Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Compatibilitate linux, Ryzen 5 1400 comparat cu i5 7400

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

citind niste opinii si reviews, vad ca multi spun despre Ryzen 5 cum ca nu ar fi atat de bine compatibil cu linux asa cum este i5.

unele site-uri (tom's hardware) au comentarii ale userilor care spun ca ryzen 5 trebuie overclockat pentru a putea tine pasul cu i5 nativ pe linux
unele site-uri (inclusiv comentarii pe tom s hardware) spun ca AMD Radeon Vega 11 (placa integrata a Ryzen 5) se comporta mult mai slab pe linux, ca intel hd graphics.
asa e?

cand zic linux, ma refer la distributii gen: Ubuntu, mint, CentOS, OpenSuSE, kali, blackarch etc.

va fi un calculator de 'calareala', adica de teste multe (instalare aplicatii, programare, dezinstalari etc...adica genul de screw ups tipice cand inveti ceva)

o sa ii cumpar si un ssd mic, de 480 gb

am pus un link spre calculatorul la care ma gandeam ....

"adversarul" sau e un i5 7400, cu grafica integrata intel hd graphics630

LINK: Calculator Amd Ryzen 5 oferta

Voi ce ati alege si de ce?

Multumesc de opinii

#2
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
In primul rand vezi ca ai gresit titlul, tu vorbesti de Ryzen 5 2400G care are placa video integrata.
Pe configuratia Ryzen oferita de tine nu se poate face overclock (chipset placa de baza - A320).
Nu cred ca e posibil ca Vega-ul integrat de pe Ryzen sa fie batut/egalat vreodata de acel Intel HD, indiferent de platforma. Trebuie doar sa gasesti drivere functionale si aia e tot.
Cat despre performanta CPU-ului pe Linux, nu stiu ce sa spun, chiar s-ar putea sa mearga mai bine I5-ul, dar sa nu crezi ca ai diferente astronomice, un 5-15% in functie de aplicatie.

Edited by uNNNk, 12 September 2018 - 23:06.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intel pentru ca intel si pentru ca amd sucks. La modul cel mai serios. Mi se rupe de performante si alta basini de genul asta, majoritatea testelor de genul asta sunt prostii facute de end useri ca sa se laude si eu cu testele asa cum se lauda si ferestristii cu tot felul de teste imbecile. Stii cum e, "a mea e mai mare", "ba a mea e mai mare". Ce vrei sa faci tu faci linistit si cu un i3, un Pentium Mobile sau mai stiu eu ce alta combinatie. In rest fii om serios, oamenii seriosi nu folosesc basini ca amd.

Edited by MembruAnonim, 12 September 2018 - 23:52.


#4
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Un argument pertinent, oamenii seriosi cumpara intel, nu basini ca AMD.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 burkina, on 13 septembrie 2018 - 00:25, said:

Un argument pertinent, oamenii seriosi cumpara intel, nu basini ca AMD.

Inclusiv dupa reducerea in performanta datorata rezolvarii vulnerabilitatii Specter?
E foarte suspect ca Intel a pus pumnul in gura oricarei parti terte, independente, ce voia sa ruleze benchmarkuri pe procesoarele intel dupa patch-uirea vulnerabilitatii Specter

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu a pus pumnul în gură, a fost o eroare care a fost corectată.

Ai văzut asta https://www.phoronix...0g-vega11&num=1

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 pinguinul666, on 12 septembrie 2018 - 22:33, said:

sal
Compatibilitate linux, Ryzen 5 1400 comparat cu i5 7400

Spoiler
Voi ce ati alege si de ce?
Multumesc de opinii
Tot ce ai "auzit" este adevarat !

PC-urile cu AMD nu sunt 100% compatibile cu GNU/Linux;
iGP-urile din AMD nu sunt exploatate bine din cauza problemelor cu driverele;
la unele distributii Linux iti va rula fluent deoarece a fost "facut" pe hardware-ul cu AMD, dar la alte distributii vei avea probleme.

Pana va deveni Ryzen 5 1400 2400G 99% compatibil cu Linux trebuie sa astepti vreo 1-3 ani dupa lansarea procesorului / arhitecturii AMD.

Edited by super8, 18 September 2018 - 12:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate