Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Creier Artificial!

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Bolile pot fi eliminate cu antivirusul  daca sunt infectioase sau prin formatarea organelor de stocare, daca e vorba de boli hardware de tip uzura sau fizice se pot inlocui piesele respective.
Mie cienva pe alt thread imi recomanda sa-mi adaug incă un encefal ca să fie doal encefal sau dual core ptr calcule mai rapide, deci cred că merge, trebuie eventual un slot adaugat că poate nu orice encefal e compatibil, poate trebuie update la microcod sau

#20
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostZark, on 12 octombrie 2018 - 20:17, said:

Eu am auzit de la un tovaras de pahar (nu am auzit cazuri concrete oricum) ca ne putem descarca creierul pe PC. Am avut si eu fantezii de genul sa-mi bag un stick in cap si sa devin destept pe loc, sau sa am o mufa microusb sa imi bag hdd extern la cap, dar de asta nu am auzit. Ar fi tare oricum.

El si l-a descarcat deja

#21
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlupini, on 13 octombrie 2018 - 15:32, said:

ÎntĂąi e de dorit a se cunoaște cum funcționează creierul uman. Cu asta se ocupă Human Brain Project din Europa, și BRAIN Initiative, din S.U.A.

PĂąnă Ăźn prezent s-a reușit simularea funcționării creierului unui șobolan, Ăźnsă nu e destul.

Doar după ce se vor descifra mecanismele de funcționare, și apoi se vor putea reface prin simulări pe mașini de calcul, doar atunci se va putea crea legătura Ăźntre creierul biologic și mașină, ce se cheamă Brain Computer Interface (BCI).

Într-o primă fază, va rămĂąne ca "hard" corpul biologic, Ăźnsă treptat, acesta va fi Ăźnlocuit și el deoarece e ineficient, fiind supus bolilor, ĂźmbătrĂąnirii și descompunerii. Cel mai probabil, Homo sapiens va migra Ăźn lumea virtuală a viitorului, un mediu pe care Teilhard de Chardin l-a numit noosferă.

Eu cred ca vor reusi sa decodifice fluxul informatic-electric de la nivelul creierului, apoi vor inregistra totul, vor simula activitatea, ...

Vor descoperii chei si protocoale, mai intai pe scheme simple, de exemplu comanda info-electrica care sustine bataile inimii, respiratia, apoi scheme de tipul: ordin-executare pentru alergare, ori pentru a desena o reprezentare mentala, samd.

Dupa decodificare se vor realiza creiere virtuale.

Un surogat nici nu trebuie sa fie la fel de complex precum creierul biologic, poate fi functional doar pe modul inconstient, adica visare, apoi mai avansat pe modul vizionare de imagini, apoi din ce in ce mai avansat.

Computerele au plasticitate deoarece se supun noua, iar motoarele de cautare sunt facute sa semene cu creierul uman, la fel si algoritmii care ne cauta mereu sugestii conforme cu ceea ce cautam noi.

Ceea ce ne prezinta IT-ul in presa, este cu totul altceva, practic incearca sa duplice biologicul ca morfologie si structura. Este ca si cum in loc sa fi construit avioane, sa fi rafinat un fel de planoare cu pene si care dau din aripi.

#22
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postcristiaro, on 25 octombrie 2018 - 21:55, said:

N-auzi ca nu exista creier ? Va atrage omul atentia si voi tot pe placa voastra stricata o tineti. "Creierul" e o imagine in constiinta. A simula creierul e ca si cum ai simula o imagine cu cascada Niagara si te-ai astepta sa te ude.

Poți argumenta aceasta ipoteză?

Eu am studiat problema de multa vreme si tot nu stiu daca are sens ceea ce spui.

In aceasta realitate creierul este fațeta in discuție și ceea ce ne interesează, deoarece toate le trăim prin creier. Nu are nicio importanță daca exista un ego cosmic astral, deoarece noi nu ne putem accesa acest ego cosmic, altfel nu am putea exista in aceasta realitate ca atare ci am vedea o infinitate de informatii suprapuse.

Asadar noi suntem aici in aceasta realitate in primul rand creierul, in timp ce egoul nostru cosmic este un nod de cale ferată pentru infinitatea fatetelor noastre din infinitatea de realitati alternative.

Tu crezi probabil doar in aceasta realitate de tip ortodox-reductionist si atunci vezi pe undeva prin om o ectoplasma astrală inca nedetectata de stiinta, ori eu zic ca asa ceva nu exista in maniera aceasta.

Știinta a demonstrat caci creierul proceseaza si stocheaza informatie.

Înteleg ce vrei să spui cu Niagara, dar la modul cel mai serios nici nu trebuie sa te ude, după cum nici din propria imagine in oglinda daca iti arunci un pahar cu apa in fața ta din oglinda te vei uda tot tu cel real. La fel o masina nu trebuie sa necheze si sa producă balegar, nici un avion nu trebuie sa aiba pene și să gainățeze, dar daca dorim putem imita in cele mai mici detalii ceea ce ne dorim, de exemplu un android de silicon si plastic ar putea avea o piele spongioasa cu lichid incalzit la 37 C, samd.

Chiar daca creierul ar fi cum spui tu, un surogat ar putea prelua rolul creierului prin aglutinare si asimilare apoi in totalitate si ar fi aceasi ustensila in raport cu constiinta astrala.

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Si atunci de ce orice leziune pe creier anuleaza functiile respective?!

#24
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Orice dispozitiv implantat, care iti creste performatelele, implica si riscul de a te aduce sub controlul hackerilor.

#25
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostInfinitty, on 25 octombrie 2018 - 21:41, said:



Eu cred ca vor reusi sa decodifice fluxul informatic-electric de la nivelul creierului, apoi vor inregistra totul, vor simula activitatea, ...


Daca descoperirile despre creier vor merge în același ritm, sigur sigur nu vom știi decât ce știm azi și în anul 20.000

#26
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
e o falsa problema, interesant ar fi daca nu ai muri

#27
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Macar de.am avea creier...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate