Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Intrebare permis conducere - raspuns - si dupa aia?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Tot facind simulari de examen pt. permis pe drpciv.ro, am dat de urmatoarea intrebare. Din pacate era ultima din setul de intrebari si puteam raspunde oricum pentru ca nu mai vedeam daca am raspuns corect sau nu.


Bun, raspunsul la intrebare e clar, zic eu: masina verde e la dreapta mea, deci ii dau prioritate de dreapta.

Dar ce se intimpla dupa aia? Pentru mine e cam asa:

Eu astept sa treaca masina verde. Masina verde are la dreapta masina rosie, deci ii da prioritate de dreapta si asteapta sa treaca masina rosie. Masina rosie vireaza la stinga si atunci eu sunt la dreapta masinii rosii, deci masina rosie imi da prioritate de dreapta (mai si vireaza la stinga). Huh?!? Deci astia 2 asteapta sa trec eu?!?

Nu stiu, imi scapa mie ceva?

Daca masina rosie ar merge inaine ar fi simplu: masina rosie trece prima, apoi cea verde, apoi eu. Masina verde nu mi-ar da prioritate cind vireaza la stinga, pentru ca eu sunt la stinga ei. Corect?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Verde, tu, roșu.
Chiar nu a fost greu.

#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Pai verde de ce primul? Ca trebuie sa dea de dreapta lui rosu.
Rosu intra primul in intersectie dar nu paraseste intersectia primul. Verde ar urma dar nu are unde, rosu e in drumul lui. Asa ca treci tu, rosu si verde.

Edited by IpsilanteCucuruz, 28 September 2018 - 18:59.


#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
A răspuns corect.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dpdv al inițiatorului, după poze, roșu trece primul, corect, mea culpa!

Edited by ericmario, 28 September 2018 - 19:01.


#6
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Treceti cu grija, si care e mai intelept lasa pe celalalt, se intampla de multe ori asa cand apar dubii in trafic, treci incet preventiv, dc ceilalti nu vor sa treacă.  Nu vi s.a intamplat sa aiba celalalt prioritate dar sa nu.si dea seama si sa nu vrea sa treaca, atunci treci cu grija, sa nu blochezi circulatia. Cateodata chiar ii fac cu mana si zambesc ca am trecut pe prioritatea lui, dc el nu are curaj si nu intelege ca are prioritate.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postericmario, on 28 septembrie 2018 - 18:55, said:

Verde, tu, roșu.
Chiar nu a fost greu.
Si zici ca ai permis ?

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai rosul vireaza la stinga, deci cedeaza trecerea celor care vin din dreapta lui, adica mie. :)

#9
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
verde  tu si rosu pentru ca rosu schimba directa de mers

#10
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postsanyi_2005, on 28 septembrie 2018 - 19:16, said:

verde  tu si rosu pentru ca rosu schimba directa de mers
Si verde nu o schimba?

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Bă, faceti-o si voi romaneste: rosu si verde in acelasi timp, fara sa se intersecteze (fiecare sa-l aiba in dreata pe celalalt), apoi cel de-al treilea.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDihorul Razboinic, on 28 septembrie 2018 - 19:11, said:

Pai rosul vireaza la stinga, deci cedeaza trecerea celor care vin din dreapta lui, adica mie. Posted Image
Tu nu vii din dreapta rosului, ci ii vii in fata, Asta e situatia in prima instanta, inainte de a se angaja el in schimbarea directiei de mers. Deci, in prima faza, sunteti la egalitate. In faza urmatoare, el schimba directia de mers, dar trebuia sa-ti dea tie prioritate, care-ti continui drumul drept, dupa ce ai dat prioritate de dreapta celei verzi. Si acuma, nu-ti ramane decat sa tragi concluzia corecta.

View Postshymano, on 28 septembrie 2018 - 19:28, said:

Bă, faceti-o si voi romaneste: rosu si verde in acelasi timp, fara sa se intersecteze (fiecare sa-l aiba in dreata pe celalalt), apoi cel de-al treilea.
Nu zau, te-aii utat tu in poza si ai constatat ca nu se intersecteaza? Sau ai citit numai postarile.....

View PostIpsilanteCucuruz, on 28 septembrie 2018 - 18:58, said:

Pai verde de ce primul? Ca trebuie sa dea de dreapta lui rosu.
Rosu intra primul in intersectie dar nu paraseste intersectia primul. Verde ar urma dar nu are unde, rosu e in drumul lui. Asa ca treci tu, rosu si verde.
Rosul nu are voie sa faca la stanga inainte de a trece masina din fata care nu schimba directia de mers. Si care nu poate intra in intesectie decat dupa ce a trecut cea verde

Edited by myshyk, 28 September 2018 - 19:58.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBaxon, on 28 septembrie 2018 - 19:10, said:

Si zici ca ai permis ?
Chiar mai mult, am Opel. Posted Image

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBaxon, on 28 septembrie 2018 - 19:10, said:

Si zici ca ai permis ?
Da´ tu?

#15
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postmyshyk, on 28 septembrie 2018 - 19:35, said:

Rosul nu are voie sa faca la stanga inainte de a trece masina din fata care nu schimba directia de mers. Si care nu poate intra in intesectie decat dupa ce a trecut cea verde
Si cum trece verde de rosu? Il sare?  Prin fata lui?

Attached File  intersectie.png   38.88K   77 downloads

#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da' ati vazut ce noroc a avut femeia din dreapta,cu trolerul,care a traversat prin intersectie fara trecere de pietoni si a scapat nelovita de masini? :)
Acum serios: e problema clasica a unei intersectii nedirijate,la care ajung simultan masini din toate directiile.Fiecare trebuie sa dea prioritate de dreapta si se ajunge la un "cerc vicios". In practica,aceasta situatie se rezolva "la mica intelegere"...din pacate,in chestionar nu exista varianta asta. Sa le fie rusine daca pun astfel de intrebari ambigue!

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanpet, on 28 septembrie 2018 - 19:57, said:

Sa le fie rusine daca pun astfel de intrebari ambigue!
Intrebarea nu e ambigua.
Te intreaba cui ii dai prioritate tu, nu ordinea in care trec masinile prin intesectie..

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostIpsilanteCucuruz, on 28 septembrie 2018 - 19:51, said:

Si cum trece verde de rosu? Il sare?  Prin fata lui?

Attachment intersectie.png
Ce cauta rosul in mijlocul intersectiei? Nu pe acolo vireaza, ci tangent cu punctul central.Asta, daca cunoaste legislatia. Daca nu, sta cuminte unde l-ai asezat tu.
Uitat-te bine la poza, lasa filozofia inutila la oparte.

View Postdanpet, on 28 septembrie 2018 - 19:57, said:

Da' ati vazut ce noroc a avut femeia din dreapta,cu trolerul,care a traversat prin intersectie fara trecere de pietoni si a scapat nelovita de masini? Posted Image
Acum serios: e problema clasica a unei intersectii nedirijate,la care ajung simultan masini din toate directiile.Fiecare trebuie sa dea prioritate de dreapta si se ajunge la un "cerc vicios". In practica,aceasta situatie se rezolva "la mica intelegere"...din pacate,in chestionar nu exista varianta asta. Sa le fie rusine daca pun astfel de intrebari ambigue!
Mai studiaza legislatia, nu doar pe zebra se traverseaza strada. Doar ca pe zebra, ai prioritate, la coltul strazii, nu, daca nu e marcaj.

Edited by myshyk, 28 September 2018 - 20:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate