Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Masina noua 25000 euro pentru o persoana "mare"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

Quote

Inainte de a cere sfat achizitie auto e de dorit sa ne dati cateva detalii:

1. Buget de achizitie
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual)
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina
4. Cutie Manuala/Automata.
5. Niste modele preferate.


Buna am nevoie de un sfat pentru achizitia primei masini.
0. Important e ca am 1,7m si 150 kg, deci imi trebuie ceva care sa fie foarte spatios.
1. Buget de achizitie 25000 euro, maxim 28000 de euro pentru ceva deosebit
2. Fac naveta: cam 900 de km/luna
3. As prefera diesel dar sincer nu stiu daca astia nu vor sa-l interzica; nu m-ar deranja si pe benzina
4. Automata; Nu am condus automata foarte mult, doar un Hyundai Santa Fe al unui prieten si mi-a placut
5. Hyundai Santa Fe dar imi depaseste mult bugetul; si Nissan x-Trail imi face cu ochiul

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Honda CR-V.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
In Octavia sau Superb incapi ??

#4
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Parca era una cu bancheta in fata....
De incaput incapi si in fabie, nu e aia pronlema.
Un hoover cuv ti-ar veni bine !

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Trebuie sa mergi sa vezi in care poti sa stai decent pe scaun ca acolo e problema. Ideal ar fi ceva care are spatiu pe mijloc sau bancheta dubla si schimbatorul cat mai mic sau langa volan.
Gen Citroen Spacetourer sau VW Caravelle sau ceva de la MB (SH).
https://www.vw-vehic...aravelle/bilder
https://ideldev.com/...erior-capacity/

OFF. aia care-i sugerati sa slabeasca - cat de dobitoci puteti fi? Poate omul are o problema de sanatate, poate nu poate, etc etc. A intrebat de o masina nu a intrat pe aria de sanatate. Dar nah, toti se trezesc sa bata din gura si sa faca curent.

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Octavia 3. E o masina spatioasa.

Dar eu vad problema ta ca fiind alta, spatiu in masina ii trebuie unuia foarte inalt. Unuia bondoc de 170cm nu ii trebuie cine stie ce spatiu ca nu mai atinge cu mainile volanul sau cu picioarele pedalele.

Iar distantele respective sunt cam standardizate. Poti evident sa te apropii mult de bord cu scaunul ca sa ajungi la pedale si sa impingi maxim volanul ca sa faci loc burtii.

Pana la urma cred ca tine de facut test drive cu cateva marci, pentru ca nu cred ca sunt multi cu obezitate morbida pe aici care sa iti dea sfaturi.

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
in primu rand iti trebuie masina la care pozitia de condus sa fie gen duba/camion...sa stai cat mai vertical ..ca sa te poti apropia de volan.

uin t5/t6 sau mai degraba un vito scurt cred ca se potrivesc.

#8
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Toyota Corolla (https://www.toyota.r...bc-3834b400492a).
De la 14400-20200 euro!

#9
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostRubin1977, on 19 septembrie 2018 - 08:42, said:

Toyota Corolla (https://www.toyota.r...bc-3834b400492a).
De la 14400-20200 euro!

Bugetul e spre 28000, incape si clasa urmatoare, si suv in banii aia.
Cred ca ar trebui cutie automata, ca si comoditate citroenul l-as recomanda si eu. Nu am condus spacetourerul, dar nu cred ca a pierdut din comoditatea marcii. Nu ma prea incanta designul futurist, dar suspensia la marca asta e de poveste. Cel putin era.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
persoanele corpolente au probleme cu urcatul / coboratul din masina. la o masina joasa trebuie sa faca ceva efort sa intre / iasa din ea. e preferabil un suv din punctul asta de vedere, la suv-uri te urci in masina, la celelalte practic te cobori.

#11
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
passat comfortline 2.0 tdi DSG sau superb. Incapi sigur!!

#12
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View PostFane, on 19 septembrie 2018 - 09:29, said:

persoanele corpolente au probleme cu urcatul / coboratul din masina. la o masina joasa trebuie sa faca ceva efort sa intre / iasa din ea. e preferabil un suv din punctul asta de vedere, la suv-uri te urci in masina, la celelalte practic te cobori.
Are dreptate colegul. Ia un SUV ca iti va fi mai usor. La banii astia te incadrezi la un Qashqai, diesel, cutie manuala f bine dotat. Nou, evident.

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 19 September 2018 - 10:07.


#13
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
Eu cred ca ai n optiuni in bugetul specificat. Ar trebui in primul rand sa te decizi din ce clasa vrei masina, noua sau sh, altfel vei primi tot felul de propuneri si te vei pierde in ele.

Edited by flaviuf, 19 September 2018 - 10:13.


#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postccdsah, on 18 septembrie 2018 - 23:36, said:

Buna am nevoie de un sfat pentru achizitia primei masini.
0. Important e ca am 1,7m si 150 kg, deci imi trebuie ceva care sa fie foarte spatios.
1. Buget de achizitie 25000 euro, maxim 28000 de euro pentru ceva deosebit
2. Fac naveta: cam 900 de km/luna
3. As prefera diesel dar sincer nu stiu daca astia nu vor sa-l interzica; nu m-ar deranja si pe benzina
4. Automata; Nu am condus automata foarte mult, doar un Hyundai Santa Fe al unui prieten si mi-a placut
5. Hyundai Santa Fe dar imi depaseste mult bugetul; si Nissan x-Trail imi face cu ochiul

daca macar 10% din km aia i-ai merge pe jos intr-o luna (asta inseamna cam 3 km/zi), in 6-12 luni nu o sa mai ai problema asta si o sa te poti sui in orice masina, inclusiv cutii de chibrituri gen Fiat 500.

#15
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
În ultima călătorie am închiriat un Jeep Grand Cherokee, foarte încăpătoare. M-am uitat pe jeep.ro și văd că modelul Compass are aproximativ aceleași dimensiuni și se încadrează în buget. Dacă ești de acord cu halul felul în care arată interiorul, poate fi o opțiune.

Škoda mai are și modelele Karoq și Kodiaq. După Automarket încep de la 22.268, respectiv 26.299.

#16
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
vezi grandland x cu 2.0 177cp, cutie auto si multe dotari intra in buget. e lat bine si pozitia e buna, scaune standard pe inovation vin cu reglaj pt unghiul din fata a marginii scaunului, pe langa cel pe inaltime, iar asta inseamna ca il poti ridica, dar schimba inclinatia sezutului, de asta il recomand.

#17
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View Postpetman, on 19 septembrie 2018 - 07:29, said:

Trebuie sa mergi sa vezi in care poti sa stai decent pe scaun ca acolo e problema. Ideal ar fi ceva care are spatiu pe mijloc sau bancheta dubla si schimbatorul cat mai mic sau langa volan.
Gen Citroen Spacetourer sau VW Caravelle sau ceva de la MB (SH).
https://www.vw-vehic...aravelle/bilder
https://ideldev.com/...erior-capacity/

OFF. aia care-i sugerati sa slabeasca - cat de dobitoci puteti fi? Poate omul are o problema de sanatate, poate nu poate, etc etc. A intrebat de o masina nu a intrat pe aria de sanatate. Dar nah, toti se trezesc sa bata din gura si sa faca curent.

Cam cat tine  ,poate mai putin .    Nu exista nu pot ,  si daca are o problema de sanatate trebuie sa o rezolve urgent . Am coleg care a avut 150 kg si obosea daca mergea 20 metri si se tinea de orice balustrada putea ,acum a scapat de 40 kg prin dieta si sport si o femeie care il impinge de la spate   . Poate ca omul nu constientizeaza suficient ca are o problema .  A trata doar efectul nu este o solutie .  Cauta suv in care poti sa incapi , e mai usor sa te dai jos decat dintr-un sedan .

#18
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postflaviuf, on 19 septembrie 2018 - 10:08, said:

Eu cred ca ai n optiuni in bugetul specificat. Ar trebui in primul rand sa te decizi din ce clasa vrei masina, noua sau sh, altfel vei primi tot felul de propuneri si te vei pierde in ele.

A decis deja, vezi al doilea cuvânt din titlu.

Ar fi mișto să punem frână sfaturilor despre sănătate și siluetă, nu prea e ok să discuți așa ceva fără să ți se ceară părerea în mod expres.

Edited by A10Warthog, 19 September 2018 - 11:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate