Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Lei sau Euro

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postvio69a, on 25 septembrie 2018 - 22:06, said:

Ce ma sfatuieste lunar pe mine....
cum sa-mi compun pachetul de actiuni....care merita vandute care tinute.
Care au circulatie si profit, si fond in spate, la care se subtiaza.


Oricum felicitari ca la 18 ani te prezinti cu o suma stransa.
Mai fa un imprumut si adauga pana la 20.000
construieste cu banca un pachet cu risc moderat si atunci incepi sa simti ceva castig lunar
Mai fa un imprumut de 20.000 de mii de lei pe 5 ani cu dobanda de 9% si este ok, plateste 7mii de lei dobanda si este fericit.

Nu, nu trebuie sa faca credite si sa aiba grije cu actiunile ca cineva trebuie sa piarda ca altul sa castige.

#38
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Fereste-te de banci ca de dracu...sau ca de camatari!...Se pare ca euro e de preferat leilor.

#39
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu prea mai exista nimica sigur si valuta nu tine loc de investitie, europa nu o duce prea bine si euro la fel, USD si americani tot asa sunt presati de rusi si de chinezi, de leu ce sa zicem? Robor in crestere, inflatie.
Din pacate bani trebuie bagati in ceva ce poti vinde, aur, ceva obiecte care or sa fie la cautare si peste 10-20 de ani.
Ca peste 10-20 de ani nu stiu cat o sa mai valoreze 10 mii de lei economisit, adica ce putere de cumparare o sa mai aibe, poate stai cu livretul "cec" si o sa te gandesti cate lucruri puteai cumpara de sumele respective.

In urma cu 10 ani de zile 10 mii de euro erau o mica avere, acum cu 10 mii de euro cumperi o masina de buget.

Cred ca o sa ajungem sa traim in masini sa putem economisi ceva bani si sa ne retragem inainte de vreme, asta desigur fiind varianta de nu trebuie sa lucrezi pana la 65/70 de ani sa curga basinile din tine.

#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostArgent, on 26 septembrie 2018 - 08:09, said:

Mai fa un imprumut de 20.000 de mii de lei pe 5 ani cu dobanda de 9% si este ok, plateste 7mii de lei dobanda si este fericit.

Nu, nu trebuie sa faca credite si sa aiba grije cu actiunile ca cineva trebuie sa piarda ca altul sa castige.

Gresesti....

20.000 pe 3 ani, rata lunara 640, dobanda fixa 3100 lei

In trei ani cu un pachet de actiuni solid si risc mediu+ (termonucleara sau actiuni bancare ca exemplu) -castiga mai mult decat dobanda returnata bancii

Trebuie schimbat profund modul de gandire..
Adica sa invingi banca cu instrumentele ei, nu sa fugi de ea si sa ti banii in sifonier cu O castig.....e crima
banii trebuie sa produca bani...
si da, trebuie sa ai grija si sa te documentezi tot timpul.
dar, ce se realizeaza usor si fara griji ?

Edited by vio69a, 26 September 2018 - 09:31.


#41
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Intra pe conso.ro poate iti vin ceva idei.
Din pacate ai cerut sfatul putin tarziu tine minte in luna august se cumpara euro si apoi prin martie-aprilie ii poti vinde cu ceva profit acum suntem in perioada de crestere deci...

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvio69a, on 25 septembrie 2018 - 22:23, said:

Vechiul si catastrofalul sfat......

Sunt actiuni care la vanzare-cumparare sunt scutite de impozit si comision
iar la 20,000 asi imparti 40% actiuni, 60% titluri de stat cum ar fi ...(dar nu vreau sa detaliez poate nu e regulamentar)

Da?  Care sunt acele acele actiuni si ce broker ti le tranzactioneaza fara comision?
Ce sa faci cu 2euro dobanda pe an, din banca?  Sa-ti trimita ANAFU decizie de impunere la CASS pe 5 ani urma, ca ai realizat un mic venit din dobanzi, cum trimite in prezent? Hai sa fim seriosi.

In Romania cam toti brokerii au comisioane de peste 4% la vanzare si cumparare de actiuni, statul ia impozit si CASS iar bancile nu dau sfaturi, doar incaseaza comisioane si dobanzi pe orice.

View Postspooky51, on 26 septembrie 2018 - 07:29, said:

Depozit lei, Banca Transilvania ofera o dobanda de vreo 2% pe an, nu-i cine stie ce, insa la depozitele in valuta cred ca se percep si niste comisioane...

Comisioanele plus impozitul luat de stat, depasesc dobanda bonificata in cont, deci in final cam iesi in pierdere si tii si niste bani blocati.

Edited by rosix, 26 September 2018 - 09:39.


#43
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View Postrosix, on 26 septembrie 2018 - 09:41, said:

Da?  Care sunt acele acele actiuni si ce broker ti le tranzactioneaza fara comision?
Ce sa faci cu 2euro dobanda pe an, din banca?  Sa-ti trimita ANAFU decizie de impunere la CASS pe 5 ani urma, ca ai realizat un mic venit din dobanzi, cum trimite in prezent? Hai sa fim seriosi.

In Romania cam toti brokerii au comisioane de peste 4% la vanzare si cumparare de actiuni, statul ia impozit si CASS iar bancile nu dau sfaturi, doar incaseaza comisioane si dobanzi pe orice.



Comisioanele plus impozitul luat de stat, depasesc dobanda bonificata in cont, deci in final cam iesi in pierdere si tii si niste bani blocati.
Am mai scris deja mai sus cum se pot face investitii neimpozitabile, nu ma mai repet.

Legat de comisioanele de tranzactionare, exista platforme care sunt puse la dispozitie de brokeri, unde pe baza graficelor si a altor instrumente, poti singur sa-ti faci tranzactiile, eventual ei te ajuta doar cu un sfat. Pt un broker este mai important sa-si pastreze clientul si recomandarile care ii pot veni de la el, decat sa ia o data de la tine 4-5 lei (desi nu toti gandesc asa).

#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
chiar acum BURSA POLONEZĂ a primit statutul de piață avansată de la cea de frontieră.noi visăm  încă la piața de frontieră
ca să fim primiți în ea.comisioanele la bursă sunt de 0.5 % .din păcate acesta este nivelul nostru economic și invetițional.fugim de bursă care este o investiție îți cumperi practic O PĂRTICICĂ dintr-o companie.ne plângem că suntem săraci...și asupriți*(asta ne dă savoare să fim călăriți(

în polonia la bursă sunt parcă 3 milioane de investitori iar la noi 15000.unde sunt ei și unde suntem noi

#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Corect....banca joaca cu banii tai, investeste banii tai,ea nu vine cu nimic la fond.
Bursa la fe.
Atunci dece sa nu cumperi actiuni de la banci ca sa le speculezi in favoarea ta ?
Stiu prieteni care au imprumutat o suma bunicica, apoi zi de zi stau la calculator vanzand-cumparand,
Asa castiga mai mult de un salariu daca ar fi fost functionar sau muncitor undeva.
dupa un an-doi au devenit brokeri la negru

Daca ne speriem de tot, mai ales de tot ce nu intelegem si aplicam stigmele auzite ici-colo ramanem la nivelul minim....fara suparare.
Sistenul trebuie exploata in folosul nostru nu fugind de el.

Srtimate coleg @SeNNNZaTIoN, eu iti doresc succes, ma retrag aici.
Sa ai succes si noroc in viata !!

#46
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Card Revolut și faci depozite în crypto (Bitcoin, Ether, Ripple).
Urmărești evoluția... aștepți sa scadă prețul și cumperi. Când vezi ca ai +30 sau 40% (sau mai mult) scoți tot și repeți din nou procedura.

Exemplu recent... Ripple tocmai a avut o creștere de 100% în 11 zile (între 12 septembrie și 23 septembrie)

Dacă cumperi Bitcoini și ii lași la termen, poți sa scoți și 300% anul viitor, prin februarie/martie.

Atenție, riscul este maxim... fiecare pune pe barba lui. Nu se pierd banii (scăderi și creșteri sunt săptămânale sau lunare) dar pot rămâne blocați pe o perioada mai lunga de timp!

Edited by rz, 26 September 2018 - 14:36.


#47
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018
corect!
Si bitcoin a avut fluctuatii nebune. incat unii s-au trezit cu gauri in buzunare.  :)

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cred ca toti jucatorii au luat macar odata cand nu trebuia (inainte de un minim)... nu au pierdut ci doar si-au blocat o suma de bani
In cripto, pierd doar cei ce scot in pierdere...

#49
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Adică dacă nu scoți niciodată nu ai pierdut cu adevărat? Tu te auzi ce spui?

#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Scoti atunci cand ajunge din nou la valoarea de cumparare... ai dat 10K pe el, astepti pana ajunge din nou la 10K - nu ai rabdare si scoti, ai pierdut!
Bitcoin o sa ajunga la valori mult mai mari dar trebuie rabdare... pana la aprobarea unor ETF-uri - in acel moment o sa bubie!

Edited by rz, 26 September 2018 - 20:55.


#51
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă vrei simplu, bagi la Garanti cu 4% pe an. Ok poate ieși sub inflație dar nici cu euro nu mă aștept să ieși mai bine. Euro ar trebui să treacă de 4.80 ca să merite (pierzi și la vânzare și la cumpărare un pic).
Varianta un pic mai riscantă, dar probabil cu beneficii mai mari pe termen lung, ia de câte 1000 de lei pe lună etf de la tradeville. Urmărește bursa, efort minim, comisioane decente dacă iei prin ei (0.25 +0.25%), administrare 1.2% pe an. Crede-mă că va trebui să fii tare norocos sau bazat ca să scoți mult mai bine de atât.

#52
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

View PostSeNNNZaTIoN, on 25 septembrie 2018 - 21:17, said:

Salut, am 18 ani si reusit sa-mi strang, niste banuti, nu e o suma mare, aproximativ 7000 lei, sunt nehotarat in ce valuta sa ii tin, in lei sau euro ? Acum ii am intr-un cont la Banca Transilvania. Care ar fi cea mai buna varianta ? Am de gand sa strang in continuare, inca cativa ani.
Totul depinde de planurile tale. Sunt pe termen scurt sau lung? O sa ai nevoie de ei curand ca sa investesti educatia ta? O sa-ti aduca cel mai bun randament. Daca partea cu investitul in tine e rezolvata (alti bani disponibili, parintii/bunicii, etc te sustin) ar trebui sa economisesti sa ai bani disponibili pe o perioada de cel putin 6 luni presupunand ca nu ai nici un venit. Daca si partea asta e rezolvata atunci poti sa te gandesti in ce sa-i tii sau investesti. O sa trebuiasca sa faci o estimare cam cand iti vor trebui banii sau pentru ce anume ii economisesti/investesti. Poate vrei ca in viitorul mai apropriat/indepartat sa-ti cumperi o casa sau o masina. Masina nu e o investitie, casa ar putea fi.

Pe termen mai scurt de pana in 5 ani titlurile de stat ar putea fi o solutie. Avantajul e ca dobanda e neimpozabila, dezavantajul e ca banii ar putea fi blocati pe toata perioada, dobanda e fixa si nu stii cum o sa evolueze inflatia. Poate sa creasca si pierzi din bani sau poate sa scada si sa iesi pe castig.

Economiile in lei au fost intotdeauna periculoase. Romania de-a lungul istoriei s-a confruntat cu nationalizari, inflatii galopante, devalorizari masive., etc. In ian 2007 1 euro era 3.35 lei iar in aug 2009 era 4.2 lei o devalorizare de 25% intr-un 1.5 ani. Daca vine din nou vreo criza exista pericolul ca leul sa fie devalorizat puternic. Pe termen mai lung, peste 10 ani, ti-as recomanda sa-i schimbi in euro, iar urmatoarea transa de bani in US$. Nu stii niciodata cum o sa evolueze cursul. Acum cativa ani 1 euro era cam 1.7 US$ acum e sub 1.2

Pe termen foarte lung de peste 20 de ani ar trebui sa investesti banii ca sa ajungi intr-o pozitie de "Fuck you" ( vezi filmul "The Gambler" si https://www.renegade.../fposition.html ), adica cand o sa faci ce vei face, o sa o faci numai din placere si pentru ca vrei tu, iar daca nu-ti mai convine ceva, sau nu-ti mai place de cineva sa poti sa-ti iei oricand jucariile si sa pleci.

Succes!

#53
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Frumos discurs, o sa caut filmul poate este ceva de el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/013rp5Z-5x0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum totul este si tine de istorie, din fericire avem acces la datele publice despre economie, adica fata de trecut cand iesea presedintele si zicea "Criza o sa ocoleasca Romania, noi suntem independenti, noi nu avem treaba cu economia euro etc...", pai acum stim cum sta treaba, asta la partea de bine. La partea de rau este ca poti sa pui degetul pe bancomat sau pe telefon sa faci vreo tranzactie la vreo stire fake news panic.

Inainte de toate trebuie sa economisesti, initiatorul zice de 7 mii de lei, cum ne uitam la suma asta? Am prieteni de familie trecuti de 40 de ani care nu au 5 mii de lei economisiti si lefuri sub 1500 de lei, deci 7 mii de lei este o suma destul de ok, eu cu 7 mii de lei ies confortabil din iarna, platesc toate facturile de iarna si pun mancare pe masa.
Dar daca te uiti sunt destul de econom, gandesc pe termen lung, in fiecare vineri fac un monetar(si da, chiar trebuie sa gasesc o denumire mai frumoasa, moderna) cu ce am cheltuit saptamana respectiva, anul asta am cheltuit echivalentul a 2-3 lefuri pe gadgeturi si haine, nu asta mi-a fost intentia, daca nu ma uitam pe foaie nici macar nu realizam ce sume am cheltuit aiurea.

Imi plac subiectele astea si le devorez, sunt ca ceaiul ala cald iarna.

Legat de economisit? Cu bani astia faceam 2 lucruri, 1 cautam banca a mai prietenoasa, ceva cu internet bank moca, daca se poate si daca exista(DECI PRIMUL PAS ERA SA FAC UN SUBIECT PE SOFTPEDIA) o banca sa depui bani in depozit si sa fie legati la internet bank, gen sa poti face cumparaturi online, gen fara taxa de administrare si etc...
2 - Schimbam 3500 de lei in euro, am economisit in valuta si era destul de placut sa vezi cum creste suma, pui obiectiv sa mai economisesti pana la 1000 de euro si etc...

Trebuie tinut cont ca toate au perioade si cineva acolo sus trage sforile, poate ca euro sa scada pe la 3 lei cu brexit, turcia, franta etc...
Poate ca euro sa ajunga la 5.5 lei si tu sa ai tot ce ai economisit in titluri de stat si 3-5 ani nu te poti atinge de bani tai si o sa incasezi o pierdere de 20-30% + inflatie.
Poate cumperi o garsoniera sau un apartament si pica piata imobiliara, orasul tau nu este cautat pentru chirie si vinzi sub pretul pietei.
ETC...
Astea sunt zone pe care le urmaresc, sunt zone in care investesc sau am bani si sunt gata sa investesc, toata chestia este sa nu iti pui tot ce ai economisit intr-o singura punga, la propriu sa nu pastrezi tot ce ai economisit cash in lei sau euro, gen te jefuieste careva... pe langa tv-ul ala de 2 metri se bucura ca a gasit si cateva mii sau zeci de mii de euro cash sa ii poata cheltui repede la pacanele.
Astea sunt lucruri invatate in 10 ani de zile, economisit, urmarit cred ca la modul zilnic video legate de invetit, ascultat ebooks, educatie financiara.

Edited by Argent, 27 September 2018 - 08:13.


#54
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Vai de mine ce de sfaturi proaste. E o sumă relativ mică, s-ar putea să ai nevoie de ei, mai bine îi ții în euro în perioada aceasta.

Sau depozit în lei dacă ești prea comod.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate