Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cauza hardware viteza Premiere Pro?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Incerc sa editez din pasiune (nu profi) in Premiere Pro 12 (ultima varianta oficiala, Trial, fara warez) niste clipuri de 8min / 4GB, fiecare, cu specificatiile 25fps, 1920 x 1080, square pixel, audio 48kHz cu 16 bit, bitrate 70Mb/s (filmat cu GH4).
PC-ul arata astfel: CPU Intel i7 5820K 3.3ghz, MB Gygabyte X99 UD7, DDR4 16 GB 1200Mhz, GPU Nvidia GTX 960  CUDA cores 1024, SSD Intel, sursa buna, windows 8.1

Problema ar fi incepand de la redare, unde in VLC merg smooth daca nu derulezi, chiar si cele 4K. Daca sari la alta secunda imaginea ingheata si asteeepti...pana inchizi.
In Premiere, redarea in panoul Source este ok initial apoi apar aceleasi probleme de care spuneam la VLC. Importul tine tot asa, minute in sir pt un clip.
Desigur, solutia a fost sa fac proxy-uri, dar pentru fiecare clip in parte imi ia cam 4 minute sa-l randeze si sa-l faca proxy. Nu stiu pe mai departe cum o fi cand se complica timeline-ul, dar voi lucra doar cu proxy pana la faza de export final (stiam ca se poate fara probleme).

*task manager in timpul transformarii in proxy
Attached File  crop task manager.jpg   35.14K   22 downloads

Intrebarea mea este, ce anume din hardware-ul meu este atat de slab incat am aceste probleme de viteza? Ma gandeam la placa video desigur, dar cat de slaba sa fie totusi caci a costat cam 800 de lei.. Ar fi un element hardware minune care odata schimbat face lucrul mai usor in Premiere?

Edited by Lyvyoo, 05 October 2018 - 14:46.


#2
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Windows 8.1?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hardware a zis omul.
Gen hard disk.

Pune un SSD și spune cum face.

Mea culpa. Oboseala.
Pardon.

Edited by waterman, 05 October 2018 - 16:04.


#4
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Lyvyoo, din ce vad eu tie iti ocupa 85% din procesor Adobe Media Encoder, nu Premiere-ul. Exporti sau transcodezi ceva cand editezi? In alta ordine de idei, e posibil si ca Premiere-ul sa nu suporte editarea in codecul camerei si sa-si faca singur vreo transcodare. Incearca sa folosesti CUDA si doar efectele suportate de CUDA la editare si export, cele 1024 de core-uri CUDA sunt mult mai rapide decat i7-le software. E posibil si ca versiunea ta de Premiere Pro 12 sa nu foloseasca CUDA (fiind trial sau nesetata corect).
Nu stiu daca VLC-ul poate accelerare hardware pe codecul filmarii, de aceea poate iti da freeze-uri.

waterman, a scris sus ca are SSD Intel

Edited by dotunderground, 05 October 2018 - 15:55.


#5
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Premiere-ul nu facea nimic in acel moment, asteptand Media Encoder-ul sa termine transformarea in proxy. Am verificat parametrii din Task Manager si atunci cand sar de la o secunda la alta iar Premiere gandeste si proceseaza greu aceasta saritura, iar incarcarea este de 13-16% pe CPU si RAM si 50% pe disc.
In setarile proiectului am ales sa folosesc MPE CUDA, nu "Software only", iar in Nvidia Control Panel este setat "All" in dreptul GPU CUDA din Manage 3D Settings. Alte setari specifice nu cunosc. Eventual, daca stiti vreun program care iti arata in timp real cat CUDA este folosit de un program, testez cu placere.  

P.S.
Tot din cauze corelative probabil, doua dintre cele 6 clipuri sunt vazute cu 0.59 min. in loc de 7min., respectiv 1.30 min. in loc de 6.28 min. In VLC le vad integral. La import (chiar pe rand) Premiere se blocheaza cu Not Responding apoi il las niste minute bune in pace si cand revin importul e gata. Doar ca unele clipuri le-a luat cu durata integrala, altele cu durata scurtata cum ziceam. Nu stiu de unde sa incep cu rezolvarile... :)

#6
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Lyvyoo, uita-te in task manager (sau gpu-z) la gpu load cand play-ezi clipurile cu VLC sau editezi cu Premiere, trebuie sa-ti creasca incarcarea pe gpu. Verifica si compatibilitatea codec-ului clipurilor cu Premiere-ul (poate nu-l poate edita si foloseste vreo transcodare software). Pe Premiere 5.5 mie imi merg decent editarea, randarea si exportul cu CUDA pe AMD Athlon x2 5000 (3GHz real) cu 4Gb ram, hdd chior si GTX560SE pt. hdv si avchd full hd (e drept ca GTX-ul crezi ca-si ia zborul, asa de tare tureaza ventilatorul).

#7
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Testez de luni, merci.
Gh4 foloseste doar h.264. In project settings este setat h 264. Totusi la setarile de transformare in proxy imi aduc aminte ca am setat quick time nu h.264 deci e posibil sa fi facut o transcodare si de aici timpul lung de procesare. Insa redarea grea ramane o problema, iar marele minus pe care nu-l inteleg este recunoasterea a doar un minut din durata, la import, din doua clipuri de 6-8 minute... Nu inteleg de ce, deși lucrez pe varianta oficială, ultima, nu warez.

#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ca sa pun punct acestui topic, am descoperit problema. De fapt hardware-ul e foarte bun si nu am nevoie de proxy-uri.

Am descoperit ca anumite fisiere video, in special cele "split"-uite  din cei 4gb max / clip cat permite GH4, au fost afectate de un fenomen ciudat care mi s-a petrecut, folosind un Premiere Portable (deci warez), inainte de a folosi varianta oficiala si deci inainte de a deschide acest topic. Acum chiar l-am cumparat dupa expirarea trial-ului  (promo ce-i drept).

Varianta portable folosita mai demult ascundea pur si simplu fisierele din C:\Users\Name\Documents\Adobe\Premiere Pro, cu tot cu fisiere video de prelucrat, caci le tineam acolo. Straniu, dupa X minute de cautari si mirari, fisierele apareau ca prin magie cu tot cu elementele specifice acelui folder. Toata joaca asta de-a magia se pare ca a corupt anumite fisiere, iar Premier-ul nu mai vroia sa le vada complet si le incarca foarte greu. Am testat cu fisiere back-up si nu a mai fost nicio problema. Deci nu uitati sa aveti mereu back-ul la materialele video si sa folositi soft-uri originale :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate