Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Tipuri de gazon/iarba recomandate in situatia data

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006
Salutare,

Sper ca postez in zona corecta, am vazut ca mai sunt topicuri pe teme asemanatoare.
Am urmatoarea situatie:
  • Aproximativ 300mp de pamant in jurul casei;
  • Una bucata caine (femela) care locuieste in casa, insa, in mod evident, se joaca pe gazon si isi face nevoile tot in gazon;
  • Terenul este destul de umbrit din cauza unor pomi fructiferi pe care ii am in curte, dar si a unor salcami de vreo 15 metri pe care ii are vecinul fix langa gard
Am pus gazon in 2016 si anul trecut a fost ok. Dupa ce am luat cainele (anul asta in primavara) gazonul a inceput sa aiba de suferit din mai multe motive:
  • Activitatea intensa (ne mai jucam cu ea in gazon, deci se calca intensiv)
  • Cainele isi face nevoile, pe o zona destul de mare (isi tot shcimba locul), cam pe 5x5metri (in zona aia iarba a murit integral)
  • In perioada de prin iunie cand a plouat excesiv, nu am avut timp sa tund gazonul si a si plouat foarte mult
  • Nu am investit nici in masini si utilaje de aerisit, scarificat, etc
Cert e ca in prezent am o densitate de vreo 35-40% de iarba pe sol (exceptie facand zona unde nu mai am deloc iarba).
Vreau sa refac suprafata verde in primavara si ma gandeam sa ma pregatesc inca de pe acum. Pentru a face asta, am luat o scula de la Bosch (aerator/scarificator, cu niste cutite care fac niste santuri in pamant), un amestec pentru livezi si pajisti (10 kg, care imi ajunge si pt la anul) si niste trifoi alb.
Vreau sa ma apuc in weekend sa dau o aerisire/scarificare, dupa care dau samanta uniform, apoi dau inca o aerisire in sens opus, ca sa intre semintele in pamant. Si apoi incerc sa nu calc pe gazon 3-4 saptamani pana cand imi iese iarba Posted Image.

Intrebarile pe care le am eu pentru voi sunt:
  • Am vreo sansa sa refac gazonul actionand acum, in toamna? Sau ar trebui sa astept pana in primavara?

  • Ce fac cu suprafata pe care toata iarba e moarta? Am vreo sansa sa seman ceva si sa si iasa? Sau poate ar fi mai bine sa astept primavara pt acolo, ca sa se mai spele solul cu zapada? Ar trebui sa iau vreo 20-30cm de pamant si sa ii arunc, dupa care sa aduc pamant nou? Ma mai gandeam sa pun in primavara niste rulouri pe zona aia, ca sa fie ceva deja iesit, dar nu stiu daca e o solutie buna

  • Avand in vedere conditiile (caine, trafic intens, umbra) am vreo sansa sa am un gazon frumos in curte?
Multumesc pentru sfaturi.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gazonul se indeseste in ani . Intai este firav si dispare la orice abuzare a suprafetei , dupa ani de zile incepe sa se incapataneze si va fi mai rezistent. Problema nu este cu rahatitul ci urinatul cainelui care este acid . Acolo unde el isi face treburile trebuie neaparat sa ridici " cadourile " zilnic si sa uzi din belsug pentru a dilua aciditatea locala . Acum gazonul nu mai are "vana " nu mai apuci sa refaci nimic . In iarna , daca va fi zapada multa si va acoperi , o sa il mai ajute , dar daca nu , va disparea de tot . Secretul gazonului este sa-l uzi zilnic si sa-l tunzi macar la 5-6-7 zile , altfel nu se indeseste . Fa cainelui o zona cu nisip . Da-i exemplu , du-te si urineaza tu acolo ( cand nu te vad vecinii ) . el va veni dupa tine sa acopere mirosul tau si va dezvolta un obicei din a face acolo . Singurul inconvenient este ca facand intr-un singur loc , acolo va puti cumplit. Cand face pe o suprafata mai mare , pamantul nu se impute , mai uzi , mai vine o ploaie , etc.
Gandeste-te ca eu am 4 caini. Doi in curtea din fata ( cu gazon ) si doi in gradina din spate ( cu gazon ) . In curte , oricat as uda , raman pete . am gazon frumos doar cand ploua bine saptamanal . In schimb , in gradina este ca in parc , pentru ca sunt 1300 mp si niciodata nu fac in acelasi loc , deci iarba apuca sa se refaca . In gradina nici macar nu ud , doar ce pica din cer . In curte ud zilnic .

Edited by JurasikMan, 20 September 2018 - 19:05.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu am aruncat pur si simplu pe pamant cel mai ieftin gazon ( Everde din Dedeman, 10 lei kilu'). Cel mai rezistent din toate pe care le-am incercat.

Daca nu ploua 2 luni si crezi ca s-a dus dracu' ( ca nu pot uda 1000 mp..), la prima ploaie e totul verde si des de moare cateodata masina de tuns..

Si eu am 2 caini, dar nu mi s-a parut ca pot afecta gazonul..  Bine..acu' daca vrei sa fie in curte cum e covorul din sufragerie...iti trebuie gradinar angajat cu norma intreaga.

#4
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ca sa ai gazon bun iti trebuie: densitate mare la semanat, ingrasaminte, apa si lumina.
Este atat de simplu....
Ce va trebuie voua masini de scarificat, insamantat.... cand e de ajuns sa arunci semintele, sa uzi si atat.

#5
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006

View Postmedelin992, on 21 septembrie 2018 - 17:29, said:

Ca sa ai gazon bun iti trebuie: densitate mare la semanat, ingrasaminte, apa si lumina.
Este atat de simplu....
Ce va trebuie voua masini de scarificat, insamantat.... cand e de ajuns sa arunci semintele, sa uzi si atat.
Da-mi voie sa te contrazic:
- densitate mare la semanat? Daca dai densitate prea mare, omori si gazonul vechi si pe cel nou;
- apa - eh, uite ca in anumite conditii prea multa apa, strica
- lumina - daca citeai ce am scris eu, vedeai ca de-asta nu am
- E suficient sa arunci semintele. Nu, zau. Si semintele alea cum ajung in pamant daca ai un pamant foarte dens, neafanat? Sau te pomenesti ca incoltesc asa, la suprafata.

Ce-mi plac mie expertii astia care cred ca experienta lor personala e unanim valabila. Cum ar fi sa mergi la medic, racit cobza, eventual cu vreo gripa si sa iti spuna medicul "pai vezi ba baiete, trebuia sa iei o vitamina C pe zi, ca ia uite, eu iau si acu nu sunt racit ca tine" :))
Are mult sens ce zici...

#6
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Păi are sens, că nu crezi tu, e altceva.

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Am si eu un tei in strada, si m-am ambitionat de cateva ori sa pun iarba sub el..  adica la umbra+ seceta.. abea cresc buruienile.  Din iulie cad frunze uscate din pom, care iar sufoca iarba. De cativa ani, m-am tot chinuit cu reinsamantari, an de an. Iarba iese prima, e minunata pana cand dau frunzele teiului si din iunie declin. Daca ar fi un soi de iarba care sa creasca  natural, l-as lasa pe ala, dar  nu merge nimic.  Ar mai fi o varianta, sa incerc cu ceva trifoi. Nici solul nu e cine stie ce, cu pietre, oricat curat, mereu gasesc resturi de moloz , sticle, ca sa nu mai pomenesc de radacinile copacului, care sunt foarte aproape de suprafata.. cred ca asta este si un motiv de ce nu creste nimic, nu e loc de radacini.

Edited by tfmercedez, 15 August 2021 - 01:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate