Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nokia 6.1 sau Moto g6

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Vreau sa ii cumpar sotiei ( o sa fie cadou deci nu am cum s-o intreb pe care il vrea) unul din telefoanele de mai sus si nu stiu la care sa ma hotarasc, un sfat ceva?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine ne spui ce buget ai si cum va fi folosit (ce astepari: performante sau baterie sau camera, etc).

Edited by TruculMagic, 05 October 2018 - 19:45.


#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Bai frate eu nu ii inteleg pe astia de se baga in seama si recomanda cu totul si cu totul altceva decat intreaba initiatorul.
E greu sa raspunzi doar la ce intreaba sau vrei sa faci posturi? Sau stii tu un Huawei sau ceva ca ai si tu si e cel mai bun.
Poate omul s-a uitat la 100 de telefoane si s-a hotarat la astea 2. Ce e asa greu de inteles? Poate nici nu are chef de alte discutii...

MotoG6.

Edited by IpsilanteCucuruz, 05 October 2018 - 19:51.


#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Moto G6 Plus are camera mai buna, 4GB RAM, design nou cu ecran 16:9.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si tu de ce te bagi in seama ? Noi recomandam , poate in afara de aceste 2 variante, gasim ceva mai bun in bugetul X , multi dintre noi ne pricepem, care-i problema ta ?

PS: Ca sa fi multumit, recomand Nokia 6.1 (superior la performante, iar la soft beneficieaza la fel de actualizari, poate un plus pentru Nokia). Mai are wifi AC, bluetooth 5, poate filma 2k (deci ma indoiesc ca G6 are camera mai buna, ca daca e duala iar a 2-a e de 5mp e fix pix, mai mult marketing), autonomia este mai buna.

Edited by TruculMagic, 05 October 2018 - 19:59.


#6
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010

 TruculMagic, on 05 octombrie 2018 - 19:44, said:

Mai bine ne spui ce buget ai si cum va fi folosit (ce astepari: performante sau baterie sau camera, etc).
Pai cam  250€  ,baterie si camera cat mai buna , doar net fara jocuri.

#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
e o mica diferenta la dimensiuni, moto pare un pic mai mare.. dar pare sa aiba camera foto mai buna ( de fapt are 2, nokia doar una). nokia are un procesor mai bun (630 > 450).
eu as merge pe moto g6.

#8
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010

 TruculMagic, on 05 octombrie 2018 - 19:57, said:

Si tu de ce te bagi in seama ? Noi recomandam , poate in afara de aceste 2 variante, gasim ceva mai bun in bugetul X , multi dintre noi ne pricepem, care-i problema ta ?

PS: Ca sa fi multumit, recomand Nokia 6.1 (superior la performante, iar la soft beneficieaza la fel de actualizari, poate un plus pentru Nokia). Mai are wifi AC, bluetooth 5, poate filma 2k (deci ma indoiesc ca G6 are camera mai buna, ca daca e duala iar a 2-a e de 5mp e fix pix, mai mult marketing), autonomia este mai buna.
Tocmai am vazut niste reviewuri despre nokia si se cam plangeau ca se cam blocheaza.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 elvaligreco, on 05 octombrie 2018 - 19:59, said:

Pai cam  250€  ,baterie si camera cat mai buna , doar net fara jocuri.

Daca nu era luata si bateria si era multumitoare o autonomie modesta, Xiaomi Mi A2 era castigatorul in acest pret. Totusi as zice sa-l comanzi online sa vezi daca iti place la autonomie, daca nu ii faci retur. La camera le bate pe toate in acest buget, iar la soft e egal cu nokia si motorola, face parte din programul android one, iar la performante este mult peste cele 2 de mai sus si peste orice alt telefon de 250euro.
Problema e ca indiferent de buget, mereu se gaseste cate un xiaomi care le bate pe toate, apoi ar mai fi nokia care au preturi bune.
Daca nu iti plac, chinezariile m-as uita la sony XA2 , eventual sa astepti ca vor lansa in curand 2 noi modele cei de la sony in acesata zona de pret, sau la 300-350e am vazut ca apare la noi pe piata in maxim 1-2 saptamani Samsung A7 2018.

 elvaligreco, on 05 octombrie 2018 - 20:03, said:

Tocmai am vazut niste reviewuri despre nokia si se cam plangeau ca se cam blocheaza.
Daca nokia cu 630 se blocheaza, atunci motorola cu 450 (snapdragon) cum crezi ca o sa fie ? Nu trebuie sa te iei mereu dupa review-uri. Unii se raporteaza la flagshipuri de peste 1000euro cand le compara pe astea mai de buget, atunci normal ca li se pare ca are un pic de lag, etc. Sau au avut versiuni de "nefinalizate", doar pentru teste. Daca nu iti place ii faci retur (cumpara online).

Vezi "bucinici" , ca testeaza numai din alea scumpe, iar cand primeste niste bani sa faca reclama la cate un low-cost incepe cu "wow... chiar functioneaza... are wifi... camera foto... poti sa trimiti si mail... wow ce revolutie, nici nu stiam ca la astea ieftine poti sa faci altceva in afara de a vorbi". Cam asa sunt majoritatea. Posted Image

Edited by TruculMagic, 05 October 2018 - 20:07.


#10
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Nokia 6.1

#11
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Nokia 6.1, dar uită-te și la Redmi Note 5.

#12
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Poate prinzi la reducere un A8, cred ca ar fi un cadou mai bun pt o femeie. Strict intre cele 2, Moto G6 ar avea camera putin mai buna decat Nokia 6.1 (care nu prea e telefon "feminin", fiind destul de lat, insa e putin mai performant, se bate cu Moto G6 Plus, care ar fi o alegere mai buna si din punct de vedere al camerei, doar ca ...marimea). Te poti uita si la Xiaomi Mi A2 Lite (mai mic) sau Redmi Note 5 (pt performanta/pret, dar si el cam maricel pt o femeie) daca e sa alegi strict pana-n 250€.

Edited by 1nqiu, 06 October 2018 - 00:24.


#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Xiaomi Mi A2 Lite cred ca imi iau si eu pana la urma. bate tot. totusi ceva mai scump dar cu camera mai buna e acel sony xa2, foarte tentant, desi n-are android one, baterie ceva mai mica si nici stabilizare. mai au probleme de fiabilitate sony?

Edited by 41ex, 06 October 2018 - 01:11.


#14
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Partea nasoala la XA2 e ca trebuie sa inveti sa-l folosesti pt a te bucura de el si a nu injura ca nu-ti ies pozele la documente sau etichete de sticle. Nu prea e point&shoot. Distanta focala e destul de mare si o poza care iese clara cu alt telefon de la o distanta mica, cu xa2 trebuie sa o faci de la distanta dubla sau chiar mai mare si apoi sa aplici zoom&crop, altfel, de la aceeasi distanta va iesi neclara. E greu sa faci macro shots cu el fara zoom. In schimb te poti bucura de multe detalii datorita megapixelilor si de alte avantaje, dar trebuie putina rabdare si cu focalizarea mai lenta etc. Si ar mai fi si aspectul, care e cam "old school" sa zic asa :P Cat despre fiabilitate, acum la mai toate e dupa cum ti-e norocul, nimic nu mai e facut sa tina o viata, dar daca ai noroc sa te tina 3 ani deja ...poti sa-l pensionezi (trebuie sa tii cont si ca e mid-range, nu flagship de care poti trage ~5 ani) :)

Si Pixel, sau S7 ar merge luate in calcul, mai ales daca vor fi si cu ~1000 de BF, cum se zvonea pe undeva si nu deranjeaza faptul ca-s modele mai vechi.

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la mine moto g3 a implinit 3 ani luna trecuta, are doar 1 gb ram dar inca nu i-am gasit inlocuitor. in afara de baterie, care de la inceput am simtit ca e mica, a fost si este super functional si sta foarte bine in mana.. ba chiar ma gandeam sa pun cel mai mare android functional la un service. l-am purtat la mine in toate conditiile, fara nicio protectie si inca arata ca nou. mai am un lumia 950 pe care il tin stins.. :/ n-am vrut sa-l iau dar l-am luat intr-un moment de graba si speranta..

dar cred ca ma reped la a2 lite, are si baterie mai mare..

dar sa dau si mai multi bani pe un sony(bani de un laptop practic) si sa nu tina macar 3 ani, m-as enerva tare.

Edited by 41ex, 06 October 2018 - 10:15.


#16
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
M-am referit la faptul ca peste 3 ani va fi probabil cam slabut pt cerintele si oferta pietei - cum zici tu de G3-ul ala, astazi cu 1gb ram nu prea e ok. Nu ca n-ar functiona telefonul, ci ca-l pensionezi ca nu mai are putere sa alerge ca-n tinerete Posted Image
Acum, noi avem pretentii de calitate extra etc la pret de nimic, ca pt noi sunt scumpe, nu acelasi impact il au 300€ pt un roman cu 400€ salar, cat pt cineva dintr-o tara mai dezvoltata, cu 2-3k €/luna. Dar aici altii sunt vinovati (cei votati de zeci de ani) ca la noi economia e ca si inexistenta si salariile de nimic, nu producatorii ca nu vand la pret mai mic.

Edited by 1nqiu, 06 October 2018 - 13:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate