Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Întoarcere din CIC-mici probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Se da următoarea situație:soția e în CIC și ar urma sa se întoarcă în aproximativ 6 luni. A trecut pe la serviciu sa ridice o adeverință iar superiorul direct i a spus ca "am echipa completa, când te întorci te vei întoarce pe alt proiect". A avut ulterior și o scurta discuție și la HR și i au spus sa stea liniștită, ca ea rămâne angajata firmei când se întoarce. Întrebare acum:ei au dreptul sa o mute în alta echipa când se întoarce? În ideea în care poziția ei nu e desființată și cu siguranță este ocupata de cineva care a fost angajata pe perioada determinata. Senzația mea e ca vor sa scape de ea și vor sa i facă zile negre. Ce opțiuni are când se întoarce? E obligata sa accepte mutarea? O sa aibă o discuție mai serioasa când se apropie întoarcere și o sa ceara sa fie de fata și HR ul și superiorul direct, acum când a vorbit a vorbit separat cu hr ul și cu superiorul direct. Menționez ca e vorba de o multinațională, București l

#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostFireSky, on 30 septembrie 2018 - 12:39, said:

Se da următoarea situație:soția e în CIC și ar urma sa se întoarcă în aproximativ 6 luni. A trecut pe la serviciu sa ridice o adeverință iar superiorul direct i a spus ca "am echipa completa, când te întorci te vei întoarce pe alt proiect". A avut ulterior și o scurta discuție și la HR și i au spus sa stea liniștită, ca ea rămâne angajata firmei când se întoarce. Întrebare acum:ei au dreptul sa o mute în alta echipa când se întoarce? În ideea în care poziția ei nu e desființată și cu siguranță este ocupata de cineva care a fost angajata pe perioada determinata. Senzația mea e ca vor sa scape de ea și vor sa i facă zile negre. Ce opțiuni are când se întoarce? E obligata sa accepte mutarea? O sa aibă o discuție mai serioasa când se apropie întoarcere și o sa ceara sa fie de fata și HR ul și superiorul direct, acum când a vorbit a vorbit separat cu hr ul și cu superiorul direct. Menționez ca e vorba de o multinațională, București l

Depinde cum e formulata pozitia in contractul de munca / fisa postului. Daca scrie ca e femeie de serviciu la biroul 7, atunci trebuie sa se intoarca la biroul 7; dar daca scrie doar simplu femeie de serviciu pot sa-i ceara sa mearga si la alt birou cand revine.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce înțelegi tu prin ”echipă” în raport cu ce scrie în contractul de muncă? Prin schimbarea ”echipei” se modifică cu ceva contractul individual de muncă?

#4
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Alt TL, probabil același departament mare. E un job de Service Desk. Eu nu înțeleg ce argumente legale ar avea sa nu i dea înapoi exact aceeași poziție în aceeași echipa în condițiile în care acel loc exista.

Edited by FireSky, 30 September 2018 - 12:52.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci tu nu poți nici măcar defini legal ”locul în echipă” dar vrei ”argumente legale” pentru care soția nu primește ceva ce nu există?

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFireSky, on 30 septembrie 2018 - 12:51, said:

Alt TL, probabil același departament mare. E un job de Service Desk. Eu nu înțeleg ce argumente legale ar avea sa nu i dea înapoi exact aceeași poziție în aceeași echipa în condițiile în care acel loc exista.
nu e nevoie de nici un argument legal pentru a muta o persoana dintr-o echipa in alta, daca nu se schimba job description-ul sau locatia.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.avocatne...tere-copil.html

#8
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Sa citeasca CCM individual si colectiv, acolo este raspunsul.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am constat mai nou ca CCM e un fel de apa de ploaie. Patronul mai ca s-a sters la fund cu el....

Edited by bumpocbum, 30 September 2018 - 18:13.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbila1000, on 30 septembrie 2018 - 13:47, said:

CCM individual
asta ce e ?

#11
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postbumpocbum, on 30 septembrie 2018 - 18:11, said:

Am constat mai nou ca CCM e un fel de apa de ploaie. Patronul mai ca s-a sters la fund cu el....
Concret ce a facut patronu in sensul asta, a futut si n-a platit, nu-mi dau seama fara mai multe detalii.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inițiatorul a dispărut din peisaj din momentul în care a constatat că nu poate răspunde la întrebări.

#13
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Gabi_b_HD, ganditi-va ca poate l-ati scarbit cu raspunsurile de doi bani pe care i le-ati servit. Mi-a venit mie greata instantaneu citind ce ai putut debita mai sus.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Greața trece cu lămâie. Nu-ți place ce scriu, nu citi.
Dacă inițiatorul vroia un răspuns întemeiat pe ceva concret, trebuia să dea detaliile necesare. De altfel, nici tu nu ai avut un răspuns la dilema lui, tot ce ai găsit de comentat fiind postarile mele.

#15
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Lasa recomandarile arogante, ai scris numai ineptii. Initiatorul a oferit toate datele necesare, insa a fost luat la misto si sigur intre timp i s-a luat de scris pe aici.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
După părerea mea, a primit răspunsuri în funcție de informațiile pe care le-a dat. Tu ai posibilitatea de a avea altă părere. Doar că după o zi de meditare/informare, plecând de la informațiile complete oferite de inițiator, tot ce ai avut de scris pe topic e faptul că nu-ți plac răspunsurile mele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate