Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Gaură M2.5 intr-o tablă 1mm de oțel dur.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Sper că am postat unde trebuie.
Trebuie să dau 3 găuri 2.5mm intr-o tablă dintr-un șpaclu de 1mm grosime, tablă care se dovedește a fi foarte dură, cu ce burghie am eu, nu am reușit sa-i fac nicio zgârâietura.
Am mașina și stand de găurit de la Proxxon, burghie de mai multe feluri(și mai ieftine, și mai scumpe alpen de la hornbach, am si cu coating din ala galben), lubrifiant pentru găurire. Până acum nu am întâmpinat probleme să găuresc inox sau alte materiale, insă această tablă se dovedește a fi mai al naibii decât celelalte materiale.
Am încercat și cu diametre mai mici (2mm, 1.5mm) și nu am reușit.

I-am șlefuit marginile tablei destul de ușor cu cilindru din ăla de carton acoperit cu corund, din ăla roșiatic, nu știu cum se cheamă.
Nu știu ce duritate are tabla, n-am cu ce s-o măsor, dar nu mă așteptam să fie așa de dură. Probabil că e mai slabă ca a unei lame de cuțit.


Ce tip de burghiu mi-ar trebui pentru această operațiune? Și de unde să cumpăr așa ceva?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
M inseamna metric, adica filet. tu de fapt vrei sa faci o gaura de trecere de 2.5? sper sa nu ma insel, dar nu cred ca o sa gasesti asemenea burghie pt aceasta cota.

astfel de cote se taie pe masini cu laser de obicei

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e gaura M2,5 (ca nu e filet). Sigur fi 2,5 mm.
Ai punctat adanc cu un punctator?
Trebuie sa mearga direct cu un burghiu pt metal ascutit corect de 2,5 mm. Unghi la varf 110 grade.
In cel mai rau caz, trebuie decalita tabla.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
se pare ca otelul tablei e cam pe la aceiasi duritate cu cel al burghielor. iti trebuie burghie mai dure decat materialul care vrei sa-l gauresti. o solutie ar fi sa folosesti burghie cu vidia. dar trebuie sa fie ascutite, ca cele pt beton de multe ori sunt cam boante de noi. se pot ascuti cu rabdare pe piatra de polizor. grija sa nu le incalzesti prea tare ca cedeaza lipitura dintre vidia si restul burghiului.

View Postdorin_2k, on 06 octombrie 2018 - 11:09, said:

in cel mai rau caz, trebuie decalita tabla.
si dupa ce o decaleste n-o mai poate folosi la ce are nevoie sau trebuie sa o caleasca inapoi. Posted Image

L.E. are dreptate dorin, burghiele cu care ai incercat sigur sunt pt metal?

Edited by Fane, 06 October 2018 - 11:14.


#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Daca ai Proxxon mergi dumneata la un magazin cu scule Proxxon si cauta burghie din carbura sau freze carbura de dimensiunea dorita.
Exista freza carbura cu bila in cap.
Alta varianta sint acele freze diamantate care se vind in piata.
Atentie, toare astea nu merg decit cu masina pe stand.
Este sau ar trebui sa fie tabla otel arc la spaclu.
Burghiul normal nu prinde pe ea.
Cred ca este aiurea sa`ti propun sa o gauresti cu aparatul de sudura si electrod de 1,6mm...

OK, standul Proxxon de la Hornbach are ce`ti trebuie.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
O alta metoda: freza dentara cu turatie f mare si racire buna. (din carburi metalice)

#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Iti trebuie burghie cu cobalt sau ai putea sa decalesti tabla unde vrei sa gauresti. Ori sa folosesti biti diamantati, eu ii foloseam sa gauresc lame de otel rapid sa fac cutite de bucatarie.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdorin_2k, on 06 octombrie 2018 - 11:15, said:

O alta metoda: freza dentara cu turatie f mare si racire buna. (din carburi metalice)
daca are acces la scule din astea trece prin mai orice cu ceva rabdare. exista turbine de 300.000rpm cu racire cu apa si freze diamantate. in cazul lui ii trebuie doar un micromotor si o freza profi. atata doar sa nu aiba pretentia sa fie gaura perfect rotunda si diametrul precis.

Edited by Fane, 06 October 2018 - 11:27.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdorin_2k, on 06 octombrie 2018 - 11:09, said:

Ai punctat adanc cu un punctator?
In cel mai rau caz, trebuie decalita tabla.
1. Da.
2. La asta nu m-am gandit. E o varianta buna.

#10
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Poti face treaba cu o freza sau mai simplu de atat sa incerci cu un burghiu de 1 mm si dupa aia sa gauresti cu 2.5. Otelul ala nu este dur, asta pana nu incerci Hardox. Am avut nevoie de peste 15 burghiuri ca sa fac o gaura de 8 mm.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai fratilor, cata filozofie pentru niste gauri date in tabla de otel! Ca freze diamantate, ca proxxoane, ca burghie de nustiu care,ca turbine de 300 000 rpm,....
Cat de precise trebuie sa fie dimensiunile gaurilor? Ca in functie de asta alegi si metoda de gaurire. Daca nu e foarte importanta dimensiunea, se pot poansona.
Sau poti incerca cu un punctator o punctare puternica in adancime si apoi gaurire cu burghiu.Eventual, punctare pe ambele parti.

Edited by myshyk, 06 October 2018 - 11:51.


#12
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Pentru tabla de otel merge prin stantare un dorn de otel de 2,5mm  si o saiba cu gaura m 2,6-2,7mm  pui tabla pe saiba si cu dornu deasupra gauri si lovesti cu cocanul, eu asa gauresc chiar si in otel de cutite.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
A mers cu decalirea. Deși la aragaz e cam greu, mă gândeam că nu reușesc, oțelul s-a înmuiat suficient să intre burghiul. Acum intra chiar repede.
N-o sa mai fie nevoie de călire, o să folosesc materialul ca un stand pentru microscop.

Multumesc mult, nu ștu cum dracu nu mi-a trecut prin cap chestia asta.
Dar de asta exista forum.
:D

#14
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Eu la manerele la niste macete ,  ( panza de circular )   am intampinat aceasta problema . Sudura i-a dat de cap , pentru gaura primara , mai mica . Apoi cu burghiu +ulei am largit la diametrul dorit . Bormasina prinsa in suport  si multa rabdare .Am mai aruncat si din burghie ..:)
( dar acolo cotele , nu reprezentau o mare problema )
Metoda , cu decalirea este de retinut !

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
In alta viata (uzina mecanica), foloseam masina de electroeroziune. Pentru aia nu prea conta materialul... trecea varful din cupru prin orice.

#16
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006

View Postdorin_2k, on 06 octombrie 2018 - 11:09, said:


Trebuie sa mearga direct cu un burghiu pt metal ascutit corect de 2,5 mm. Unghi la varf 110 grade.


Se ascut si la 110 grade? Eu stiam de 118 si 135 grade.

#17
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cel mai simplu decalirea sau incalzirea usoara vu lampa de gaz sau arzator dar inainte punctat bine dupa incalzire usoara rapid masina in material si ai rezolvat problema.

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu pt asemenea situatii,folosesc o unealta confectionata dintr-un surub de M8 x100mm,caruia i-am taiat hexagonul si am alamit o placuta vidia.Aceasta este ascutita ca si o piramida.La masina de banc merge f usor.Practic,materialul de gaurit se inroseste din cauza frecarii/presarii .Pot da gauri de max 10mm diametru(atat este [piramida] in urma ascutirii).
Unealta am confectionat-o ,tot pt gauri in material din otel de circular...

Edited by gcom61, 11 October 2018 - 06:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate