Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

I love 90's (only dance / eurodance / eurorap)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
580 replies to this topic

#109
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Locul 93 freestile project lipsesc piesele

#110
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Asta mi se pare interesantă. Aduce puţin cu cealaltă pe care o postez (care nu face parte din categoria subiectului de faţă)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KaB-3-QuEtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LaTGrV58wec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#111
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Freestyle project au muzica asemanatoare cu Music instructor.
Mi-am reamintit si piesa Run to me cu Double you (cu sau fara Ice mc ca are vreo 2 versiuni), cred ca putea face o versiune si mai ingrijita cu ice mc si ar fi fost un succes incredibil din combinarea celor 2 interpreti italieni de succes de atunci. Mie imi pare refrenul si o parte din restul piesei foarte reusite ca linie melodica sonorizare si interpretare.

Edited by cipri2bau, 02 November 2018 - 21:50.


#112
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcipri2bau, on 02 noiembrie 2018 - 12:49, said:

Locul 93 freestile project lipsesc piesele

01  Get On Da Floor (Extended Mix)
02  Rock Your Body (Extended Mix)
03  Music For My Soul (Extended Mix)
04  Electronic Love (Extended Mix)
05  In My Dreams (Freestyle Project Remix)
06  We've Got The Power (Freestyle Project Remix)
07  Check Your Body (Radio Mix)
08  2 The Beat (Radio Mix)
09  Brilliance (Kickdown Electro Radio Mix)
10  Famous Freestyle Cuts (Extended Mix)
11  Electric Boogie (Extended Mix)
12  Let's Dance (Extended Mix)

@djl - Asta iti place ? Din coloana sonora a filmului Rocky 5:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ocDMKPTDDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 05 November 2018 - 13:47.


#113
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Varianta fara Ice Mc ptr Run to me (doublr you) e tot din 1994? A avut succes mai mult versiunea cu Ice MC?

#114
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
La versiunea fara ice mc a participat si o voce barbateasca cu un alt pasaj in locul celeui cu ice mc? De fapt melodia are 3 variante, cea cu ice mc pe un pasaj scurt (apare imaginea lui dar vocea nu stiu daca e a lui), a doua varianta cand pasajul ala e interpretat tot de double you si a treia in care pasajul e inlocuit cu o alta interpretare cunoscuta din valey 68 si este lipsa si partea instrumentala preluata dintr-o piesa mai veche.

Se poate vorbi sa fie puse la locul lor piesele cu Freestile project

De fapt varianta 3 cred ca e cea tipica difuzata prin 95-96 si care mi-o amintesc din vechime ca ceva placut.

Eu as imparte aceasta muzica in 2 perioade pana in 97. Prima perioada 90-93 cu ceva influente din anii 80 si apoi 95-96 cea tipica in viziunea mea. Anul 94 fiind amestecat. Daca comparam o piesa cu capella din 92 cu una din 96 diferentele sunt clare, prima avand sunet spre anii 80 de final iar ultima (be my baby) de "house" din anii 99-2000.

Edited by cipri2bau, 06 November 2018 - 16:28.


#115
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcipri2bau, on 06 noiembrie 2018 - 15:50, said:

Varianta fara Ice Mc ptr Run to me (doublr you) e tot din 1994? A avut succes mai mult versiunea cu Ice MC?

[ https://img.discogs.com/0UeA5XIzGeJd5kzZCrlfAo9y12A=/fit-in/300x300/filters:strip_icc():format(jpeg):mode_rgb():quality(40)/discogs-images/R-263628-1384461236-6876.jpeg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A1  Run To Me (Blue Mix)  6:58
A2  Run To Me (Radio Mix)  3:44
B1  Run To Me (Original Extended Mix)  6:45
B2  Run To Me (Album Mix)  3:55

Maxi single-ul (cu toate cele 4 variante) a aparut in 1994. Varianta cu textul rap cantat de Ice MC nu e acreditata lui Ian Colin Campbell. Eu nu am auzit decat varianta originala in discotecile din Brasov. Am auzit insa varianta lui Ice MC cu Corona - The rhythm of the night (Lee Marrow's Space Remix):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/720AQTE45Rw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 07 November 2018 - 12:36.


#116
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar colecţionează cineva de pe aici C.D.-uri, casete, discuri de vinil cu Euro-Dance?   :huh:
Eu m-am ales cu ceva albume pe C.D., cu 2 C.D single Sqeezer, am şi ceva pe casetă (din păcate nu sunt de calitate înregistrările), am găsiz vreo 3 piese pe un LaserDisc şi am un vinil single cu Masterboy (nu e prea calitativă înregistrarea, deşi e Made in Germany   :(   ).

#117
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Gasisem pe oleics un tip din Bucuresti care vindea CD-uri vechi, avea si multe eurodance. Desi anuntul era la 15-20 lei / CD, la albumele care ma interesau pe mine pretul urca si la 50. Avea si multe maxi-single-uri. Cam scump totusi pentru mine. De exemplu albumul "Get ready for this" de la 2 Unlimited l-am avut de 2 ori pe caseta originala, apoi l-am tras din studio, si acum il am Mp3. Cam mult am platit pentru el, ca sa mai dau acum inca 50 lei doar ca sa-l am la colectie.

#118
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unde stă nenea ăsta?   Posted Image
Eu am dat cel mult 10 Lei/C.D.

Edited by djl, 25 November 2018 - 22:19.


#119
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am idee, mi-a trimis lista, avea preturile separat si perssonalizate pentru fiecare CD.

#120
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Că eram curios dacă-l cunosc.
Una care mi se pare interesantă din punct de vedere al linie muzicale: K2 - "Der Berg Ruft" (1994).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cf-oAX3Nb0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#121
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Activ' Project - "Fight". Combinaţie cu ceva Rap. Intrepretul vorbeşte destul de repede. Nu la fel precum Scatman John, dar totuşi destul de.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vgFsbBLDE2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#122
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Muzica ritmara electronica sau techno  house poate fi si "mecanica" in anumite părti ale ei si foarte reală. Foarte fain.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbsvFMEvPo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cipri2bau, 02 December 2018 - 19:27.


#123
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Foarte tare tipul. Am mai vazut clipul insa e bine sa fie si aici. De remarcat pasiunea cu care bate in tobe.

Edited by 2Unlimited, 03 December 2018 - 14:38.


#124
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu pun ceva cu beat: Beat Society - "Feel the beat". Dar repede vorbea intrepretul şi dădea un feeling de energie. În schimb ea era mai melodică, dar nu dădea atâta energie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GnYLpAPYIqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#125
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Tipul acela ar putea să pună muzică cu acele ustensile foarte bine şi la un party sau club si sa castige mai bine. Se poate amplifica si pune si sunet adiacent. Probabil face si asta.  Este o chestie incredibilă pur live acum când aproape toată muzica e de pe calculator.

O melodie veche ce mi-am amintit că am mai gasit-o de mai multe ori dr einstein dj - electro women.

Si inca una cantata se pare la cerbul de aur din 1993 de la Brasov Eclipse - Let The Rhythm Move You. Probabil o formatie necunoscută care a preluat stilul de atunci facand o melodie nu prea cunoscută. Cred că doar postul local de radio o fi difuzat-o in acea perioadă. Din comentarriile de pe you tube chiar ale străinilor se pare ca nu prea e si nici n-a fost cunoscută, un singur comentator spunând că a fost interpetată la bv. In clip se vad diverse clădiri din jurul scenei.

Referitor la Double you cea mai cunoscută piesă a fost Please don t go care mie nu-mi prea place. A fost mult difuzată şi inclusă şi in mixuri, run to me nu stiu dacă a avut succes lafel de mare sau e mai veche si nu am prins eu.

Tot o trupă cunoscută o perioada scurtă Amadeus si piesă cunoscută mowe your way. Parca a existat si o trupă romaneasca amadeus dupa 2000
Corona imi pare o cantareata teribil de urată ca aspect. Desi piesa the rithm in the night e reprezentativă ptr eurodanceul din anii 90, imi pare vocea ciudată.
O alta interpretă cu voce asemanatoare cu a coronei e JK , piesă you and i, interpreta din polonia parcă.

Cred ca poate exista un top al celor mai reprezentative difuzate si cunoscute piese eurodance din anii 90, cred ca unele nici nu ne mai plac, probabil le-am tot auzit si suntem satui, si acum ascultăm piese mai cu putin succes, pe unele le redescoperim după multi ani de uitare.
Practic acele piese reprezentative sunt cunoscute si de iubitorii altor genuri.

Edited by cipri2bau, 03 December 2018 - 23:21.


#126
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Un top al celor mai cunoscute piese eurodance in opinia mea ar fi asta, multi altii ramasi afara. Ordinea nu conteaza, cred ca toate sunt pe acelasi los

coco jumbo
corona - the rhythm of the night
scatman john
be my lover
what is love (haddaway)
please don t go - double you
the rainy day - ice mc alexia
more and more
ms vain
it s my life (dr alban)
lovemesage
insomnia
Ebtg-missing
soneboy dance - dj bobo
no limit

+ ceva de la technotronic
si ceva de la altii de la inceputul anilor 90, poate funfactory

Cred ca de aceste piese a auzit toată lumea mai putin manelistii sub 20 de ani care mai ascultă si remixuri ale pieselor din anii 90 de-ale lui salam dar nu cunosc piesa originală si interpetul initial.

Edited by cipri2bau, 03 December 2018 - 23:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate