Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

recomandare placa sunet externa sau DAC

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din punct de vedere timbral boxele Magnat merg mult mai bine puse pe acel HK 3490. Am si eu unul(Boxe B&W DM 602 S1) ,nu sunt din Iasi din pacate ,dar te mai pot ajuta cu ceva sfaturi.
Amplificatoarele Yamaha ,cel putin cele mai noi, au un sunet spre bright si alaturand niste boxe care au inaltele destul de pronuntate(Magnat) nu e chiar OK.
In alta ordine de idei ,acele boxe sunt OK la banii pe care ii dai pe ele ,in schimb nu prea satisfac cerintele minime de calitate ale unui sistem stereo. HK-ul ala merita boxe mult mai bune. In general boxele sunt elementul principal dintr-un sistem audio. Acolo trebuie investit cel mai mult.
Cat priveste amplificatorul ,unul ce duce de la 4 ohmi in sus ca impedanta e cel mai nimerit. Impedanta boxelor nu e fixa ,ea variaza in timpul exploatarii ,chiar la boxe cu impedanta de 8 ohmi se ajunge la vreo 4 ohmi in timpul functionarii. Poate din acel motiv intra si in protectie acel Yamaha. Stiu ca la Yamaha poti seta 8 sau 4 ohmi. Seteaza impedanta cea mai mica.

Edited by edigee, 28 October 2018 - 11:31.


#38
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Si eu recomand HK 3490.
Si eu detin unul si sunt multumit de el.
Eu folosesc amplificatorul cu niste boxe pe 6 Ohmi, Dali Zensor 5, si nu am probleme cu el, chiar daca el este de la 8 ohmi...
Nu ascult foarte tare la el, nici nu pot, si nu se incalzeste excesiv nici cand ascult mai tare.

Este si mai puternic si o rezerva de putere nu strica, chiar este indicata.

In plus, are si un dac foarte bine implementat.

Edited by cilibiu, 28 October 2018 - 17:39.


#39
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
La ce ascultați? Direct din laptop? Aveți placa externa?

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Rar de pe laptop sau pc. Acestea ,fara un DAC performant constituie niste surse modeste. CD playere batranesti ,streamere ,chestii din astea.

#41
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Dintr-un fiio x7.

Edited by cilibiu, 31 October 2018 - 21:38.


#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 mariusc_alexandru, on 30 octombrie 2018 - 17:31, said:

La ce ascultați? Direct din laptop? Aveți placa externa?
Poti scoate si digital prin SPDIF din laptop/pc si sa folosesti DAC-ul intern HK3490. Mult mai bine decat cu placi de sunet onboard sau chiar cu majoritatea celor externe disponibile.

#43
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Laptopul nu are SPDIF. Vreau să îl folosesc de la placa externa, asus xonar u7. Exista cablu optic de aprox 8m?

#44
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Știți ceva de Cambridge audio topaz sr20?
Se aude bine?

#45
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Eu am un Cambridge Audio Dac Magic ies din PC cu USB , ce sa spun pe iesirile balansate am peste 4 V si se aude din pct meu de vedere foarte bine, atac direct un DSP digital apoi sistemul audio pe 2 cai, sub-uri si top-uri
DSP-ul este setat -15 Db la intrare si pe iesiri la fel , asa semnal puternic are DAC-ul  Posted Image

Edited by anghelv69, 04 November 2018 - 13:34.


#46
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008

 anghelv69, on 04 noiembrie 2018 - 13:30, said:

Eu am un Cambridge Audio Dac Magic ies din PC cu USB , ce sa spun pe iesirile balansate am peste 4 V si se aude din pct meu de vedere foarte bine, atac direct un DSP digital apoi sistemul audio pe 2 cai, sub-uri si top-uri
DSP-ul este setat -15 Db la intrare si pe iesiri la fel , asa semnal puternic are DAC-ul  Posted Image

tu vorbesti de un DAC. eu intrebam de amplificatorul TOPAZ SR20.

#47
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Am respectat titlul topicului. Probabil ca respectand linia produselor Cambridge Audio o sa se aude foarte bine si acel amplificator Posted Image

Edited by anghelv69, 04 November 2018 - 13:45.


#48
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Am rezolvat și cu amplificarea. Luat cu 130 euro un hk3490.

Acum va cer ajutorul pentru un cd player. La ce sa ma uit, ce sa caut?

#49
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008

 mariusc_alexandru, on 02 noiembrie 2018 - 22:19, said:

Știți ceva de Cambridge audio topaz sr20?
Se aude bine?

Nu te lasa pacalit de pretul bun care este acum la avstore ,l-am ascultat la ei impreuna cu niste wharfedale 230 si q acoustic 3050.Ce sa zic,sunet plat,fara putere asa mi s-a parut,i-am rugat sa-l schimbe cu Yamaha 501 si instant sunetul s-a schimbat in bine.Eu zic sa dai o fuga sa-l asculti,poate pentru tine suna bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate