Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Achizitie SH din RO - inmatriculare suspendata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare

Am si eu o speta care nu cred ca s-a discutat nicaieri si aici pare locul cel mai potrivit.
Doresc sa cumpar o masina de la cineva care se pare ca se ocupa cu vanzari-cumparari auto (are mai multe auto de vanzare in anunturile de pe OLX). Masina a fost cumparata prin auto1.com de catre PFA xxx-yyy cu pretul de zzz EURO (total netto) - am primit contractul respectiv ca si dovada pt nr de km, respectiv pentru VIN.
Ulterior, masina a fost inmatriculata de catre PFA xxx-yyy si vanduta catre proprietarul actual (am omis sa intreb daca s-a vandut catre PF sau catre PFA... dar stiu ca proprietarul actual are si un PFA... nu stiu daca are importanta), insa s-a facut doar contract V-C, respectiv inregistrare la Directia Fiscala pe noul proprietar, dar talonul si cartea de identitate au ramas pe vechiul proprietar.

Conform OUG nr. 14/2017, in vigoare de la data de 20 MAI 2018, masinii se pare ca i-a fost suspendata inmatricularea (eu am aflat abia azi, dupa ce am facut un drive test...), motivul fiind ca vanzarea s-a facut cu mai mult de 90 zile inainte...

Acum, este vorba de o masina mai veche, nu este o avere, dar nici nu vreau sa arunc cu banii aiurea. Am verificat VIN-ul pe vindecoder.eu si nu a fost furata, voi merge si in service sa o verific din punct de vedere tehnic. Altfel, masina este super ok, dotari, vopsea originala, interior impecabil, in exterior doar mici zgarieturi cat sa imi dau seama ca nu a fost vopsita recent, exista linie la portiere, aripi etc... atat cat ma pricep, pot spune ca e impecabila, absolut nimic de reprosat...

Intrebarea este, la ce sa fiu atent in acest caz, tinand cont de cele de mai sus? Nu am mai cumparat niciodata auto SH  iar vanzatorul este clar ca se ocupa cu asta frecvent. Mai mult de atat, pretul negociat este usor sub pretul pietei, as zice cam 10-20%. Exista vreun risc sa nu o pot inmatricula sau vreo alta problema?

Multumesc in avans oricui imi poate oferi un sfat in acest sens!

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
sa poti sa o inmatriculezi TU, pe numele TAU, si sa nu fie groapa de bani. atata.

#3
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Pai asta este intrebarea, exista vreun risc sa nu pot sa o inmatriculez eu? Trebuie sa verific ceva anume?

Evident ca doresc sa fac totul ok: fisc, rca, inmatriculare etc doar ca nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa dezgrop mortii pentru ca nu stiu ce imi va trebui la politie sau mai stiu eu unde a mai introdus statul roman vreo hartie de bifat..

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la un birou de înmatriculări și ei te rezolvă sau nu.ei s-au întâlnit cu multe spețe

#5
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View PostEMPP, on 18 septembrie 2018 - 19:57, said:

mergi la un birou de înmatriculări și ei te rezolvă sau nu.ei s-au întâlnit cu multe spețe
Da, clar, asta am in plan. Numai ca nu ma pot baza ca pentru 35 de lei cat costa actele isi vor da si interesul ca totul sa fie ok...

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
sunt care au oameni și tu mergi doar să ridici talonul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate