Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Caut o placa de baza pentru I7 8700K sau 8086K  ( in functie de ce gasesc)

Ma uitam dupa placi dar asa de in urma am ramas la capitolul asta incat nu stiu care ar fi mai potrivita.
M-am oprit la STRIX Z370-F pentru ca sunt zgarcit si nu vreau nici sa iau ceva mai mult decat am nevoie.
Normal.... voi face OC dar ma gandesc ca Maximus X Hero e overkill.

E OK placa?  Sunt ceva variante mai bune, poate chiar mai ieftine?

PS: Nu ma intereseaza Leduri, Design sau SLI, Water coooling. Ma intereseaza stabilitate la OC sa pot conecta si configura curba pentru 2-3 ventilatoare si sa fie ATX si sa ma tina macar vreo 4 ani.

Multumesc in avans de sfaturi.

Edited by andreyvsjoker, 05 October 2018 - 12:36.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
din experienta mea pe OC la 8700K treaba sta asa: conteaza si placa si procesoru.

ce am eu: Asrock Z370 Extreme 4 + 8700K + Corsair H150i PRO

ce are un prieten: Gigabyte Z370 AORUS Gaming 7 + 8700K + Noctua NH D15

procesorul meu e mai prost si se OC mai putin. nu cu mult, dar destul.

placa mea de baza, desi cica ar avea VRM chiar solid pt OC, aparent nu prea merge asa bine, si procesorul meu pe placa lui de baza se OC putin mai bine.

Asus sunt recunoscuti pt build quality, dar sincer nu prea am mai vazut placi de baza busite, asadar extra build quality mi se pare cam inutila.

pe de alta parte sunt extrem de zgarciti la "features" - gen VRM, conectori interni, samd. ce ai ales tu vad ca sta ceva mai bine la conectori, dar la VRM nush.

daca ai posibilitatea, as zice sa mergi pe Gaming 5 de la gigibit.

sau gaming 7 daca ai bani de dat.

Edited by shmu, 05 October 2018 - 12:52.


#3
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nu situ daca s-a mai schimbat intre timp dar la placa mea actuala  Gigabyte (Z56XP-UD3 :D) ma enerveaza lipsa de flexibilitate in Bios, am 4 conectoare de fan pe care nu le pot configura de nici un fel. Ori merg la maxim ori deloc. La fel cand vine vorba de OC si voltaj nu am prea multe optiuni si stiam ca tot timpul ASUS a fost mai flexibil din punctul asta de vedere.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
aaa.. nush ce sa zic, dar acum la setari prin bios, gigibit sta foarte bine. prietenu asta e nebun la chestii "customizabile".
si-a facut profil pt venturi din softul pt windows. sta chiar bine acum. in schimb, softul asrock arata bine dar merge ca dreaq.d e asus nu stiu.

poti sa te uiti in manual la capitolul bios, nu trebuie sa mergi la ghici.

Edited by shmu, 05 October 2018 - 12:57.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postandreyvsjoker, on 05 octombrie 2018 - 12:52, said:

placa mea actuala  Gigabyte (Z56XP-UD3 Posted Image) ma enerveaza lipsa de flexibilitate in Bios, am 4 conectoare de fan pe care nu le pot configura de nici un fel. Ori merg la maxim ori deloc.

mai baga o fisa, de placa aia nu a auzit nici gigabyte, dar tu o ai? ba dimpotriva, ai in bios posibilitate de "reglare" a ventilatoarelor conectate in acele porturi. ai 3 profile: maxim, silent si auto. tot gigabyte am si eu, desi e mai vechi socketul, dar eu lasand pe auto, se tureaza in functie de cat simte placa nevoia. reglajul se face din voltaj.

Attached Files



#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nu intelege cum a iesit Z56, e Z68XP-UD3
Nu, placa mea nu are reglaj pt Sysfan si/sau casefan.  O fi poate modele care au ceva intelgigent,  la mine unul din ventilatoare stie sa mearga foarte lent sau la maxim si restul la maxim de turatie.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atunci se explica, tu ai placa cu sandy, bios clasic, de la uefi s-a introdus acest tip de management. dar nu stiu care sunt acele 4 de care zici. ai 1 pt cpu, 2 pt carcasa si unul de monitorizare sursa. de cele 3 e clar, iar pt cpu este configurabil, asadar ...?

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postandreyvsjoker, on 05 octombrie 2018 - 12:34, said:

Caut o placa de baza pentru I7 8700K sau 8086K  ( in functie de ce gasesc)

Ma uitam dupa placi dar asa de in urma am ramas la capitolul asta incat nu stiu care ar fi mai potrivita.
M-am oprit la STRIX Z370-F pentru ca sunt zgarcit si nu vreau nici sa iau ceva mai mult decat am nevoie.
Normal.... voi face OC dar ma gandesc ca Maximus X Hero e overkill.

E OK placa?  Sunt ceva variante mai bune, poate chiar mai ieftine?

PS: Nu ma intereseaza Leduri, Design sau SLI, Water coooling. Ma intereseaza stabilitate la OC sa pot conecta si configura curba pentru 2-3 ventilatoare si sa fie ATX si sa ma tina macar vreo 4 ani.

Multumesc in avans de sfaturi.
Placa de baza Asus STRIX Z370-F este OK; insa pretul nu prea e OK.
Daca vrei ceva sub 915,44 Lei, vezi care din urmatoarele placi se muleaza dupa preferintele tale:
https://www.pcgarage...1660864,1666364

#9
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Memorii DDR4 ai deja?

Procesorul il ai sau vrei il cumperi (avand in vedere ca zici 8700k SAU 8086k).

#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Am facut achizitia saptamana trecuta. Am luat 8086k ca l-am gasit la pret bun, am luat si DDR4 G.Skill 3200 cl14

Iar dintre Asus si Gigabyte, am ales MSI SLI PLUS :))

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Adica MSI Z370 SLI PLUS ?
Bravo ! buna alegere, n-o sa regreti achizitia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate