Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

RO ALERT

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1009 replies to this topic

#361
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
A fost cutremur, care din voi ati primit alerte ? sau inca dormiti bustean ?

#362
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu,
a clampanit o  usa.

Edited by arg, 28 October 2018 - 03:08.


#363
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Dar mi se pare cã a și zis cã nu e fãcut pentru cutremure.

Eu am o aplicație unde notificã cei de la INFP

Spoiler


#364
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ro-Alert e pentru dezastre (cred ca ce ar urma dupa). Tin minte ca era la un moment dat un sistem sa te anunte (pe telefonul fix la Romtelecom, ccontra cost) de cutremur.

#365
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 04.03.2016
Ce cutremur ? 😂😂😂

#366
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkiario, on 28 octombrie 2018 - 03:01, said:

A fost cutremur, care din voi ati primit alerte ? sau inca dormiti bustean ?
Sistemul nu alerteaza cutremure.

#367
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pe de-o parte e normal sa nu alerteze cutremure, nu prea pot fi prezise. Pe de alta parte, sa-ti trimita mesaj cand blocu' ti-e o gramada de moloz nu-i prea de ajutor sistemu'.

#368
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Cutremur în România. Raed Arafat explică de ce RO ALERT nu a trimis avertizări

Un cutremur de magnitudine 5,8 s-a produs, duminică dimineața, în zona seismică Vrancea, în județul Buzău. Cutremurul s-a resimțit destul de puternic și în București. Raed Arafat, secretar de stat și șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), a declarat, în direct la Digi24, că au fost trimise echipe pe teren, în recunoaștere, și că nu au fost înregistrate, deocamdată apeluri de urgență la 112. De asemenea, Raed Arafat a explicat și de ce nu se primesc alerte prin sistemul RO ALERT într-o astfel de situație.

ACTUALIZARE. „Până acum colegii pompieri nu raportează nicio pagubă. La Întorsura Buzăului a fost o scurtă întrerupere de curent. Nu am avut probleme de comunicații după acest cutremur.”, a declarat Raed Arafat.
Șeful DSU a subliniat că RO Alert nu trimite avertizări înaintea producerii unui cutremur din două motive, iar țările în care se trimit astfel de alerte, se fac exerciții de pregătire a populației de ani de zile. „În primul rând, este foarte greu de prezis. Chiar dacă vine o informare cu 10 secunde înainte, riscul de a induce panică este foarte mare. Din cauza aceasta, nu putem să îl folosim astfel, deși avem planuri în viitor, însă doar după ce identificăm partea de folosire a populației, care nu trebuie să intre în panică și să fugă pe scări sau la lift”, a explicat Raed Arafat.
Cutremur în România. INFP a revizuit magnitudinea cutremurului la 5,8 pe scara Richter
„Au fost trimise echipe la verificări, nu am înregistrat niciun apel la 112 legat de pagube sau persoane care să fi suferit atacuri de panică. Putem spune că nu sunt efecte, deocamdată
Raportul exercițiului SEISM 2018 nu este finalizat încă, pentru că așteptăm rapoartele celor care au urmărit exercițiile. Au fost identificate mai multe soluții privind răspunsul în caz de situație de cutremur.
Sunem întotdeauna în alertă. Cineva mi-a transmis că nu a primit alertă pe RO ALERT. RO Alert nu e menit să transmită informații înainte de cutremur, ci doar pentru situații de urgență de după, în cazul în care apare ceva. Trebuie să înțelegem că RO Alert nu e menit să transmită avertizări înainte de un cutremur”, a declarat secretarul de stat Raed Arafat, la Digi24.
Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă precizează, după ce în zona Vrancea s-a produs un cutremur cu magnitudine 5,8 resimţit şi în Capitală, că în cazul seismelor, Sistemul RO-ALERT nu difuzează notificări anterior declanşării acestora.
"În cazul seismelor, Sistemul RO-ALERT nu va difuza notificări, anterior declanşării acestora. Ulterior producerii cutremurului, în cazul în care acesta generează consecinţe grave, vor putea fi difuzate mesaje de avertizare a populaţiei, cu măsuri de protecţie adecvate (de exemplu: puncte de distribuţie a ajutoarelor de urgenţă)", menţionează DSU.
De asemenea, instituţia reaminteşte că "această precizare a fost făcută încă de la lansarea portalului ro-alert.ro şi reiterată, cu orice altă ocazie, la prezentarea portalului".
Un cutremur cu magnitudine 5,8 s-a produs în noaptea de sâmbătă spre duminică în zona Vrancea, fiind resimţit şi în Bucureşti.
Portalul ro-alert.ro, dedicat sistemului de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă, a fost lansat în 15 septembrie, pe acesta fiind disponibile informaţii despre acest sistem, inclusiv despre configurarea telefonului pentru primirea mesajelor de avertizare. Sistemul a fost testat la nivel naţional, începând din 17 septembrie, devenind apoi operaţional, pentru a fi folosit doar în situaţii grave, conform anunţului făcut la acel moment de şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat.

Sursa:digi24.ro

#369
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sa primesti alerta inainte de cutremur, asta in cel mai fericit caz ar putea fi cu 10-15 secunde inainte, ar fi cea mai mare imbecilitate posibila in Romania.
Ar fi cu siguranta mult mai multe victime decat ar faca un cutremur major.
Toata lumea ar fi prinsa pe scari.
Orice s-ar spune, Romanul nu este pregatit de cutremur, nu stie ce sa faca, intra in panica.
Nu suntem japonezi, care sunt pregatiti de mici, care fac periodic instruiri si simulari, etc, etc.
Suntem ca oile si daca un asemenea mesaj ar veni si ar spune sa ne adapostim sub un tot, sa ne protejam, romanul ar da buluc le scari sau mai rau, ar lua si liftul.

#370
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai inca de la lansarea sistemului au spus clar ca la cutremur nu vor fi emise notificari decat dupa producerea acestuia, tocmai ptr a preveni panica.
Deci nu stiu de ce se astepta cineva sa primeasca notificari.

#371
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Pai eu atunci imi dezactivez porcaria asta de ro-alert ca nu-si are absolut nici un scop.Nu tin porcarii prin telefon.Nu obisnuiesc.

#372
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Scoate... e numai pentru cine e interesat de urgente locale extreme sau moderate.

#373
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

View PostCrocodiluMereuVesel, on 28 octombrie 2018 - 12:48, said:

Pai eu atunci imi dezactivez porcaria asta de ro-alert ca nu-si are absolut nici un scop.Nu tin porcarii prin telefon.Nu obisnuiesc.
Pai arunca și telefonul ca n ai ce sa faci e din sistem

#374
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Posted Image ALERTA REALA primita astazi de cei din zona Targoviste in urma unui incediu la o fabrica de mobila.

Quote

Incendiu fabrica de mobila cu degajari mari de fum. Pentru asigurarea protectiei, ramaneti in incinte, inchideti geamurile si nu va expuneti la fum. Respectati recomandarile pompierilor! DSU/IGSU
Mai multe cititi pe pagina de Fb IGSU

Edited by stlk, 15 November 2018 - 20:26.


#375
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Posted Image O noua ALERTA REALA a fost data astazi la BUFTEA! deci Ro-alert a trecut de teste  iar de acum a trecut la lucruri serioase.

Quote

Incendiu hala producție în orașul Buftea – Ilfov cu degajări mari de fum. Pentru asigurarea protecției, populației din zonă i se recomandă să rămână în incinte, să închidă geamurile și să nu se expună la fum. Respectați recomandările pompierilor! DSU – IGSU
Sursa

Confirmare:(FB) ISU Bucuresti-Ilfov

Edited by stlk, 18 November 2018 - 15:08.


#376
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Poststlk, on 18 noiembrie 2018 - 15:04, said:

O noua ALERTA REALA a fost data astazi la BUFTEA! deci Ro-alert a trecut de teste  iar de acum a trecut la lucruri serioase.
Iar oamenii au facut exact pe dos si in loc sa stea in case, au iesit afara, degeaba ai un sistem din asta de alerta, daca oamenii sunt dobitoci.
https://stirileprotv...act-pe-dos.html

#377
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am vazut si eu dimineata la stiri Posted Image
Aia zic "stati in casa" si cetateanul iese afara sa vada si el ce e acolo....

#378
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
eBoda G400m, retras din oferta Digi a primit actualizare de software privind Ro-Alert.

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate