Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

HDMI wi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna dimineata,am un dispozitiv de folosire a unui monitor extern prin hdmi wi-fi, se numeste Wisair - WSR60, are doua dogle-uri, unul usb pentru laptop, altul tot usb pentru cutia dispozitivului, in care se leaga si monitorul prin cablu hdmi. Problema este ca atunci cand incerc sa conectez, semnalul se trimite de la laptop in cutie, cutia primeste semnalul, dar cand conectez la monitor prin cablu hdmi, monitorul vede ca s-a conectat ceva, dar apoi imi apare mesaj cu no video input. Monitorul merge prin hdmi conectat direct la laptop, ca asa il folosesc, dar doream sa folosesc acest sistem hdmi wi-fi, ceva sfaturi, ajutor de la cei care au folosit aceste tipuri dispozitive? Monitorul este un Philips 243V Led, multumesc mult.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Producatorul ce zice?
Vanzatorul ce zice?

Caci parca d'aia dai bani pe un produs... ca sa te folosesti de el, nu?

#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, am cautat pe internet, nu am gasit informatii, altfel nu eram aici, nu am gasit inca sa ii contactez, ma gandeam ca cineva mai foloseste astfel de dispozitive, desi sunt cam rezervat in privinta lor.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Incearca si cu alt tv, receiver. Daca situatia este identica ceva e stricat. Retur sau tomberon, nu repara nimeni asa ceva. O alta discutie este complicatenia unui astfel de jucarii. Se fac cel putin doua conversii de semnale si ceasuri, sincronizari, etc incat sansele sa nu mearga ceva sunt exponential mai mari. Cablul este sfant (oare? :-))

Edited by kesarion111, 05 October 2018 - 06:15.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Uită-te la rezoluția maximă suportată de receiver si setează la PC ca rezoluție aceiași valoare.

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postremus43, on 05 octombrie 2018 - 04:56, said:

....Wisair - WSR60, are doua dogle-uri, unul usb pentru laptop, altul tot usb pentru cutia dispozitivului, in care se leaga si monitorul prin cablu hdmi....
Vino cu mai multe detalii: poze, sau poate scrie ceva pe ''dongle-uri''.
Cand conectezi dispozitivul la laptop se instaleaza vre-un driver?

- pentru inceput incearca sa-l folosesti cu win7.
- verifica si setarile din windows pentru instalarea automata a driverelor.
- vezi in Device Manager  ce ''Hardware Ids'' are dispozitivul, iti poate fi de ajutor sa gasesti driver.
- la inceput sa nu fii cu laptopul la o distanta prea mare de monitor.
- incearca si cu un tv la care sa vezi daca il recunoaste ca sursa.
Dar ca idee, pana nu se instaleaza in laptop un driver corespunzator nu va functiona,
dupa istalarea driverului trebuie sa iti apara in bara,o iconita, sau pe desktop o  comanda pentru gestionarea  (setarea) dispozitivului.
...
Pare complicat dar nu este, totul se reduce la driver.

Edited by costeld69, 05 October 2018 - 07:04.


#7
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, este instalat corect, am cd-ul orginal, nu are erori, deci din laptop in dogleul de la reciver, datele se trimit, pur si simplu cand introduc mufa hdmi in receiver apare ca gaseste dispozitivul dar apoi imi arata no video input. https://gigazine.net...hdmi_ezr601fhd/ acesta este modelul, sper sa nu fie problema ca am pus link. Nu are legatura cu rezolutia, ca suporta HD, dar am pus si rezolutii mici...

Il folosesc cu Windows 7. Driverele sunt instalate originale de pe cd, problema sau erori din laptop nu sunt. Ma gandeam asa, ori exista ceva taste pentru pair si nu cunosc, ori nu suporta modelul de monitor. De asta intreb, daca sunt persoane ce au folosit astfel de divice-uri.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Alimentatorul la el il ai ?

#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@modorat, da, desigur.

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Pune un cablu, e mult mai sfant decat chinezaria in discutie.

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta zic si eu....foloseste in continuare cablu. lasa dracului wirelessul asta, ca dupa aia nu stii de ce te doare capul, de ce nu poti sa dormi, etc. daca nu te gandesti la dumneata, macar gandeste-te la cei din jur.

#12
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Ideea este ca nu doresc cablu, daca pot avea confort, evident ca nu doresc cablu, altfel nu aveam rost acest topic, nu mai are sens sa continui, daca nu are nimeni un asa device, nu mai chinui pe nimeni cu intrebari, serviciu usor.

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Asa de dragul de a incerca sa caut informatii pe net despre acest dispozitiv, ma rog combinatie de dispozitiv, pot spune ca nu am gasit nimic: Wisair - WSR60.
Asadar, ma indoiesc sa fie ceva cunoscut sa aiba si alt coleg de forum asa ceva.
Conversiile astea din HDMI in altceva si inapoi in HDMI nu prea sunt ok, au pierderi si te trezesti cu lag-uri.
Asigura-te ca ai setat la rezolutii minime posibile, pentru laptop si monitor, apoi incearca, din pas in pas sa schimbi rezolutia.
Insa tare mi-e ca dispozitivul tau este unul defect.

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postremus43, on 05 octombrie 2018 - 08:18, said:

.. daca nu are nimeni un asa device, nu mai chinui pe nimeni cu intrebari,...
Dupa ce i-ai trimis pe colegi, sa caute ''Wisair'',

View Postremus43, on 05 octombrie 2018 - 06:59, said:

.. https://gigazine.net...hdmi_ezr601fhd/ acesta este modelul, ..
bine ca ai revenit si ai spus ce dispozitiv ai: Wireless HDMI kit "EZR 601 FHD"
(roaga si tu un moderator sa-ti schimbe titlul topicului.)

Edited by costeld69, 05 October 2018 - 11:19.


#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Folosești cumva un laptop cu placă video dedicată de la NVIDIA?

#16
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, am o placa video de la AMD, de ce? Costel69, pe bune? Tu iti pierzi timpul doar sa scrii? Daca vrei sa ajuti, ajuta, dar scuteste-ma cu prostii scrise fara sens.

#17
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Hmmm, Ciubex, mie tare imi este ca este compatibil doar cu anumite tv smart, etc. si nu cu monitoare noi :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate