Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Huawei Y6 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Nu am gasit pe forum nimic despre Huawei Y6 2017, aka Honor 6 play (China), aka Huawei Nova Young, asa ca deschid acest topic.
Sunteti invitiati aici sa va expuneti parerile despre acest telefon, cu bune si cu rele si va incurajez sa faceti cunoscute anumite setari interesante sau coduri secrete testate.

Motivul deschiderii acestui topic, la mine, este urmatorul : telefonul este detinut de cineva din familie si, de o perioada, sunetul din convorbiri (din casca de deasupra ecranului) este cam slab. Eu apreciez ca ar fi la vreo 50% din normal. Nu are distorsiuni sau alte probleme, se aude bine, dar cam incet, desi volumul este la maxim. Difuzorul (speaker-ul) e ok, se aude bine, nu are probleme, totul functioneaza perfect la telefon.

Am cautat pe net codul pentru a intra in setarile hardware ale telefonului, am gasit ceva, dar nu functioneaza. Mai exact, ma intereseaza acel "engineering mode", unde pot intra si modifica valorile la setarile hardware ale componentelor. De asemenea, iau in calcul inlocuirea componentei, dar nu o gasesc pe net nicaieri. Stie cineva ce cod are sau daca e facuta de alt producator si are alta denumire ? Eu am cautat cu Huawei Y6 2017 earpiece, dar imi gaseste doar de Y6 Pro, care e altceva. In rest, nimic, nu cod, nu marca produs, nu denumire, nimic. Posibil sa nu fie facuta de Huawei, sa fie de la alt producator, dar nu gasesc pe net nici macar dupa compatibilitate.
Oricine ma poate ajuta cu aceste informatii, sau ce altceva mai pot face, este binevenit.

Va multumesc.

Edited by Magicwisewolf, 12 September 2018 - 13:25.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Ai incercat sa cureti difuzorul cu o periuta de dinti(uscata)? Poate a intrat praf pe acolo... eu asa am patit la alt telefon.

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 tigerheart, on 12 septembrie 2018 - 13:24, said:

Ai incercat sa cureti difuzorul cu o periuta de dinti(uscata)? Poate a intrat praf pe acolo... eu asa am patit la alt telefon.
Cu o periuta de dinti nu, dar nu se vede nimic pe plasa de dinaintea difuzorului, pare curata. Am curatat cu atentie cu varful unei scobitori acel sant deoarece avea ceva depuneri. Apoi, a ramas curat, din ce am vazut. O sa incerc si asta.
Ms de idee.

Am uitat sa specific ca nici la service-uri gsm nu am gasit componenta, am sunat la mai multe. La un singur service o aveau si costa cu tot cu manopera de inlocuire, tineti-va bine...100 lei. Cam 30% din valoare lui din acest moment. Si, probabil, venea de la vreun telefon dezmembrat pt piese. Deci, nu o componenta noua.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 tigerheart, on 12 septembrie 2018 - 13:24, said:

Ai incercat sa cureti difuzorul cu o periuta de dinti(uscata)? Poate a intrat praf pe acolo... eu asa am patit la alt telefon.
Am dat cu periuta de dinti, dar nu a iesit nimic, e curat. Deci pica.
Cat despre codurile secrete, am gasit cateva, dar nu functioneaza. Le tastez si, in loc sa intre in meniu, face un blink la finalul codului si imi arata tot tastatura de apelare. ca si cum nu as fi scris nimic. Deci, aparent, nu le poate accesa si nu inteleg de ce.

#5
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Salutare, e diferența de funcționare între y6 2018 și y6 2017 ?? Din specificațiile de pe net, vad o mica diferența la CPU, la design, în rest... camerele foto sunt aceleași... Nu știu cum fac fata acei 2Gb RAM la un Android 8.0... Vreau să-l achiziționez ptr junioara care o să-l folosească ptr YouTube, Insta.., ceva net... Îmi e teama de lag în funcționare... Ms anticipat.
Ps: M-am uitat și la un Y5 2018 dar review-urile românești spun ca e cam slab și ca ar avea acel lag în funcționare.

Edited by floryn-dof, 04 November 2018 - 11:27.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
In aceiasi bani gasesti un Redmi 6 cu 3 Gb Ram si 32 Rom. Il recomand in detrimentul lui Y6 2018. Sau, un Samsung J6 2018.

https://www.emag.ro/...k/pd/DCKBCSBBM/

https://www.emag.ro/...m/pd/DLS2GJBBM/

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

 floryn-dof, on 04 noiembrie 2018 - 11:25, said:

Salutare, e diferența de funcționare între y6 2018 și y6 2017 ?? Din specificațiile de pe net, vad o mica diferența la CPU, la design, în rest... camerele foto sunt aceleași... Nu știu cum fac fata acei 2Gb RAM la un Android 8.0... Vreau să-l achiziționez ptr junioara care o să-l folosească ptr YouTube, Insta.., ceva net... Îmi e teama de lag în funcționare... Ms anticipat.
Ps: M-am uitat și la un Y5 2018 dar review-urile românești spun ca e cam slab și ca ar avea acel lag în funcționare.
In aceiasi bani gasesti un Redmi 6 cu 3 Gb Ram si 32 Rom. Il recomand in detrimentul lui Y6 2018. Sau, un Samsung J6 2018.

https://www.emag.ro/...k/pd/DCKBCSBBM/

https://www.emag.ro/...m/pd/DLS2GJBBM/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate