Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Primaria nu-mi mai raspunde la email

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Cu ceva vreme in urma am formulat o petitie catre primaria satului de care apartin, in legatura cu starea foarte degradata a unui drum, le-am solicitat sa ia masuri pentru a remedia situatia.

Dupa ce le-am trimis petitia (pe email), mi-au raspuns in cca. 2 zile cu un numar pe care l-au alocat acelei sesizari.

Au trecut mai bine de 2 luni fara sa vad schimbari, cand merg acasa la parinti, trebuie sa-mi las masina pentru ca nu pot sa trec pe acolo, n-au facut nimic.

Asa ca m-am gandit sa le trimit un alt email, in care i-am intrebat de statusul solicitarii mele (am specificat si nr. acesteia). N-au mai raspuns la acest email, au trecut mai bine de 30 de zile de cand i-am intrebat.

Ce pot face in acest sens? Am dreptul sa cer un status?

Trebuie sa folosesc oare un template? In mail m-am prezentat, am zis de unde sunt, si am cerut frumos sa mi se spuna ce actiuni s-au luat pentru a rezolva problema semnalata in petitia cu nr. xyz...

Multumesc

L.E. Mentionez ca primaria este administratorul acelei bucati de drum, iar starea lui este foarte proasta, frec cu baia de ulei daca incerc sa trec cu masina, prea riscant.

Edited by M-A-R-I-U-S, 05 October 2018 - 09:44.


#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Poti cere
Si totodata formuleaza sesizare catre comisia de disciplina constituita in cadrul primariei
Lipsa raspunsului in 30 zile + prelungire cu 15 zile(trebuie dispozitie de primar) atrage raspunderea disciplinara a functionarului caruia i-a fost repartizata sesizarea.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am indoieli ca va pati ceva...

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
o fi ramas primaria fara bani si nu si-a platit abonamentul la internet...nu mai pot comunica pe mail...
foloseste si tu metoda drastica de accelerare a asfaltarii Posted Image Posted Image Posted Image
https://noizz.ro/con...curesti/emt98z1

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postpaznicmare, on 05 octombrie 2018 - 09:45, said:

Poti cere
Si totodata formuleaza sesizare catre comisia de disciplina constituita in cadrul primariei
Lipsa raspunsului in 30 zile + prelungire cu 15 zile(trebuie dispozitie de primar) atrage raspunderea disciplinara a functionarului caruia i-a fost repartizata sesizarea.
Si cum se procedeaza ca sa raspunda disciplinar?

#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Le-ai blocat pc-ul cu spam-urile tale.

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Petitie scrisa, pentru care obtii nr. de inregistrare la primarie. Cu aia trimisa pe mail ai obtinut nr. de inregistrare? Atentie, de inregistrare, nu nr. alocat, gen " petitia nr. 14 pe ziua de azi". Aia e o treaba interna, nu e inregistrata.

#8
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Cred ca numar de inregistrare a primit, n-au cum sa primeasca un nr. asa de mare de cereri zilnic. Asa arata raspunsul lor:

Buna ziua,
Va informam ca solicitatea Dvs a fost inregistrata sub nr. 1XX4 din 16.0X.2018, iar administratorul a fost informat de starea de degradare a drumului indicat, urmand a fi luate masurile legale ce se impun pentru rezolvarea problemei semnalate de Dvs.
...



#9
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014

O.G. nr.27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor prevede la art.10, dupa cum urmeaza:
(1) In cazul in care un petitionar adreseaza aceleiasi autoritati sau institutii publice mai multe petitii, sesizand aceeasi problema, acestea se vor conexa, petentul urmand sa primeasca un singur raspuns care trebuie sa faca referire la toate petitiile primite.
(2) Daca dupa trimiterea raspunsului se primeste o noua petitie de la acelasi petitionar ori de la o autoritate sau institutie publica gresit sesizata, cu acelasi continut, aceasta se claseaza, la numarul initial facandu-se mentiune despre faptul ca s-a raspuns.



#10
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostBenderbut, on 05 octombrie 2018 - 10:11, said:

Si cum se procedeaza ca sa raspunda disciplinar?
ART. 15
    Constituie abatere disciplinară şi se sancţionează potrivit prevederilor Legii nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici sau, după caz, potrivit legislaţiei muncii următoarele fapte:
    a) nerespectarea termenelor de soluţionare a petiţiilor, prevăzute în prezenta ordonanţă;
    b) intervenţiile sau stăruinţele pentru rezolvarea unor petiţii în afara cadrului legal;
#M1
    c) primirea direct de la petiţionar a unei petiţii, în vederea rezolvării, fără să fie înregistrată şi fără să fie repartizată de şeful compartimentului de specialitate.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostM-A-R-I-U-S, on 05 octombrie 2018 - 09:42, said:


Ce pot face in acest sens? Am dreptul sa cer un status?


Faci sesizare mai departe,la sectia de contencios administrativ din cadrul consiliului judetean.
Daca nici aici nu ti se raspunde/rezolva,te adresezi tribunalului,aceasi sectie.

#12
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nu are treaba Consiliul Judetean cu treaba asta decat daca drumul e judetean
Se poate adresa sectiei de contencios la Tribunal
Dar Tribunalul nu o sa poata obliga primaria sa repare drumul doar sa-i raspunda la petitie

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
tu chiar crezi ca vei primi raspuns de la primarie?

#14
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Sper. Daca au fost capabili sa-mi dea un raspuns generic, probabil sunt in stare sa-l si detalieze putin...

Am mai folosit (cu succes, zic eu) si petitii de la Romania Fara Gropi, in care formulam o petitie catre Politia Rutiera, iar ei mai departe sanctionau (sau avertizau) administratorul drumului. Chiar s-a peticit o bucata de drum (drum judetean) dupa cateva astfel de petitii (trimise si de consateni). Oare aici ar merge sa fac asa ceva?

Mi se pare de-a dreptul trist sa platesc impozit de aproape 2000 de lei, pe masina, fara ca sa pot intra in curta... pentru ca ei nu sunt in stare sa-l intretina (minim, este vorba de 150m, doar sa-l niveleze macar, nu cer asfalt sau alte chestii SF) periodic...

S-a confruntat cineva cu o situatie similara? Cum ati procedat? Chiar nu stiu cat de departe merita sa merg cu prostia asta...

Edited by M-A-R-I-U-S, 05 October 2018 - 12:53.


#15
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eeee,nu ai formulat bine bine petitia,tot ce trebuia sa adaugi la final e ca sunteti rude multe ai prieteni multi ca intelegeau ei ca se apropie anul electoral si rezolvai problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate