Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Problema conectare subwoofer, nu stiu pinii pentru RCA

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salut, am si eu o problema cu un dvd auto cu android Myria my 2105 , la care nu gasesc mufa pentru a conecta subwooferul(nici magazinele care au comercializato nu o au) si serviceul lor nu au schema(altex si mediagalaxy)
Va rog sa ma ajutati cu o schema cu pinii corespunzatori RCA out. Multumesc anticipat. Si daca ati avea si pentru video ar fi minunat.

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Da-i pace si cumpara un adaptor hi-low http://www.be-loud.r...gh-Low-AS-1027/
Fiind o marca extrem de putin vanduta greu de gasit detalii , daca era Alpine, Pioneer era altceva dar asa bucura-te ca exista adaptoare la pret decent , in mare fac acelasi lucru atat ca nu ai control din display .

#3
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Sau daca nu aveti o schema spuneti.mi cum pot gasi  pinii cu iesirile audio, sau daca are cineva mufa o cumpar.

Am adaptor hi-low, si nu.mi place cum se aude. Am doua chiar diferite

Mai am si pioneer asta, si am incercat cu hi-low si cu iesirile rca    si nu poti compara sunetul deci vreau sa gasesc pinii de la myria plus ca din dvd pot modifica volumul subwooferului sau chiar sa.l opresc(cand am copiii in masina)

Hi-low mi se pare un compromis doar cand nu ai alta varianta,

Daca ma crezi il am si pe ala din link.ul tau :)))

Cine imi da o schema corecta ii trimit cadou acele adaptoare

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
in conectorul e vad ca scrie rca audio si video, incerci si tu pe care ai iesire audio

#5
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Dar in F scrie amps...oare nu o fi acolo? Am incercat ceva combinatii, dar e riscant sa ard vreo ceva

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu zic ca din conectorul "E", Ai 6 perechi RCA- audio video si ar corespunde ceva de genul

1. stanga fata
2. dreapta fata
3. stanga spate
4. dreapta spate
5. sub woofer
6. video


zic si eu..... Mai ramane de vazut care si cum

Attached Files


Edited by keta, 04 October 2018 - 23:25.


#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
e subwoofer activ sau pasiv? in F mi se pare iesirea spre amplificator extern, desi ar putea fi si spre amplificator de semnal radio sau tv.

Edited by _-livio-_, 04 October 2018 - 23:26.


#8
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Am o statie+subwoofer

#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Nesabuinta sa iei un aparat fara conectica aferenta. Ori a fost chilipir ori e "speriat " de la un pagubas. doua cabluri cu pini-ac la un cap si o RCA tata la celalalt, conectate la un amp, identifici masa cu un aparat masura si apoi pinul cald il incerci cu rabdare pe fiecare iesire.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sfatul meu este sa-i contactezi http://myria.ro/ro/c.../contacteaza-ne direct pe ei , sunt cei mai in masura sa dea un raspuns pertinent avand in vedere ca e un HU mai rar .
E pacat sa bagi un scurt in acea sectiune ca poti da peste cap preamplificatorul si tare cred ca nu are protectii de nici un fel, totul e pe direct, protectiile aproape dubleaza pretul la aparat.
Intra la "persoane fizice" si trimite scris , salvezi textul si dupa 2-3 zile daca nu primesti raspuns mai trimiti unul  .
Ai si un numar de telefon pentru relatii cu clientii : 0374168303

Edited by ldpe, 05 October 2018 - 08:05.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Pai a fost deja la service-ul Altex, nu a rezolvat nimic.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Pai a fost deja la service-ul Altex, nu a rezolvat nimic."
Ai deschis macar adresa ? asa , de curiozitate ...
este vorba de firma producatoare Myria nu parteneri prin care ei vand , este alta mancare de peste ...unul produce celalalt vinde . Service Altex trimite mai departe la ei lista de piese sau produsele defecte pentru garantie , ti-am dat kilometrul 0 .

#13
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Daca suni la miria te redirectioneaza la altex service, miria este un produs chinezesc rebranduit de altex,   cum ar fi k-clasic de la kaufland sau pilos de la lidl

Am sesizare deschisa la altexservice

In timpul liber lucrez la dezmembrari si am luat.o de pe o masina, avea cablurile pt usb si camera pt mers inapoi.

Attached Files



#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Da...vad ca dna Ariadna Horodnica e cam peste tot , e un call center pentru toti si toate https://forum.vodafo...TE/td-p/134694.
Cred ca doar daca mergi la ei la sediu .

#15
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Idpe , nu gasesc nimic pe link.ul trimis de tine

Sunt din constanta,oare au sediu aici?

Ca am fost in magazin altex, si m.a certat ala de pe raion ca am luat chinezarie la care nu se gasesc accesorii :)))

Apropos, am sunat la nr dat mai sus de la miria si am vb cu o tanti care avea si ea acces la mailurile puse mai sus cu ce am vorbit cu cei de la altex, si prima oara acum 9zile tot cu ei am vb la telefon.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Link-ul nu era important, era aceeasi tipa la reclamatii clienti de la Vodafone , tot ea si la Myria ...
Am luat intr-o zi o boxa portabila Myria de 30 w , sa merg cu ea la padure - sunet execrabil , bass au uitat sa-i puna , potentiometrul de volum mergea in hopuri de noua , gandea mult la usb , slab . Am un radio cu bt, sd card de la Avantree de 3w cu baterie , portabil , suna de 7 milioane de ori mai bine , nu mai tare dar clar si cu bass . Boxa am returnat-o rapid - nu recomand .
Pe emag daca intri vei vedea un cumparator care si el intreaba de acel misterios cablu dar nu a primit raspuns...

Peste adaptoarele hi-low la calitate sunt procesoarele de sunet , joaca in alta liga dar la alt pret .
Acestea sunt https://www.autolux....q-3ch-psm16024/

Edited by ldpe, 05 October 2018 - 11:00.


#17
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Tot eu si pe emag, e acelasi username ca aici :)))

Sau cred ca apare numele acolo ;)

#18
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Am gasit iesirile, adica o parte din ele ce e scris cu 0,5ohm am folosit ca  -(minus) si ce e scris ca +, oare la video cum o fi?

Oare la video cum sa fie? Ultimile 2 (sus si jos) au 1,7v

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate