Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Canalele PRO introduc emisia High Definition

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
Cotidianul:

"Trustul Media PRO s-a inmultit cu doua noi canale de nisa, Info Sport si Business Club.

Adrian Sirbu si-a rezervat sapte luni pentru punerea la punct in detaliu a noilor produse marca Media PRO. Desi Sirbu a declarat ca „cele doua posturi de televiziune sint deja pregatite pentru lansare“, decizia intirzierii intrarii pe piata este motivata de planurile oficialilor de la PRO de a introduce, in cursul acestui an, productia si emisia tip multichannel High Definition (HD). In limba romana, termenul defineste calitatea superioara a sunetului si imaginii. Potrivit vicepresedintelui CNA Attila Gasparik, este posibil sa apara si obstacole in calea acestui sistem. Deoarece va fi folosit pentru prima data in Romania, televizoarele clasice vor avea nevoie de adaptoare pentru a putea receptiona canalele cu emisie HD."

http://www.cotidianu...Hash=f00e7c5666

#2
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
HTDV- um_hm  :lol:

#3
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
Interesant dar nu stiu daca isi permit sa faca fata costurilor pe care le impune trecerea la HDTV. Eu mai repede cred ca va fi vorba de transmisiuni in 16:9 (probabil PAL+ ?) decat de HDTV de care sincer eu ma indoiesc ca cineva din RO va fi capabil sa faca fata din punct de vedere financiar in acest moment.

#4
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
Eu cred ca este vorba despre o solutie tehnica similara celei folosite de Antene.

Asa cum si Camelia Voiculescu se lauda in vara:

"Investitiile in echipamente si tehnologie ne permit o trecere spectaculoasa la un cu totul alt sistem de productie de televiziune, o alta generatie si un alt proces, net superior nivelului existent pana acum in companiile de televiziune din Romania.

Suportul tehnic pentru Antena 1 si Antena 3 este integral digital, iar solutia tehnica aleasa va fi varf de tehnologie pentru cel putin cinci ani. Un alt punct forte in realizarea stirilor este o retea complet computerizata, care are la baza un server foarte puternic de stocare a datelor audio-video, Omneon.

De asemenea, sistemul tehnic are deja suport pentru HDTV, televiziune cu transmisie de tip digital, care ofera o imagine si un semnal de calitate superioara."

#5
gepeto

gepeto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 19.08.2003

View PostLR, on Mar 2 2006, 07:05, said:

Interesant dar nu stiu daca isi permit sa faca fata costurilor pe care le impune trecerea la HDTV. Eu mai repede cred ca va fi vorba de transmisiuni in 16:9 (probabil PAL+ ?) decat de HDTV de care sincer eu ma indoiesc ca cineva din RO va fi capabil sa faca fata din punct de vedere financiar in acest moment.

:D  Mi-ai luat vorba...de pe taste...asta vroiam sa scriu si eu...;)

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Chiar ma intrebam cine va trece primul (dintre romani) in HDTV... :D
Costurile sigur ca sunt mari, dar cred ca un trust ca Mediapro va face fata la aceasta schimbare / tendinta, care e in plina desfasurare inclusiv in tarile vest europene

Vremurile se schimba... sa nu ne miram daca peste 5-6 ani o sa cautam pe satelit posturile actuale in norma MPEG2 (format obisnuit) precum cautam acum canale analogice (inca putin pana la disparitia totala)
Apar receiverele compatibile HDTV si in cativa ani se vor si ieftinii... cu actualale receivere vom mai putea probabil receptiona numai africani, asiatici si sud-americani :)

Deja anticipez cine va fi urmatorul care va trece la HDTV... trustul lui Voiculescu
Sa vedem cand...

#7
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.07.2004

View Postrz, on Mar 2 2006, 10:16, said:

Chiar ma intrebam cine va trece primul (dintre romani) in HDTV... :D
Costurile sigur ca sunt mari, dar cred ca un trust ca Mediapro va face fata la aceasta schimbare / tendinta, care e in plina desfasurare inclusiv in tarile vest europene

Vremurile se schimba... sa nu ne miram daca peste 5-6 ani o sa cautam pe satelit posturile actuale in norma MPEG2 (format obisnuit) precum cautam acum canale analogice (inca putin pana la disparitia totala)
Apar receiverele compatibile HDTV si in cativa ani se vor si ieftinii... cu actualale receivere vom mai putea probabil receptiona numai africani, asiatici si sud-americani :)

Deja anticipez cine va fi urmatorul care va trece la HDTV... trustul lui Voiculescu
Sa vedem cand...


pt HDTV nu iti trebuie tv compatibil HDTV?

cum va intra acest post pe cablu?

si multe alte intrebari :) :) :)

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ba da... si ele deja se afla in magazinele din Romania (multe LCD-uri si Plasme sunt HDTV ready)
Sunt inca scumpe, dar deja incep sa se ieftineasca

Probabil prin reteaua digitala, cu un set top box DVB-C, compatibil atat HDTV cat si sistem clasic

Un lucru e clar... abonatul trebuie sa aiba LCD / PLASMA TV HDTV Ready

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postrz, on Mar 2 2006, 10:55, said:

Ba da... si ele deja se afla in magazinele din Romania (multe LCD-uri si Plasme sunt HDTV ready)
Sunt inca scumpe, dar deja incep sa se ieftineasca

Probabil prin reteaua digitala, cu un set top box DVB-C, compatibil atat HDTV cat si sistem clasic

Un lucru e clar... abonatul trebuie sa aiba LCD / PLASMA TV HDTV Ready

Din pacate cele de la noi au doar intrarea HDTV, rezolutia nu este HDTV...

In canada/usa se transmite de citiva ani anumite programe si in hdtv. Exista chiar Discovery in HDTV si asta transmis si prin tv cablu (rogers - canada). Am vazut la cineva, proiectat cu proiector, chiar daca proiectorul nu avea rezolutia semnalului, imaginea era spectaculoasa....  :worthy:

Edited by H725, 02 March 2006 - 11:43.


#10
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Investitiile in echipamente si tehnologie ne permit o trecere spectaculoasa la un cu totul alt sistem de productie de televiziune, o alta generatie si un alt proces, net superior nivelului existent pana acum in companiile de televiziune din Romania.

O imagine de calitate mai buna o obtii cu scule mai performante de captare a imaginii si de prelucrare si eu am impresia ca la asta se referea Camelia Voiculescu.

Quote

ele deja se afla in magazinele din Romania (multe LCD-uri si Plasme sunt HDTV ready)
Sunt inca scumpe, dar deja incep sa se ieftineasca

Cam in 10 ani (daca o sa mai existam pana atunci :naughty: ) o sa isi permita si romanul de rand sa-si schimbe  TV-ul CRT pe care il are acum cu o " plasma " ... Voi v-ati gandit ca si daca ar primi plasma cadou ar vinde-o peste o luna cand ar vedea cu cat i-a creascut factura la electricitate avand in vedere ca o plasma are un consum de ~300W ? Deci din cauza asta as spune eu ca  trecerea la HDTV este o intentie nerealista... Daca sa zicem ca ProTV nu se va mai difuza decat in HDTV si pe TV-urile actuale nu se va mai putea urmari o sa decada si alt post TV care a stat in umbra (eg. Prima TV sau B1 TV) ii va lua locul. De aceea eu cred ca de fapt ei vreau sa transmita probabil inca o versiune de PRO TV pe langa asta actuala la care stirile, show-urile si filmele sa fie transmise in 16:9 si dolby ;).

#11
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 26.07.2004
nu cred ca e o idee buna dorinta de a transmite cele 2 posturi noi in HDTV ...

Ma gandesc ca s-o fi referit la faptul, ca echipamentele pe care le vor folosi sunt pregatite sa trasnmita HDTV, asa cum am inteles sunt echipementele de la Antena 3.

#12
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 01.02.2006
Salut !
Pina acum acesibile ( exista si la un pret decent ) in RO pt HDTV sint CRT pt PC care la 19' permit 1920x1080 la 50 Hz ; alte displey uri deocamdata ( inclusiv cele HDTV ready ) nu.
Fluxul de date la HDTV ~ 22 MB/s , chiar credeti ca alectonicele din Ro ( de acum ) pot asa ceva ?
In schimb avem un profi : Silviu Prigoana cu doctorat in HDTV in USA
S'auzim ( 5.1 / 7.1 ) de bine ! ( cind o sa vedem - 1920 x 1080 - bine ? )

#13
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

In schimb avem un profi : Silviu Prigoana cu doctorat in HDTV in USA

Eu stiam ca are ceva doctorat in managementul retelelor de televiziune. Deci are in HDTV ?

#14
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Targetul acestor canale (business+sport) nu e Ghita ci Gigi... acuma daca exista destui Gigi care sa sustina financiar asa ceva, ramane de vazut.
Oricum, cine-si permite o plasma HD nu cred ca va avea probleme sa cumpere un receptor DVB-S2.

#15
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 30.08.2003
eu deja vad cum fuge romanul sa cumpere LCD plasma HD Ready cand va aparea Info Pro :)
oricum: si eu cred ca Sarbu face confuzie la echipamentul de transmitere cu suport HD si echipamentul de primire HD ...

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostH725, on Mar 2 2006, 11:42, said:

Din pacate cele de la noi au doar intrarea HDTV, rezolutia nu este HDTV...
au inceput sa apara si pe la noi... chiar acum 2 saptamani am vazut o plasma sony hdtv. imaginea era incredibil de clara, aproape ca nu realizai ca este televizor.

#17
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postzuppy, on Mar 2 2006, 20:58, said:

au inceput sa apara si pe la noi... chiar acum 2 saptamani am vazut o plasma sony hdtv. imaginea era incredibil de clara, aproape ca nu realizai ca este televizor.

Un TV cu plasma devine capabil de rezolutie HDTV la diagonale de peste 125 cm. Sub aceasta diagonala, tehnologia actuala nu permite rezolutii de peste 1280x720. E adevarat ca exista faimoasa dezbatere asupra normei HDTV europeene care permite afisarea logo-ului HDTV ready daca rezolutia verticala e 720, indiferent daca cea orizontala e sub 1280, dar respectivele ecrane fac interpolare in cazul unei transmisii pur HDTV.
O plasma de 127 cm la Panasonic e de ordinul a 280-300 milioane. La pretul respectiv ma indoiesc puternic sa cumpere romanul in prezent sau viitorul apropiat.
Rezolvarea va veni de la televizoarele LCD, acolo rezolutii de 1366x768 sunt uzuale, la preturi de 50% din cel al unei plasme HDTV. Cu toate astea, un Samsung LCD de ultima generatie la o diagonala de 102 cm ajunge spre 160 milioane la noi, deci inca foarte scump.

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
poate era lcd si nu plasma, nu stiu :)
tot ce stiu e ca era destul de mare (posibil peste 125cm). se vedea foarte clar  si culorile erau vii. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate