Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Menta la ghiveci de plastic - probleme -

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Buna ziua,

Am achizitionat acum 2 saptamani un ghiveci (mic, din plastic) cu niste tufe de menta, pentru a avea in casa (am inteles ca nu este pretentioasa, rezista bine iarna daca temperatura din casa este peste 15 grade, ii place umezeala).

Doar ca, dupa cum puteti vedea, aproape toate firele s-au lasat (am incercat sa le leg cu o sfoara, dar nici o sansa...). In plus, pe frunzele de menta au inceput sa apara pete (galbene/negre).
O ud zilnic destul de bine, lumina (cat se poate, sta la geam, dar nu prea mai este soare).

Ce sfaturi imi puteti da?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prea multa apa ?

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Initial, credeam ca pun prea putina apa. Apoi, am vazut ca ghiveciul este "gaurit". Deci, daca are exces de apa, curge in vas (de unde apoi va "suge" planta, cand are nevoie).

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRhesus, on 24 septembrie 2018 - 12:05, said:

Doar ca, dupa cum puteti vedea, aproape toate firele s-au lasat (am incercat sa le leg cu o sfoara, dar nici o sansa...). In plus, pe frunzele de menta au inceput sa apara pete (galbene/negre).
O ud zilnic destul de bine, lumina (cat se poate, sta la geam, dar nu prea mai este soare).

Ce sfaturi imi puteti da?

In functie de orientarea apartamentului in punctele cardinale nu rezista nici moarta la bloc, decat daca ai expunere inspre est, cu mici perioade de lumina slaba dimineata si restul semiumbra.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Apoi, am vazut ca ghiveciul este "gaurit". Deci, daca are exces de apa, curge in vas
Apa se pune in farfuria in care sta ghiveciul. Nu in ghiveci sperand ca excesul se scurge ( impreuna cu toate substantele nutritive ) in farfurie.

Si se uda doar cand e nevoie. Nu zilnic.

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 12:55, said:

In functie de orientarea apartamentului in punctele cardinale nu rezista nici moarta la bloc, decat daca ai expunere inspre est, cu mici perioade de lumina slaba dimineata si restul semiumbra.

View Posteiffel, on 24 septembrie 2018 - 13:18, said:

Apa se pune in farfuria in care sta ghiveciul. Nu in ghiveci sperand ca excesul se scurge ( impreuna cu toate substantele nutritive ) in farfurie.

Si se uda doar cand e nevoie. Nu zilnic.

Nu e la bloc. La casa...cand e soare, e bine. Dar de acuma, ma astept la o luna noroasa ...
Multumesc eiffel pentru sfat. Eu am pus ghiveciul in vas, dar nu am stiut ca apa se pune in vas si nu direct in ghiveci.

Totusi, mai am sanse sa o "resuscitez" sau macar sa profit de frunzele ei de pe acuma?

PS. Puneam apa zilnic, asa cum scria pe folia de protectie ("udare zilnica" + "15-20 de grade")

Edited by Rhesus, 24 September 2018 - 14:31.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRhesus, on 24 septembrie 2018 - 14:30, said:

Nu e la bloc. La casa...cand e soare, e bine. Dar de acuma, ma astept la o luna noroasa ...
Multumesc eiffel pentru sfat. Eu am pus ghiveciul in vas, dar nu am stiut ca apa se pune in vas si nu direct in ghiveci.

Totusi, mai am sanse sa o "resuscitez" sau macar sa profit de frunzele ei de pe acuma?

PS. Puneam apa zilnic, asa cum scria pe folia de protectie ("udare zilnica" + "15-20 de grade")

Tunde-i ramurile la 10cm si, daca e viabila, va da din nou.. Plantele astea nu-s facute sa reiziste in casa.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postrosix, on 24 septembrie 2018 - 14:40, said:


Tunde-i ramurile la 10cm si, daca e viabila, va da din nou.. Plantele astea nu-s facute sa reiziste in casa.

Ma gandeam la asta, dar am citit pe net ca nu se tunde cand vine iarna.... Sper sa nu o mazilesc.

#9
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Eu am menta in jardiniera pusa pe pervazul balconului deschis, orientat spre nord. Udat moderat cam la doua zile si zilnic atunci cand era foarte cald. Ii merge foarte bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate