Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Urna mobila

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Daca am solicitat urna mobila (pentru RNRC 6-7 oct. 2018), iar in momentul in care soseste urna speciala ma razgandesc si nu mai mai vreau sa votez, risc ceva? Merci.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ca sa nu risti nimic , stampilezi ambele raspunsuri , si asa '' ai votat '' .

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmut, on 06 octombrie 2018 - 20:28, said:

Daca am solicitat urna mobila (pentru RNRC 6-7 oct. 2018), iar in momentul in care soseste urna speciala ma razgandesc si nu mai mai vreau sa votez, risc ceva? Merci.
De ce sa te razgandesti? E gratis. Poti sa pui si buletinul(de vot)  gol in urna.
Daca tot au venit aia pana la tine...

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Indiferent daca stampileaza ambele rubrici, sau daca baga buletinul gol in urna, prezenta lui la vot e inregistrata. Doar votul ii e anulat, dar prezenta lui va fi inregistrata. Si daca vor fi inregistrati mai multi de 30 % din votanti, atunci referendumul va fi validat.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu votezi,si gata. La spui ca ai crezut ca e vorba de o urna funerara in care voteaza mortii si ai vrut sa vezi cum arata. Ce-or sa-ti faca? Te obliga sa votezi? Pentru o asemenea chestie ca a obligat mortii s voteze a fost condamnat zdreangnea, dar inca nu l-au suspendat, deabea urmeaza

Edited by myshyk, 06 October 2018 - 20:55.


#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Eu zic să nu te complici deloc. Nu vota !

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan1980_25, on 06 octombrie 2018 - 20:39, said:

De ce sa te razgandesti?
Si-a dat seama de greseala de a participa la legiferarea hotiei Posted Image

Edited by andreic, 06 October 2018 - 21:35.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sa nu mai deschid un subiect nou:
Incerc de cateva minute sa accesez fara succes
http://www.apador.or...dumul-din-2018/
De ce oare? Aplicam teoria conspiratiei?

L.E.
Am reusit, cred ca a fost doar ceva legat de trafic.

Edited by altuser09, 06 October 2018 - 21:22.


#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postandreic, on 06 octombrie 2018 - 21:07, said:

Si-a dat seama de greseala se a participa la legiferarea hotiei Posted Image
Care hotie, a alora care fura carnati cu fundul?Posted Image

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmut, on 06 octombrie 2018 - 20:28, said:

Daca am solicitat urna mobila (pentru RNRC 6-7 oct. 2018), iar in momentul in care soseste urna speciala ma razgandesc si nu mai mai vreau sa votez, risc ceva? Merci.
Nu te obligă nimeni să votezi dar dacă i-ai chemat și nu mai votezi, meriți să fii amendat.

#11
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

View PostMembruAnonim, on 06 octombrie 2018 - 21:25, said:

Nu te obligă nimeni să votezi dar dacă i-ai chemat și nu mai votezi, meriți să fii amendat.
Eu - in schimb - consider ca merit o prajitura. Da' na, nu conteaza ce cred eu sau ce crezi tu. Conteaza ce zice legea; stie cineva ce zice legea? Ca eu n-am gasit...

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBombalurina, on 06 octombrie 2018 - 21:15, said:

Care hotie, a alora care fura carnati cu fundul?Posted Image
Semnaturi false la cpf-isti, modificari neclare, periclitarea valorilor democratice etc...

Edited by andreic, 06 October 2018 - 21:36.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmut, on 06 octombrie 2018 - 21:31, said:

Eu - in schimb - consider ca merit o prajitura.
Adevărul e că doar în cultura noastră poate exista varianta recompensării pentru că a pus autoritățile pe drumuri. Îți doresc ca atunci când vei avea mai mare nevoie de pompieri sau de ambulanță, salvatorii să fie plecați la unul ca tine ce nu se poate hotărâ dacă are nevoie de ei sau nu.

Edited by MembruAnonim, 06 October 2018 - 22:09.


#14
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

View PostMembruAnonim, on 06 octombrie 2018 - 22:06, said:

Adevărul e că doar în cultura noastră poate exista varianta recompensării pentru că a pus autoritățile pe drumuri. Îți doresc ca atunci când vei avea mai mare nevoie de pompieri sau de ambulanță, salvatorii să fie plecați la unul ca tine ce nu se poate hotărâ dacă are nevoie de ei sau nu.
Faci o confuzie crasa pe baza unei analogii rauvoitoare; in aceasta situatie, "autoritatile" (care in niciun caz nu sunt "salvatori") nu vor veni in regim de urgenta; vor ajunge cand vor avea timp / chef.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e chiar așa. Treaba lor este să stea în secție și doar în situații excepționale se formează acea echipă care se deplasează la tine. A-i pune pe drumuri pentru că nu ești în stare să apreciezi dacă votezi sau nu înseamnă că pertubi buna desfășurare a lucrului pentru care sunt ei acolo.
Oricum, nult mai îngrijorător e altceva: când habar nu ai dacă vrei să votezi sau nu înseamnă că nu ai habar nici asupra a ce se votează.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si cine crezi ca ar avea habar ce voteaza? Textul e mai mult decat decat neclar. Esti intrebat daca esti de acord, sau nu, cu modificarea constitutiei, fara a preciza clar despre ce modificare e vorba. Daca se valideaza, Dragnea se poate declara rege sau imparat, pe motivul ca poporul a fost de acord cu modificarea constituiei.

#17
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Exista vreo lege care se refera la situatii de genul asta? Si nu neaparat pentru referendum, ci si pentru alegeri parlamentare, prezidentiale, europarlamentare.

#18
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostMembruAnonim, on 06 octombrie 2018 - 21:25, said:

Nu te obligă nimeni să votezi dar dacă i-ai chemat și nu mai votezi, meriți să fii amendat.
Nu exista penalizare in cazul său. Doar ii incurca puțin pe cei de la secția de votare că au înscris deja numele lui pe lista suplimentara și la el vin la el cu lista extras. Știu asta că sunt la o secție de votare.

View PostLaberta, on 07 octombrie 2018 - 07:43, said:

Exista vreo lege care se refera la situatii de genul asta? Si nu neaparat pentru referendum, ci si pentru alegeri parlamentare, prezidentiale, europarlamentare.

In nicio lege, hotărâre, OUG de pana acum nu exista penalizare pentru refuzul de a vota la urma mobila. Știu un caz (de la tara) in care persoana care a chemat urna mobila s-au îmbătat și a făcut scandal când a venit urna. Au ras râs și membrii secției de votare și au plecat. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate