Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Scandal pentru avere..nimic surprinzător

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 gabrielflorentin, on 16 septembrie 2018 - 17:12, said:

Salutare!

Situație este următoare:3 frați(printre care tatăl meu) se ceartă între ei pentru că vor să vândă casa bunicii, care recent a decedat, iar sora lor vor să ia jumătate, iar unchi-miu și taică-miu vrea să împartă cealaltă jumătate, de vreo 9 luni se ceartă. Dacă ar fi ca unchi-miu și taică-miu să o dea în judecată pe ce motiv ar putea și de ce, iar dacă ar câștiga ce măsuri s-ar lua?

PS:Toți vor să vândă casa, dar sora lor ține morțiș să ia jumătate, iar cei doi evident că nu-s de acord..

Mulțumesc!
1. Daca se cearta de vreo 9 luni inseamna ca nu a decedat chiar recent.
2. Toti mostenitorii care doresc pot sa mearga sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii la orice notar, in termenul legal de un an. Succesiunea se poate dezbate, fara costuri suplimentare, in termen de 2 ani de la deces.
3. Oricare dintre mostenitorii legali poate initia procedura de succesiune, oricand, fara sa discute cu ceilalti.

Mai departe, LEGEA spune cat revine fiecaruia. Nu conteaza cine are gura mai mare si toporul mai ascutit. Se face succesiune, DUPA CARE, unii mostenitori pot renunta (sau nu), total sau la anumite parti din mostenire. Daca vor (eu de exemplu am renuntat, DUPA o succesiune, la tot ceea ce imi revenea dpdv legal, dar asta e o cu totul alta discutie)

De dat in judecata nu e cazul, deocamdata nu s-a miscat nimic, nu s-a facut succesiunea inteleg, cine si de ce sa dea pe altcineva in judecata? Poate pentru tulburarea linistii publice.

Edited by whoswho69, 16 September 2018 - 20:54.


#38
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Cum ai renunțat DUPĂ succesiune, adică după ce ai plecat din notariat cu certificatul de moștenitor ? Poate vrei să spui că la dezbaterea succesiunii ai renunțat la moștenire.

#39
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Nu poti renunta la ceva ce inca nu ai mostenit. Prima data primesti ce ai de primit in urma succesiunii, conform legii, chiar daca vrei sau nu vrei.
Dupa care poti sa renunti in favoarea altui mostenitor.
Totul s-a facut in aceeasi zi. Am mostenit, dupa care am renuntat.

Edited by whoswho69, 16 September 2018 - 21:05.


#40
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Nu renunți în favoarea altui moștenitor și DOAR nu accepți moștenirea și se consideră ca și cum nu ai fi existat. Partea ta s-a împărțit la ceilalți sau celălalt dacă ați fost doar 2 moștenitori. Mai studiază legea, tu nu poți renunța ca partea ta să ajungă la sora 1 și sora 2 să primească mai puțin. În cazul cu sora 1 și 2 partea ta se împărțea la cele 2 în mod egal.

Edited by marin_vasile, 16 September 2018 - 21:07.


#41
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 marin_vasile, on 16 septembrie 2018 - 21:05, said:

Nu renunți în favoarea altui moștenitor și DOAR nu accepți moștenirea și se consideră ca și cum nu ai fi existat. Partea ta s-a împărțit la ceilalți sau celălalt dacă ați fost doar 2 moștenitori. Mai studiază legea, tu nu poți renunța ca partea ta să ajungă la sora 1 și sora 2 să primească mai puțin. În cazul cu sora 1 și 2 partea ta se împărțea la cele 2 în mod egal.
La punctul 2 mai sus am spus clar ca am dat declaratie de acceptare a succesiunii.

2. Toti mostenitorii care doresc pot sa mearga sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii la orice notar, in termenul legal de un an. Succesiunea se poate dezbate, fara costuri suplimentare, in termen de 2 ani de la deces.

Nu exista ,,declaratie de acceptare a mostenirii". Accepti succesiunea,  dar e posibil, conform legii, sa nu ai de mostenit nimic. Doamne fereste ca, dupa ce accepti succesiunea, sa constati ca defunctul avea 1.000.000.000 de euro datorii la banci.

Chestia cu ,,nu accepti mostenirea" nu se aplica in cazul initiatorului, intrucat a spus clar ca sunt 3 frati care accepta succesiunea, dar nu se inteleg la imparteala, intrucat sora vrea mai mult decat spune legea daca sunt frati buni. :)

Edited by whoswho69, 16 September 2018 - 21:19.


#42
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Așa să fie ca tine, poate spui și în favoarea cui ai renunțat și dacă notarul ăla ți-a spus că nu mai exiști și că ești omul invizibil. Mai citește cu atenție ce am scris și caută în lege.

Edited by marin_vasile, 16 September 2018 - 21:15.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 whoswho69, on 16 septembrie 2018 - 21:08, said:

Nu exista ,,declaratie de acceptare a mostenirii".
Exista.

L.E. Da, e vorba despre succesiune.

Edited by pasilla, 16 September 2018 - 21:21.


#44
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 marin_vasile, on 16 septembrie 2018 - 21:15, said:

Așa să fie ca tine, poate spui și în favoarea cui ai renunțat și dacă notarul ăla ți-a spus că nu mai exiști și că ești omul invizibil. Mai citește cu atenție ce am scris și caută în lege.
In favoarea lui Tiriac, ca l-am vazut mai amarat.
Tocmai ce am spus ca, odata cu acceptarea succesiunii, existi chiar daca nu vrei.

Edited by whoswho69, 16 September 2018 - 21:29.


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 whoswho69, on 16 septembrie 2018 - 20:59, said:

Nu poti renunta la ceva ce inca nu ai mostenit. Prima data primesti ce ai de primit in urma succesiunii, conform legii, chiar daca vrei sau nu vrei.
Dupa care poti sa renunti in favoarea altui mostenitor.
Totul s-a facut in aceeasi zi. Am mostenit, dupa care am renuntat.
Ba da, poți renunța la o moștenire, dar asta se face când începe dezbaterea succesiunii.
Tu ți-ai donat  partea după ce ai acceptat-o, nu ai renunțat la ea.

Ești ironic degeaba.

Edited by althea, 17 September 2018 - 07:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate