Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nu mai functioneaza Task Manager

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
De ieri am observat ca la apasarea ctrl alt delete nu se mai initializeaza Task Managerul windowsului ci o aplicatie pe care o folosesc numita System Explorer.

Nu inteleg de ce, singura chestie pe care am facut-o zilele astea cu sistemul a fost sa inchid un proces svchost.exe care manca un sfert din procesor dupa boot din aplicatia System Explorer, am mai facut-o si in alta randuri din acelasi motiv dar n-am patit niciodata pana acum sa nu-mi mai initializeze Task  Managerul windowsului.

Stie cineva de ce se intampla asta si mai ales cum sa remediez problema?
Merci

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zice aici că System Explorer e replacement pentru Task Manager.

Edited by waterman, 09 October 2018 - 14:24.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Folosesti CTRL+SHIFT+ESC
Cum arata fereastra aia System Explorer ?
Ai incercat uninstal al acestui program ?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș da și o scanare cu MBAM, doar ce-am făcut un desktop la care svchost era virusel. Și făcea un bluescreen.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Pai vorbim de WIndwos 7 aici, nu-i asa ?

Cand apesi Ctrl-ALt-Del nu are cum sa-t iapara Task manager. Iti apare un ecran de logon/off cu mai multe optiuni, printre care si task manager.

Ori folosesti Ctrl-Alt-Esc ori click dreapta pe taskbar - si dai pe Task Manager.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postasda, on 09 octombrie 2018 - 14:20, said:

De ieri am observat ca la apasarea ctrl alt delete nu se mai initializeaza Task Managerul windowsului ci o aplicatie pe care o folosesc numita System Explorer.

Nu inteleg de ce, singura chestie pe care am facut-o zilele astea cu sistemul a fost sa inchid un proces svchost.exe care manca un sfert din procesor dupa boot din aplicatia System Explorer, am mai facut-o si in alta randuri din acelasi motiv dar n-am patit niciodata pana acum sa nu-mi mai initializeze Task  Managerul windowsului.

Stie cineva de ce se intampla asta si mai ales cum sa remediez problema?
Merci

Uite si tu ce ai facut! (vezi animatie)
Debifeaza apoi Save si ai rezolvat problema! insa ar trebui sa dezinstalezi definitiv softul System Explorer daca habar nu ai sa-l folosesti!

View Posteiffel, on 09 octombrie 2018 - 14:56, said:

Pai vorbim de WIndwos 7 aici, nu-i asa ?
Cand apesi Ctrl-ALt-Del nu are cum sa-t iapara Task manager. Iti apare un ecran de logon/off cu mai multe optiuni, printre care si task manager.
Ori folosesti Ctrl-Alt-Esc ori click dreapta pe taskbar - si dai pe Task Manager.

FALS! se apasa  Ctrl+Shift+Esc (*acum am vazut ca trollerul_de_serviciu a scris acelasi lucru mai sus si tu tot gresit ai scris).

Edited by stlk, 09 October 2018 - 15:31.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să recunoaștem că era de la PBKAC.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

acum am vazut ca trollerul_de_serviciu a scris acelasi lucru mai sus si tu tot gresit ai scris
Posted Image, da citeam ce scria in topic in timp ce scriam Posted Image Cum am scris ce Ctrl-Alt-Del am mers pe aceeasi linie...

Edited by eiffel, 09 October 2018 - 15:57.


#9
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

View Poststlk, on 09 octombrie 2018 - 15:17, said:

Uite si tu ce ai facut! (vezi animatie)
Debifeaza apoi Save si ai rezolvat problema!

Aia era chestia, il folosesc de 5 ani si nu am umblat niciodata la acea setare, nici nu stiam ca exista pentru ca nu umblu in setarile lui dupa ce l-am setat initial cand l-am instalat.

View Postwaterman, on 09 octombrie 2018 - 14:23, said:

Eu aș da și o scanare cu MBAM, doar ce-am făcut un desktop la care svchost era virusel. Și făcea un bluescreen.

E curat sistemul de ani de zile, intretinut de MBAM, Eset si Spybot.

Edited by asda, 09 October 2018 - 22:11.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postasda, on 09 octombrie 2018 - 22:14, said:

Aia era chestia, il folosesc de 5 ani si nu am umblat niciodata la acea setare, nici nu stiam ca exista pentru ca nu umblu in setarile lui dupa ce l-am setat initial cand l-am instalat.
...
Posted Image  Deci tu dupa 5 ani  inca nu cunosti optiunile acelui soft? Si eu cum de stiu? vrei sa-ti spun de cate ori l-am folosit inainte sa-ti dau raspuns? o singura data! (adica nu am auzit de el pana atunci, l-am instalat doar ca sa-ti arat tie ce sa faci, apoi l-am dezinstalat). Cum am spus  mai sus, mai bine dezinstaleaza-l decat sa te mai plangi iar pe aici ca cine stie ce ai patit!

Edited by stlk, 09 October 2018 - 22:37.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhaha, stai tu linistit, multi instaleaza diverse softuri doar pentru ca asa au auzit ei.
Dar de folosit... mare minune sa le si foloseasca sau sa fie bune de ceva.

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009

View Poststlk, on 09 octombrie 2018 - 22:37, said:

Posted Image  Deci tu dupa 5 ani  inca nu cunosti optiunile acelui soft? Si eu cum de stiu? vrei sa-ti spun de cate ori l-am folosit inainte sa-ti dau raspuns? o singura data! (adica nu am auzit de el pana atunci, l-am instalat doar ca sa-ti arat tie ce sa faci, apoi l-am dezinstalat). Cum am spus  mai sus, mai bine dezinstaleaza-l decat sa te mai plangi iar pe aici ca cine stie ce ai patit!

Ma intereseaza optiunile softurilor pe care le modific relativ constant, daca nu am treaba cu ele ma intereseaza doar outputul cerut de mine de la acel program, tu vad ca pricepi mai greu asa iti explic pe indelete. In al doilea rand, daca stiu ca nu modific o setare dintr-un program nu ma gandesc, atunci cand am o problema, ca ar putea sa se fi modificat singura setarea ci intai caut in alta parte, e destul de simplu de inteles, daca vrei.
In al treilea rand aici nu e sectiune de plangeri de la politia romana ca sa "ma plang iar pe aici", nu stiu daca intelegi nuantele prietene, linisteste-te un pic.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 09:17, said:

Muhaha, stai tu linistit, multi instaleaza diverse softuri doar pentru ca asa au auzit ei.
Dar de folosit... mare minune sa le si foloseasca sau sa fie bune de ceva.

Folosesc zilnic functiile programului, voi sunteti capabili sa diferentiati intre functiile pe care le ofera si setarile unui soft? Pe bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate