Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Castelul Corvinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Plănuiesc să fac o ședință foto TTD la Castelul Corvinilor, școliți-mă vă rog :)

Știe cineva dacă se percepe o taxă foto specială (cum ar pentru activități comerciale) în afară de cea afișată pe situl lor web?
De fapt este vizitabil? Că ultimele postări de pe sit sunt din 2017...

Se întâmplă vreun eveniment acolo sâmbăta asta (6 octombrie)?

Ceva sfaturi? N-am fost niciodată acolo și numai după ce găsesc pe net e greu să-mi fac o părere. Merită drumul de la București până acolo pentru o ședință foto făcută ”la inspirație”, fără a cunoaște personal terenul?
Plus că nu-mi dau seama dacă în locurile din care se vede castelul în toată splendoarea lui pot ajunge cu mireasa în rochie lungă și pe tocuri Posted Image

Edited by DaculScoril0, 03 October 2018 - 12:33.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
în primul rând nu este ok în weekend. sunt mai mulți turiști și mai dificil de realizat fotografiile.

puteți merge acolo, este un cadru tipic. nu vă trebuie cine știe ce „recunoașterea terenului”.

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Nu este cel mai sigur sa dai un telefon sa intrebi tot ce te intereseaza?

0786048718  

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posthoneymik, on 03 octombrie 2018 - 12:32, said:

Nu este cel mai sigur sa dai un telefon sa intrebi tot ce te intereseaza?

0786048718  
Mulțumesc, am să fac și asta, dar mi-ar plăcea să aud părerea unor fotografi care au fost acolo.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDaculScoril0, on 03 octombrie 2018 - 12:37, said:

Mulțumesc, am să fac și asta, dar mi-ar plăcea să aud părerea unor fotografi care au fost acolo.
Eu am fost acolo in iulie, am facut poze cu gramada , nu mi-a perceput nimeni nicio taxa. Probabil daca vrei sa te duci in afara programului ca sa nu fie lume, trebuie sa vorbesti in avans.
Problema castelului din punct de vedere al fotografiei este ca este inconjurat de tot felul de constructii industriale abandonate , ar trebui ras tot de pe acolo si facut un parc de jur imprejur care sa scoata la iveala si imprejmuirile exterioare.

Edited by Kokoshmare, 03 October 2018 - 13:06.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Decat sa faci cel putin 5 ore pe drum pana acolo, nu mai bine fotoshopezi mireasa pe o poza luata de pe net ?

View PostKokoshmare, on 03 octombrie 2018 - 12:49, said:

Problema castelului din punct de vedere al fotografiei este ca este inconjurat de tot felul de constructii industruiale abandonate , ar trebui ras tot de pe acolo si facut un parc de jur imprejur care sa scata la iveala si imprejmuirile exterioare.
Era si o vorba pe timpu' lu' ceasca.
"misto castelu', pacat ca l-or construit langa combinat" :)

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostHunor_66, on 03 octombrie 2018 - 12:51, said:

Decat sa faci cel putin 5 ore pe drum pana acolo, nu mai bine fotoshopezi mireasa pe o poza luata de pe net ?
Cat m-am vanturat eu prin Hunedoara in week-end-ul acela am  vazut destule nunti care cu tot alaiul se duc la castel sa isi faca poze , o fi vreo traditie locala. Chestia interesanta e ca acolo sunt niste pietre ascutite in pavaj de le simti chiar si cu bocanci de drumetie cum aveam eu dar lumea aia pe toace si la tzol festivPosted Image

Edited by Kokoshmare, 03 October 2018 - 13:00.


#8
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostDaculScoril0, on 03 octombrie 2018 - 12:27, said:

Plănuiesc să fac o ședință foto TTD la Castelul Corvinilor, școliți-mă vă rog Posted Image

Știe cineva dacă se percepe o taxă foto specială (cum ar pentru activități comerciale) în afară de cea afișată pe situl lor web?
De fapt este vizitabil? Că ultimele postări de pe sit sunt din 2017...

Se întâmplă vreun eveniment acolo sâmbăta asta (6 octombrie)?

Ceva sfaturi? N-am fost niciodată acolo și numai după ce găsesc pe net e greu să-mi fac o părere. Merită drumul de la București până acolo pentru o ședință foto făcută ”la inspirație”, fără a cunoaște personal terenul?
Plus că nu-mi dau seama dacă în locurile din care se vede castelul în toată splendoarea lui pot ajunge cu mireasa în rochie lungă și pe tocuri Posted Image
Taxa foto 5 lei, taxa video 15 lei iar taxa operator / album este 100 lei ora insa eu in mai cind am fost ultima data, am pozat si nu m-a intrebat nimeni de nimic.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006
Daca imi amintesc bine,pentru aparatele foto/video pro se plateste o taxa iar pentru astia de rand,ca mine,preturile sunt cele puse de mihalexmihalex.
Sincer sa fiu,eu ma asteptam la mai mult de la acest castel,nu m-a impresionat.Lipseste atmosfera de medieval,n-am avut senzatia ca in orice clipa dau cu ochii cu voievodul Iancu sau cu oricine altcineva.
Iar mizeria din jurul castelului este emblematica pentru modul in care Romania stia sa faca turism si sa-si scoata in evidenta valorile,alea putine pe care le are.

Dar pe site-ul lor specializat gasesti tot ce te intereseaza.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Fost, pozat, nu mi-a cerut nimeni nimic. Toata lumea poza si filma.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostHunor_66, on 03 octombrie 2018 - 12:51, said:

Decat sa faci cel putin 5 ore pe drum pana acolo, nu mai bine fotoshopezi mireasa pe o poza luata de pe net ?
Posted Image bună idee.

Ne-am hotărât însă să mergem înaltă parte. Din cauza distanței în primul rând.
Mulțumesc celor care au răspuns, voi ține cont de răspunsuri pentru o dată viitoare.

Edited by DaculScoril0, 03 October 2018 - 16:47.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Zic si eu, sa ma aflu in treaba: am dat 5 lei ca sa fotografiez linistit cu un Sony DSC W5 din 1900 toamna.
Mi s-a parut derizorie suma.

#13
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Castelul e frumos de scos în poze, cu lumina și încadrarea potrivită, dar atât. Experiența în sine este tristă. Am fost de 2 ori. Și pentru lumina aia ori mergi când trebuie ori faci editare serioasă și practic fotografia devine un suport fără să conteze prea multe.
În weekend este complet exclus de mers.
Dacă vrei castel și ai dronă, se pot obține niște cadre faine la Peleș și la Palat Știrbey.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu cat de bune sunt dar va puteti face o idee despre niste locuri bune in castel

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate