Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum ne lasam de fumatt ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cea mai buna metoda sa te lasi de fumat este sa nu te apuci niciodata. Si eventual sa stai langa militanti anti-fumat, anturajul conteaza enorm.

Eu am fost impotriva inca de mic, am avut si parinti si vecini nefumatori.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. si am uitat:
- evit sa stau prea mult langa fumatori atunci cand fumeaza.
- pentru o pauza nu e neaparat nevoie sa zic ca vreau pauza de fumat.

Edited by arg, 08 October 2018 - 19:22.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpaco rabanne, on 08 octombrie 2018 - 19:03, said:

Era un mare topic pe acest subiect.

Eu am stat in rezerva 2 ani si 8 luni.

M-a ajutat si lecturarea cartii "In sfarsti nefumator".

acum mai fumezi?

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Are, ca e pacat sa nu le incerci pe toate/sa nu faci ce iti place, ca doar o viata ai.

View PostTruculMagic, on 08 octombrie 2018 - 19:16, said:

Iti spun eu cum sa te lasi.
Imagineaza-ti cat de urat miroase un fumator in fiecare dimineata cand stai la o poveste cu el, cum miros hainele dupa ce intra fumul ala in ele, iar cand deschide gura... Posted Image
Eu am patit cu o gramada de fete la facultate, ma faceau sa plec de langa ele, erau respingatoare si tot odata dezgustatoare. Si fete aranjate, parfumate, frumoase... dar pacat ca fumau.
Acuma gandeste-te ca tu esti in locul unei astfel de persoane.
Poate tie nu iti place, dar exista si reversul persoanele carora le place mirosul de tigari.

View PostNeaceasca85, on 08 octombrie 2018 - 19:21, said:

Cea mai buna metoda sa te lasi de fumat este sa nu te apuci niciodata. Si eventual sa stai langa militanti anti-fumat, anturajul conteaza enorm.

Eu am fost impotriva inca de mic, am avut si parinti si vecini nefumatori.
Taci, tu ar trebui neaparat sa incerci sa fumezi sau macar sa te faci ca fumezi! Si sper ca sti de ce iti zic asta. Anturajul e fain sa il ai, nu lipsa. Apoi cu militantii-antifumat vezi ca exista si psihologia inversa, te poti apuca tocmai din cauza lor.


@Initiator  Mai bine nu te lasa de fumat, incearca doar sa fumezi tot mai putin. E simplu, trebuie doar sa te gandesti ca tigara e cu atat mai placuta cu cat fumezi mai rar/putin. Astfel poti ajunge la un pachet pe luna. Sigur nu stiu cum se impaca asta cu dependenta, daca o fi.

Edited by LunaCrystal, 08 October 2018 - 19:40.


#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015

View PostLunaCrystal, on 08 octombrie 2018 - 19:38, said:

Poate tie nu iti place, dar exista si reversul persoanele carora le place mirosul de tigari.

Nu ma refer la fumul de tigara, ci la acel miros specific al unui fumator. Nu cred ca ii place nimanui, trebuie sa fi nebun sa iti placa asa ceva :))

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ete flosc, sunt oameni și oameni.

#25
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postjimi91, on 08 octombrie 2018 - 18:57, said:

Mi-ar face o deosebita placere sa citesc povestile voastre, cum v-ati lasat voi de tigari Posted Image....Lucrul care ma intereseaza cel mai mult sunt beneficiile (in afara de cele evidente, sanatate si bani), cum va simtiti acum, cand nu mai fumati
Minunat, ai energie de 3 X mai multa, eu fumam inainte doua pachete de Marlboro rosu pe zi si de cand am apelat la ajutorul lui Hristos in Sfanta Bisericia Ortodoxa, m-am lasat instant ca si cum nu mai fumasem niciodata.De fapt nu m-am lasat, ci Dumnezeu a izbognit demonul care ma chinuia prin tigara.

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostTruculMagic, on 08 octombrie 2018 - 19:42, said:

Nu ma refer la fumul de tigara, ci la acel miros specific al unui fumator. Nu cred ca ii place nimanui, trebuie sa fi nebun sa iti placa asa ceva Posted Image)
Cui ii place una ii place si cealalta. Bine cat timp nu vorbim de exces sau mahoarca.

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:))), deci trebuie să apelez la preafericitul..

#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cunosc pe cineva care fuma si cate 7 pachete de tigari pe zi!! Se scula de dimineata doar ca sa fumeze..
S-a lasat de 18 ani dar fumul si-a lasat amprenta... (are 59 de ani)

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostYourFan, on 08 octombrie 2018 - 19:49, said:

Cunosc pe cineva care fuma si cate 7 pachete de tigari pe zi!!
Nu dormea niciodata ?

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostYourFan, on 08 octombrie 2018 - 19:49, said:

Cunosc pe cineva care fuma si cate 7 pachete de tigari pe zi!! Se scula de dimineata doar ca sa fumeze..
S-a lasat de 18 ani dar fumul si-a lasat amprenta... (are 59 de ani)

eu am intalnit un mos la 70 de ani, s-a lasat de fumat d 20 de ani, inca mai avea pachetul de tigari in casa :))....l-am intrebat daca mai simte nevoia, a zis ca da, zilnic se gandeste :|

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postarg, on 08 octombrie 2018 - 19:07, said:

eu am tot incercat sa ma apuc si in final m-am lasat pagubas.... asa ca am ramas nefumator.
Tu inca mai trebuie sa cresti. Posted Image

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostYourFan, on 08 octombrie 2018 - 19:49, said:

Cunosc pe cineva care fuma si cate 7 pachete de tigari pe zi!! Se scula de dimineata doar ca sa fumeze..
S-a lasat de 18 ani dar fumul si-a lasat amprenta... (are 59 de ani)
Asta era caz de medicamente la toxicomani deja, nu mai era placere si nici macar viciu.

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLunaCrystal, on 08 octombrie 2018 - 19:38, said:

Are, ca e pacat sa nu le incerci pe toate/sa nu faci ce iti place, ca doar o viata ai.


Poate tie nu iti place, dar exista si reversul persoanele carora le place mirosul de tigari.


Taci, tu ar trebui neaparat sa incerci sa fumezi sau macar sa te faci ca fumezi! Si sper ca sti de ce iti zic asta. Anturajul e fain sa il ai, nu lipsa. Apoi cu militantii-antifumat vezi ca exista si psihologia inversa, te poti apuca tocmai din cauza lor.


@Initiator  Mai bine nu te lasa de fumat, incearca doar sa fumezi tot mai putin. E simplu, trebuie doar sa te gandesti ca tigara e cu atat mai placuta cu cat fumezi mai rar/putin. Astfel poti ajunge la un pachet pe luna. Sigur nu stiu cum se impaca asta cu dependenta, daca o fi.
In veci voi ramane un smoking hater, pe mine nu ma va convinge nimeni sa fumez vreodata. La bautura doar ma prostesc si fac cu ea cum faci tu cu tigarile. Cate1-2 pahare la masa, ocazional, indiferent ce fel de bautura. Atat. Niciodata nu-mi va parea rau ca nu am incercat tigarile, pentru ca nu le suport, sub toate aspectele, de sex (in 2) poate ca-mi va parea rau, dar nici de aia nu sunt sigur.

Edited by Neaceasca85, 08 October 2018 - 19:58.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPaz, on 08 octombrie 2018 - 19:53, said:

Tu inca mai trebuie sa cresti. Posted Image
corect, probabil pe la 80-90 ani o sa fie vasta ok, pentru apucat e fumat.

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postlstefanescu14, on 08 octombrie 2018 - 19:21, said:

Exista si variant sa fumezi cat poti de mult intr o zi sa ti vina rau si apoi omu se lasa sigur. Nu recomand metoda , e prea riscanta.
Păi am trecut și prin aia, și nu o dată.
La fiecare băută/beție, care în cazul meu sunt cam dese, cam prea dese, sudam țigările.
Ști cum e să stingi țigarea cu mâna stângă și in același timp cu mâna dreaptă să scoți altă țigare din pachet?
Prost, foarte prost am fost, și probabil că voi mai fi.
Nu e prima dată când m-am lăsat de fumat.
Și recunosc că de fiecare dată m-am apucat înapoi de prost ce sunt.

#36
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
@ericmario  Deci pe scurt nu te puteai abtine/limita la nr. de tigari? Cum o fi asta nu stiu.

View PostNeaceasca85, on 08 octombrie 2018 - 19:57, said:

In veci voi ramane un smoking hater, pe mine nu ma va convinge nimeni sa fumez vreodata. La bautura doar ma prostesc si fac cu ea cum faci tu cu tigarile. Cate1-2 pahare la masa, ocazional, indiferent ce fel de bautura. Atat. Niciodata nu-mi va parea rau ca nu am incercat tigarile, pentru ca nu le suport, sub toate aspectele, de sex (in 2) poate ca-mi va parea rau, dar nici de aia nu sunt sigur.
Niciodata sa nu zici niciodata.

Edited by LunaCrystal, 08 October 2018 - 20:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate