Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Intrebare pensie anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Anii lucrati la CAP si de facultate se iau in considerare la pensia anticipata?

Cu link daca se poate ca sa am  o sursa sigura pentru tatal meu.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La anticipata se iau in considerare doar anii de munca, fara sporuri, fara armata, fara facultate la zi (cea la seral stiu ca nu se ia in considerare de loc). Si link-ul cerut

LE: e in dezbatere legea noua. Citeste prin ziare daca merita sa astepte sau nu.

Edited by Pololica, 02 October 2018 - 10:55.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 02 octombrie 2018 - 10:45, said:

Anii lucrati la CAP si de facultate se iau in considerare la pensia anticipata?

Cu link daca se poate ca sa am  o sursa sigura pentru tatal meu.

Da.. anii lucrati la Colectiv, care pot fi dovediti cu acte se iau in considerare.. Facultatea numai la calculul stagiului de cotizare (anilor necesari) si numai in anumite conditii - daca ai realizat integral stagiul de cotizare de 25 de ani, adica iti aduc un mic castig la anticipare.

View PostPololica, on 02 octombrie 2018 - 10:54, said:

La anticipata se iau in considerare doar anii de munca, fara sporuri, fara armata, fara facultate la zi (cea la seral stiu ca nu se ia in considerare de loc). Si link-ul cerut

LE: e in dezbatere legea noua. Citeste prin ziare daca merita sa astepte sau nu.

Nu e vorba daca merita sa astepte, ca de asteptat tot asteapta... iar pensie anticipata solicita aproape toata lumea, ca nu are alte variante... Ce sa mai faci la 50 si ceva de ani?

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Somajul se ia in calcul pentru anticipata?

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu. Nimic din ce e extra munca fizica.

Ca sa-ti dau un exemplu: tata a iesit la 60 de ani in anticipata (s-a desfiintat locul de munca si era pe conventie, nu CIM). La pensie nu I-au luat in calcul:
  • armata
  • concediile medicale (are aproape un an, din mai multe bucati la distanta de vreo 7-8 ani)
  • somajul (aproximativ 2 ani, nu mai stiu exact, dar din 2 bucati)
Totalul de munca 35 de ani, cu armata si restul (vezi mai sus) ajunge la aproape 38.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 11:10, said:


Da.. anii lucrati la Colectiv, care pot fi dovediti cu acte se iau in considerare.. Facultatea numai la calculul stagiului de cotizare (anilor necesari) si numai in anumite conditii - daca ai realizat integral stagiul de cotizare de 25 de ani, adica iti aduc un mic castig la anticipare.



Nu e vorba daca merita sa astepte, ca de asteptat tot asteapta... iar pensie anticipata solicita aproape toata lumea, ca nu are alte variante... Ce sa mai faci la 50 si ceva de ani?
Mai cum naiba oi fi eu mai dobitoc si imi pot gasi de lucru la orice ora, chiar daca am 70 de ani?

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
cred ca dupa 50 de ani te apuca o lene de munca.. de nu-ti dai seama... mai ales cand toti in jurul tau se pensioneaza.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlaffin, on 02 octombrie 2018 - 11:47, said:

cred ca dupa 50 de ani te apuca o lene de munca.. de nu-ti dai seama... mai ales cand toti in jurul tau se pensioneaza.
Chestia fiind ca tata a facut zilele astea si niste analize si a cam iesit cu ceva probleme...asa ca se cam justifica o pensie anticipata... deja va lua de la farmacie niste pastile ...inr est repaus si munca mai putina...
obisnuitul aspacardin si inca ceva...

Are 62 de ani si e cam cazul sa se retraga la depou ...ca scartaie rotile Posted Image
Personal mi-e cam frica , eu fiind si cu problemele astea de schizofrenie si habarn-am cine ar avea grija de mine daca pateste el ceva... asa ca sunt ingrijorat maxim... cand o sa ajung la doctorita aia psiholog o sa ii cer neaparat sa schimbam tratamentul sau ceva incat sa pot lucra si sa pot invata ca sa reusesc sa am o meserie macar...

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Tu sincer, pari mai normal, decat multi care scriu pe aici si nu se recunosc cu probleme la mansarda....Posted Image

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 02 octombrie 2018 - 11:55, said:

Chestia fiind ca tata a facut zilele astea si niste analize si a cam iesit cu ceva probleme...asa ca se cam justifica o pensie anticipata... deja va lua de la farmacie niste pastile ...inr est repaus si munca mai putina...
obisnuitul aspacardin si inca ceva...

Are 62 de ani si e cam cazul sa se retraga la depou ...ca scartaie rotile Posted Image
Personal mi-e cam frica , eu fiind si cu problemele astea de schizofrenie si habarn-am cine ar avea grija de mine daca pateste el ceva... asa ca sunt ingrijorat maxim... cand o sa ajung la doctorita aia psiholog o sa ii cer neaparat sa schimbam tratamentul sau ceva incat sa pot lucra si sa pot invata ca sa reusesc sa am o meserie macar...
Da-mi voie sa nu te cred. Asa cum pana acuma te-ai complacut in situatia ta si n-ai facut absolut nimic personal in interesul tau, nu vei face nici de acum inainte. Ai intrat intr-o zona de plafonare psihica si intelectuala, intr-o zona de lene si comoditate din care  nu te obosesti nici macar sa incerci sa iesi.Nu ti-o spun din rautate, ti-o spun pentru ca la viata mea am vazut destule asemenea cazuri.N-o sa te vindece nici un medic, nici un medicament, daca nu te implici efectiv in procesul de vindecare si astepti doar sa se petreaca minuni. Minuni nu exista.

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nimeni nu ar trebui să ia pensie înainte de 65 de ani.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrosix, on 02 octombrie 2018 - 11:10, said:


Da.. anii lucrati la Colectiv, care pot fi dovediti cu acte se iau in considerare.. Facultatea numai la calculul stagiului de cotizare (anilor necesari) si numai in anumite conditii - daca ai realizat integral stagiul de cotizare de 25 de ani, adica iti aduc un mic castig la anticipare.



Nu e vorba daca merita sa astepte, ca de asteptat tot asteapta... iar pensie anticipata solicita aproape toata lumea, ca nu are alte variante... Ce sa mai faci la 50 si ceva de ani?

Tata mare iti da tie pensie anticipata la 50 de ani........

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mai am 2 intrebari legate de somaj. ce acte trebuiesc pentru intrarea in somaj si daca se permite ca in cele 12 luni din 24 necesare lucrate ca sa poti intra in somaj se poate lucra la 2 firme diferite si se cumuleaza perioadele lucrate?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate