Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Montaj încuietoare inteligentă pe ușă metalică (Schlage Sense)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare tuturor,

Am intrat de curând în posesia unui Schlage Sense, pe care l-am vânat mult timp.

Ușa mea de intrare este un MegaDoor cu două broaște, una sus și una jos, ambele cu câte 3 zăvoare.

Întâmpin acum probleme la montajul încuietorii inteligente, și aș avea nevoie de niște păreri.


------ Problema --------

Ușa mea are sus 3 zăvoare care ies din ușă, deci partea metalică (cea care acoperă gaura prin care se bagă yala) de pe cantul ușii este foarte înaltă, iar tăblia kitului Schlage este pentru un singur zăvor (deoarece kitul are un singur zăvor).

Poză cu cantul ușii, de unde ies cele 3 zăvoare standard:

[ https://i.postimg.cc/871g180Z/PHOTO-2018-10-05-11-04-29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

---

Poză cu tăblia kitului care ar trebui să acopere:

[ https://i.postimg.cc/VdPcV0BQ/PHOTO-2018-10-05-11-04-52.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


--------------------

Nu pot folosi tăblia laterală de la broasca originală cu 3 zăvoare, fiindcă zăvorul kitului nu este rotund (poză) și nu are cum să iasă din ușă prin ea.

[ https://i.postimg.cc/Wtkv8wZw/PHOTO-2018-10-05-10-51-12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


----------

Eu văd două soluții posibile (pe lângă cea a abandonului):

1. Stric broasca standard de sus ca să pot lua tăblia să o adaptez, astfel încât să o pot prinde înapoi în cantul ușii, iar prin ea să poată ieși zăvorul Schlage. Dar cine poate face așa ceva? Cunoașteți întâmplător pe cineva care poate prelucra astfel de piese?

2. Dau o gaură nouă în ușă. Prin fețele ușii, prin cantul ușii (să pot băga zăvorul), și în tocul ușii (să blocheze ușa). Pentru așa ceva, aveți și aici recomandări? Pare mai simplu de realizat, deși forma e greu de obținut. Cineva meseriaș trebuie să fie.

[ https://i.postimg.cc/4YBkyLCs/PHOTO-2018-10-05-11-09-52.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Știu că mai e și varianta 3, să pun altă ușă, dar abia s-a terminat cu casa și nu vreau să dărâm din nou.

--------

Ca să vă zic de ce îmi bat capul și de ce consider că merită: mi-am făcut toată casa Apple HomeKit compatible. Comenzile sunt integrate în iOS, nu cu aplicație dedicată. Când ai și lumini, și AC, etc etc, te prinde microbul.


----

Mulțumesc!

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
cauti pe cineva sa iti faca o tabla noua, dupa masuratori care sa acopere gaura din usa si asta e.

#3
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Manualul de instalare al kitului - https://www.schlage....ns-P516-990.pdf


Văd acum că se poate și fără gaură dreptunghiulară (pagina 6), dar tot cred că nu se poate adapta - gaura prin care trece zăvorul nu se potrivește cu tabla mea.

---

@fqx - da, dar nu găsesc efectiv pe nimeni prin zonă (București, Pipera) să facă așa ceva. De joi tot îmi bat capul.

Edited by naturist, 08 October 2018 - 13:11.


#4
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Parerea mea este ca :

- usa ta este mai groasa decit permite suruburile , lamela de transmitere poate fi mai scurta.
-montarea acestei broaste in locul celei suplimentare nu poate fi facuta.( nu ai nici distanta
de 60-70 pina la gaura veche de la rozete.)
- daca ar fi sa poata fi montata cred ca locul de montaj ar fi intre cele doua existente.
  Incearca sa le pui aparente pe cantul usii sa poti vedea daca ajunge partea exterioara in
  partea interioara (lamela care face transmisia , firul cu mufa , suruburile.

Attached Files


Edited by mariusyale, 11 October 2018 - 07:40.


#5
diakon

diakon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 14.01.2010
Ce ai tu acolo e o încuietoare tip deadbolt (comuna mai ales in America de nord.

Cam singura varianta cu HomeKit ok pentru noi ar fi Danalock v3 versiunea cu HomeKit. (poate au mai apărut și altele între timp - nu am mai studiat piața de vreo 3 luni).

Edited by diakon, 11 October 2018 - 19:18.


#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
sau uita-te la

https://nuki.io/en/smart-lock/

#7
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
@mariusyale - într-adevăr, nu ajunge lamela dintr-o parte în alta.

placa de pe lateralul ușii (prin care trece zăvorul) o rezolv cu o firmă de lucrează cu inox - vor lua o placă nouă și o vor găuri pentru zăvor.

acum problema lamelei care face transmisia de pe o față pe alta a ușii se rezolvă prin modificarea lamelei, tăiat vârful, sudată o prelungire și prins la loc vârful.

acum dacă am tot luat-o, modificările astea sunt mai ieftine față de a o arunca și a lua o altă încuietoare (plus că nu prea găsesc cu cifru + cheie).


e deadbolt, dar se pare că pot face să fie și rotund capul zăvorului. acum, dacă tot prelucrez o placă nouă prin care trece, nu prea mai contează ce formă va avea (cea de acum sau cu adaptorul pentru rotund). de ieșit din ușă în toc iese, fiindcă se poate prelungi..


@ nuki nu e o soluție compatibilă Apple HomeKit, foarte important de altfel.

Edited by naturist, 16 October 2018 - 11:03.


#8
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Usa aia are doar acele zavoare din broasca?
Sigur nu actioneaza si alte zavoare in partea superioara si inferioara a usii? ...si cele mai ieftine usi au de regula acele ravoare.
https://images0.bizo..._1405689580.png
http://www.waldeck.r...nct-620x431.jpg


Demonteaza ce ai acum. sa vezi exact ce se intampla acolo

#9
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Da, sunt sigur. Cele suplimentare se inchid din broasca de jos, pe care nu o voi folosi.

#10
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sper sa nu faci confuzie....sa scot tijele din distribuitoarele broastei (sus si jos) si se dau afara.
Broasca se poate folosi in continuare....
Uite o broasca usor de modificat , care se preteaza la ce ai tu.

Attached Files


Edited by mariusyale, 18 October 2018 - 17:01.


#11
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
AKA să iau o broască ce are deja găurile rotunde?

#12
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Ai nevoie de o broasca , care sa functioneze ,prin lamela pe care o  are broasca electronica.
Deci fara butuc normal. Broasca aia din poza de mai sus . are un ,,butuc" in cruce , care poate fi modificat
usor si poate fi actionat de lamela broastei electronice.Din poza cu broasca pe care o ai pe usa (originala)
nu-mi pot da seama daca este kale 257 sau 189 .3M. Pentru ca vad usa mai groasa, cred ca ar fi 257.
Asta inseamna ca este mai ,,balie" decit 189 , dar si cea mai compatibila.
Masori si vezi.

Attached Files


Edited by mariusyale, 26 October 2018 - 18:28.


#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postnaturist, on 16 octombrie 2018 - 10:57, said:

..


@ nuki nu e o soluție compatibilă Apple HomeKit, foarte important de altfel.

The new version of the Smart Lock will be available in the Nuki Shop in November 2018. Va fi compatibilă cu HomeKit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate