Universitate, este zonă centrală. Este prețul mai mic decât este în zonă din cauza etajului dar este maximul posibil ca zonă la banii ăia.

https://www.olx.ro/o...html#08763b4cbf

Ai toate categoriile de chiriași posibili la zona aia (Iancului), închiriezi fără probleme la sumă rezonabilă.

Edited by marin-ioon, 13 October 2018 - 18:44.


#7
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
cred ca o sa renunț la criteriul cu metroul. as lua ceva nou chiar dacă e mai departe ca nu vreau sa îmi bat capul cu renovarile. intenționez da o țin pentru 4-5 ani apoi chirie sau vânzare. o sa o folosesc ocazional, mare parte a anului stau la constanta.

văzusem anunțurile de la militari residence, n-aveam cum sa nu le vad la cum spameaza pe toate site-urile. o sa merg peste vreo luna sa dau o geana pe acolo.

#8
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Cred ca este mai ok sa iei ceva nou la theodor pallady,Ai metrou la 10 min plus ca daca zici ca esti din constanța imediat intri pe autostrada,plus ca mi se pare mult mai ok zona decât militari,in militari e foarte multa lume,prost construit,majoritatea veniti de la tara s-au mutat acolo ca era ieftin..

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMichele-, on 13 octombrie 2018 - 16:22, said:

vreau sa achiziționez o garsoniera și dispun de 30-35 de mii de euro cash. ce pot sa găsesc și în ce zone? ar fi de preferat sa aibă metroul în apropiere în caz ca o sa o închiriez pe viitor. nu lucrez în București deci traficul n-ar fi o problema ținând cont ca nu sunt nevoit sa ies la ore de vârf.
m-am tot uitat pe anunțuri dar sunt atât de multe încât nu îmi dau seama dacă sunt cu adevărat reale.
mi-ar fi de ajutor câteva anunțuri sa ma orientez.


La Ploiesti ai putea gasi chiar central, si orasul este chiar cochet

#10
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Mai bine nu mai lua deloc deoarece peste 5 ani iei mai puțin pe ea decât cât dai acum dacă nu este lângă metrou chiar dacă este nouă și chiriașii nu o să facă coadă la ușa ta dacă nu este lângă metrou și o să ai o singură categorie de chiriași în alea noi, adică cu risc să-ți plece la prima zăpadă. Știu bine-bine ce scriu și de chiriași și de zonele orașului.
Arunci banii aiurea, nu te lua după anunțurile cu închirieri de pe internet, chiriașii caută central să închirieze.

Faci exact prostia cea mai mare pe care o fac toți provincialii care cumpără în București.

Edited by marin-ioon, 13 October 2018 - 20:08.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ma fratele meu,cumpara ceva si bag-o la agentie pe mai putin ca pretul zonei. Fa contract cu agentia,nu cu chiriasul!  Iei mai putin lunar dar pe termen lung castigi.  Ca tu vrei 300 cu dureri de sale sau 240 linistit cu agentia!  Cand e sa futi pe cineva >futi agentia,ca ai contract.  Sper ca nu esti mult si repede.anafu vegheaza!

#12
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
MikeSpike - Tradu și tu ce ai vrut să scrii mai ales cu fraza asta:

Cand e sa futi pe cineva >futi agentia,ca ai contract.  Sper ca nu esti mult si repede.anafu vegheaza!

Cred că ești paralel total cu domeniul ăsta sau tu te visezi prin America. Cred că confunzi închirierile cu regimul hotelier.

Edited by marin-ioon, 14 October 2018 - 08:57.


#13
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Postmarin-ioon, on 13 octombrie 2018 - 20:00, said:

Mai bine nu mai lua deloc deoarece peste 5 ani iei mai puțin pe ea decât cât dai acum dacă nu este lângă metrou chiar dacă este nouă și chiriașii nu o să facă coadă la ușa ta dacă nu este lângă metrou și o să ai o singură categorie de chiriași în alea noi, adică cu risc să-ți plece la prima zăpadă. Știu bine-bine ce scriu și de chiriași și de zonele orașului.
Arunci banii aiurea, nu te lua după anunțurile cu închirieri de pe internet, chiriașii caută central să închirieze.

Faci exact prostia cea mai mare pe care o fac toți provincialii care cumpără în București.
La cele noi nu cred ca iti pleaca chiriasul la prima zapada cum ti se intampla tie pentru simplu motiv ca nu va veni intretinerea foarte mare iarna- ai centrala proprie, blocul e izolat...In plus,apartamentele noi sunt mai cautate la inchiriere si mai scumpe cu 25-30% decat cele vechi deoarece generatiile astea mai noi nu prea mai accepta "mobila clasica", scara urata, etc...Tu stii bine ce scrii despre chiriasii care prefera apartamente nerenovate in ultimii 50 de ani, cu centrale pe pacura si alte minuni din astea, ca tu doar astfel de apartamente ai la inchiriere.Cand o sa ai si 2-3 apartamente noi in portofoliu, atunci o sa poti spune ca stii ce se intampla pe piata chiriilor, deocamdata cunosti doar o mica parte din ea.

Uite si una noua https://www.olx.ro/o...de1dd7;promoted , nu stiu daca e gata blocul sau nu, dar zona e decenta...

Edited by rockemon, 14 October 2018 - 11:03.


#14
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
rockemon - Am impresia că tu chiar ești provincial și locuiești în provincie că văd că și tu îmi dai lecții de imobiliare și habar nu ai de București.

Puneți 2 perechi de ochelari și uită-te la prima poză pe care am pus-o ca să observi unde este garsoniera aia din anunțul tău și la ce distanță este de metrou (1,2 KM) și explică la toată lumea care citește aici (nu mie) cum vor merge chiriașii ăia prin zăpadă 1.2 KM dimineața sau prin ploaie torențială.

Uită-te la cealaltă poză de la Iancului și poate vezi măcar pe hartă dacă habar nu ai de București ce distanță este de pe strada Avrig până la metrou (200 metri) unde este garsoniera aia din anunțul pe care l-am pus eu și ce distanță este până la Universitate, 2.6 KM (a 3 poză).

Poate când ne băgăm și noi în seamă măcar ne uităm pe harta Bucureștiului dacă suntem provinciali cu aere de bucureșteni care habar nu au de București, care mai dau și lecții pe aici și strada Mărului este într-o groapă mare și uriașă de rahat de zonă și cartier și nu este deloc decentă cum scrii tu. Mai studiază Bucureștiul, mai la pas așa să vezi și ce e în jurul tău când mergi pe străzi.

Și nu duce tu grija mea că nu cerșesc la unii ca tine, tu mai bine mai studiază măcar Bucureștiul pe internet că văd că habar nu ai de orașul ăsta și în blocuri noi o să iau când mă va tâmpi Dumnezeu la creier (motivele le-am pus pe aici de multe ori, chiar și poze), până atunci nu vreau să ocup locul în ele și să nu mai aibă niște milionari din provincie unde să ia cu 3 euro și 84 de cenți iar tipul de chiriași pe care îi am eu nu s-ar duce niciodată în gropile alea de blocuri de care zici tu și pe câmpurile alea.

Attached Files


Edited by marin-ioon, 14 October 2018 - 14:11.


#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Adica eu am facut contract de inchiriere ca proprietar cu agentia. Daca o inchiriaza sau nu,mie lunar imi intra banii in cont. Daca dispare ceva din casa-agentia plateste! Sa facut inventar la tot ce era in casa(totul nou,cu facturi doveditoare).    Si partea cu: mult si repede.  Adica arunci un pret sa faci banu mult si repede.  Asta-I cu dus intors. Ca daca ai pasaj mare de chiriasi si mai ai si ferestre in care nu o inchiriezi  nu prea faci marebranza.  Cu anafu:  contract legal inregistrat,ca sa nu am batai de cap viitoare.  Hai ca poate intelegi acum!

#16
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Ia spune și mie ce agenție este așa proastă să facă așa ceva în România și dacă nu ai ceva ca la Stejari cum are Țiriac nu face nimeni așa ceva. Ți-o spune un fost patron de agenție imobiliară centrală din București (mulți ani) și care am în proprietate multe-multe chestii mari închiriate ultracentral în București de mai mult de 20 de ani.

Te asigur că tot nu am înțeles ce ai scris și cred că fabulezi ca o agenție să facă ce visezi tu în România. Poate pui contractul ăla blurat pe aici să mă conving și eu cât de proști sunt ăia (agenția) sau ce imobil ca Palatul Cantacuzino de pe calea Victoriei ai tu ca să își asume ăia să îți plătească chirie în condițiile pe care le-ai scris tu.

Poate vrei să spui așa - că tu ai închiriat casa ta agenției legal cu ANAF iar agenția aia face după aia alte contracte de subînchiriere cu alți chiriași cu ce chirii vrea ea să ceară și care nu are treabă cu chiria lunară pe care ți-o plătește agenția indiferent dacă are sau nu chiriași în casa ta. Este diferență uriașă față de visele tale. Dacă nu ești în domeniu și habar nu ai să te exprimi, nu mai trage tu concluzia dacă am înțeles eu sau nu ce scrii tu, mai bine exprimă-te tu cum trebuie ca să înțeleagă și ceilalți, că te asigur că eu știu cu ce se mănâncă imobiliarele.

Edited by marin-ioon, 14 October 2018 - 20:02.


#17
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Citește în like-ul pe care îl pun mai jos ca să înțelegi cum subînchiriază agenția aia (SRL) casa ta în baza contractului de închiriere făcut cu tine (persoană fizică) și prin care tu ți-ai dat acordul să se poată și subînchiria casa ta de agenție și nu mai fă pe expertul cu mine:

https://contabilul.m...dam-corect.html

Subînchirierea poate să o facă orice chiriaș dacă este proprietarul de acord, nu ai descoperit tu apa caldă. Dacă ai ceva de scris pe aici, fă-o pe înțelesul la toată lumea care citește pe aici că te asigur că cei ca mine înțeleg foarte bine chiar dacă nu știi să explici.

Edited by marin-ioon, 14 October 2018 - 20:42.


#18
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Nu stiu cum este in bucuresti cu subinchirierea la agenție,dar stiu pe cineva din bucurești care a cumparat apartament la Mamaia si el a închiriat apartamentul cu 3000 pe lei luna timp de un an,in timp ce agenția închiriază in regim hoteliere.

Edited by Marius19891989, 14 October 2018 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate