Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cand va muri Call of Duty?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
La inceput a fost ceva bestial cand Activision dezvolta primele jocuri Call of Duty  pe WW2 si puteam sa jucam cu americanii, sovieticii, englezii impotriva nazistilor.  Au creat niste povesti spectaculoase similare filmelor de la Hollywood  cand dezvoltau  jocurile Modern Warfare si Black Ops cu personaje celebre ca Captain Price, Frank Woods, Soap, Mason. Reznov, Makarov  sau Menendez, desi era numai din perspectiva americana si mereu rusii erau prezentati ca baietii rai (oarecum pe buna dreptate, dar in mod exagerat cand ajungeau sa invadeze Europa si America).

Insa de la o vreme, din 2013 incoace, de la consolele next-gen si de cand au terminat trilogiile clasice,  tot schimba anual personajele si tematicile:  ba un joc post-apocaliptic, ba unul  cu  roboti,   ba unul cu razboiul cibernetic si proteze bionice, ba unul in spatiu , apoi iar in WW2.  Anul asta va fi lansat Black Ops 4 care va fi Battle Royale  si iar tematica futuristica cu  ceva roboti si zombies.  
Cand credeti ca va inceta seria? Cand credeti ca Activision va incepe sa se gandeasca  in a oferi produse de calitate fanilor   si sa nu se mai gandeasca doar la bani?  
Banii inca curg, dar cica nu mai fac profit  din incasari de 1 miliard de dolari ca-n anii 2007-2012.Se observa o scadere:  uitati cate exemplare au vandut in 2011 si cate au vandut in 2017!  
E semn ca numarul fanilor e in scadere.  
• Call of Duty sales: all time unit sales 2018 | Statista

Si pana si fanii devin tot mai nemultumiti.
Criticii si jurnalistii de gaming  de la niste publicatii de tip clickbait  le mai ridicau scorul jocurilor pe Metacritic  dupa ce Bobby Kotick ii mai mituia cu cate ceva pentru recenzii favorabile,  insa userscore-ul e rosu de ani de zile.  
Acum insa s-au inmultit publicatiile independente  de gaming  in raport  si se pare ca media generala scade de la an la an.

Statisticile indica ca seria se indreapta spre declin accentuat, ceea ce inseamna ca pe Activision il paste falimentul in cativa ani.Probabil ca de aia   Black Ops 4  va fi battle royale si strict multiplayer cu ceva microtranzactii si loot-boxes.

Attached File  CoD.png   588.99K   34 downloads Attached File  1234.png   46.51K   36 downloads


Mai jos e evolutia seriei, si la SP si la MP:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aLnw6C4Kz20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6OuAO_uufWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by omri, 11 September 2018 - 02:01.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mai tine faza cu recenziile pozitive si alte artificii.. Da, fanii sunt in scadere. Nu mai cumpara rahaturi. Eu am cumparat COD4:MW, MW2, MW3 (excelente). Dar cand am vazut ca au inceput sa strice seria cu razboi cibernetic, razboi in spatiu.. am zis pas. Si ca mine sunt extrem de multi.

Franciza se duce in jos. Daca nu vor schimba ceva, la un moment dat nu va mai fi profitabil de produs si se vor reorienta catre o noua serie.

edit

Nu numai la COD, insa la majoritatea jocurilor se poate observa foarte usor ca producatorii nu mai pun accent pe poveste. Uitati-va la cele produse acum 5-10-15 ani. Aveau ceva de spus, era o placere sa le joci, firul actiunii era unul deosebit, exista o poveste. Acum nu mai exista asa ceva. Vedem o lalaiala impopotonata.

Edited by MembruAnonim, 11 September 2018 - 01:51.


#3
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Apropo de recenzie favorabila platita:  

Call of Duty: Ghosts Review - IGN

Nota 8,8 cu toate ca jocul era un jeg si fanii nu-l scoteau din note de 2 si 3.

Desteptul care a scris articolul a pus la minusuri:  Overly Complex & Maps too large

Edited by omri, 11 September 2018 - 01:51.


#4
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Modul Multiplayer oricum n-a fost punctul lor forte niciodata.

Povestea era baza si cel mai mult mi-a placut povestea din Black Ops din 2010, cu toate ca se purta mai mult ca un film interactiv decat ca un joc. De la Black Ops 2 s-a dus naibii totul, n-au mai bagat personaje si antagonisti care sa ne trezeasca interesul, iar scenariile parca erau tot mai lenese si puerile.

A avut si ceva actori vocali celebri: Sam Worthington, Jason Statham , Jimmy Kimmel, Ed Harris,  Kevin McKidd, Billy Murray,  Idris Elba, Michael Rooker, James C. Burns, Kit Harington, Michael Keaton, Kevin Spacey, Gary Oldman etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_fbewD6Jsn4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Kevin Spacey si  Kit Harington au jucat la propriu oarecum   prin tehnologia facial  motion capture

[ https://news.game.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/kevinspaceyCOD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://news.game.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/SalenCOD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by omri, 11 September 2018 - 02:32.


#5
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Call of Duty si Medal of Honor raman in memoria mea ca fiind luptele din WW2, care alaturi de seria Modern Warfare mi-au oferit clipe minunate in copilarie si adolescenta, atat pe PS cat si pe PC. Le jucam doar pentru poveste/single player.
De cand au aparut astea cu razboaie cibernetice, roboti, sau oameni care sar precum cangurii, am zis Stop.
Aproape la fel au facut si cu seria Wolfenstein, care si-a pierdut mult din farmec.

Edited by Spaghete, 11 September 2018 - 04:22.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Medal of Honor - allied assault
Unul dintre putinele jocuri care au reusit sa ma transpuna atat de bine in actiune, in WW2. Tin minte si acum cat de tensionata era actiunea, cat de autentica putea fi. Coloana sonora si'a spus si ea cuvantul.

Wolfenstein - de asemenea a fost o serie excelenta, cel putin primele jocuri. Spre sfarsit au inceput sa introduca elemente futuristice. Spre deosebire de ultimile parti din COD, Wolfenstein macar a reusit sa se pastreze macar partial interesant pana la capat. La COD am zis pas.

Edited by MembruAnonim, 11 September 2018 - 04:49.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca seria COD va murI doar cand va dori producatorul.
Intr-adevar,CODIW si CODBO3 au fost niste rateuri (pentru mine),jurand ca nu mai cumpar nimic din seriile astea doua.
Ghost nu mi s-a parut deloc anost,din contra.
In schimb m-a deceptionat WWII unde totul se petrece atat de repede incat nici nu mi-am dat seama ce se intampla in jurul meu.
Mie cel mai mult mi-au placut COD2,CODWAW si CODBO1.
Fazele cu zombi nu ma incanta si nici nu ma intereseaza.De asemenea este pacat ca odata cu trecerea timpului jocurile devin tot mai scurte in campanii (eu nefiind adeptul MP-ului).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadisz, on 11 septembrie 2018 - 12:05, said:

De asemenea este pacat ca odata cu trecerea timpului jocurile devin tot mai scurte in campanii (eu nefiind adeptul MP-ului).

Si eu nu sunt adeptul MP-ului. Ca tine si ca mine sunt multi. Insa tocmai asta vor producatorii sa faca, sa scape de SP. Nu ziceau ca nu mai produc MP pt urmatorul COD?
Poate in acel moment va incepe declinul.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Singurul pe care l-am jucat si nul-am cumparat a fost CODBO3.Si in mod garantat nu voi cumpara si nici nu-l voi juca pe urmatorul,CODBO4.
Iar CODIW a fost o tampenie,noroc ca l-am prins la un pret rezonabil.Dar nici un pret n-ar fi fost de-adevaratelea rezonabil,pentru ca nu merita nici doi bani.De altfel,l-am parcat la ascunse,sa nu-l mai vad Posted Image

WWII n-am fost in stare sa-l termin,cu toate ca WWII este tema mea favorita.Am sa-l mai incerc,cred.

#10
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018

View Postadisz, on 11 septembrie 2018 - 13:00, said:



WWII n-am fost in stare sa-l termin,cu toate ca WWII este tema mea favorita.Am sa-l mai incerc,cred.

Nu o sa vezi nimic surprinzator si nou daca te-ai mai uitat la filme de razboi in care soldatul poarta un conflict ascuns cu superiorul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate