Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Robot de tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa aspiratorul robot, a aparut si robotul de taiat iarba.
Am fos la un mic hotel din Austria, care avea o curte maricica cu gazon, iar respectivul "gandac autonom" mergea zi si nopate.
Era de culoare neagra si nu stiu ce producator/model este. Ziceai ca e din familia Darth Vader.

Am vazut ca pe eMag exista niste modele, iar Gardena are mai multe modele.

Are cineva astfel de jucarie? Stiu ca e scumpa, minim 1500 EUR.

#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Ne răpește plăcerea bărbătească de a tunde iarba și a ne afișa cu mândrie pieptul lucind de transpirație în razele soarelui. În timp ce aspiratul e o corvoadă, tunsul iernii e o plăcere. Mă rog, pentru bărbații adevărați

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Sunt si cu o mie, si cu 800 de coco. Are colega-miu de munca, zice ca e foarte multumit. zicea cineva la radio ca omoara aricii, serpii si alte chestii de prin gradina.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu mi-as lua unul pentru casa de la munte, unde daca nu ajung o luna iarba se transforma in jungla.

Problema este ca sigur mi-l fura cineva, ca sunt prea prosti ca sa inteleaga ca nu au ce face cu el fara sa stie codul PIN

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu cumva in langenfeld? ca acolo am vazut si eu unul intr-o curte acum o luna
uite asta

Edited by Adm, 17 March 2022 - 06:54.


#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
BTW, gandacii negri sunt facuti de Husqvarna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KE7O3dK07nQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ahasverus, 10 September 2018 - 17:46.


#7
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018
Avem in fabrica doua verziciuni care se penduleaza pe o tarla de cca 1/2 ha de gazon. Am observat ca nu taie palcucrile cu buruieni si nici niste ciupercute care aparusera la un moment dat. In plus periodic vine unul cu o masinuta de tuns care chiar face treaba. Dar da bine la prima impresie.

Edited by BadBoyBoogie, 10 September 2018 - 18:22.


#8
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Am un prieten care si-a achizitionat un robot de tuns iarba. E multumit. Se preteaza doar daca ai curtea plata. Delimitezi zona pe unde vrei sa o tunda cu o "sarma" pe care o ingropi superficial.
Marunteste iarba, ne e nevoie sa golesti rezervorul.

A vorbit cu un tip din Targu Mures, ala a fost acasa la el ca sa vada daca i se preteaza curtea pentru un astfel de robot, i-a recomandat ce model se potriveste.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
pe negru s-ar putea sa fie de la Husqvarna. Am si o Gardena si un Husqvarna. Gardena este din primele generatii produse a costat undeva la 1400eur pe atunci, in 5-6 ani de zile nu s-a stricat odata, doar ca trebuie sa il duci uneori la service si sa ii schimbi chestiile alea de ras iarba. Odata a plouat cu piatra si l-a prins afara nu a avut nimic carcasa, doar ceva probleme cu tunsul, dupa o vizita la service a fost ca nou, de atunci folosesc o "casuta" pentru el.

Husqvarna este mai ieftin si il folosesc pentru o dimensiune mai mica, pana acum nu ma pot plange dar il am de mai putin timp.

Iti recomand Gardena cu cea mai mare placere.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt mult mai demult aparute decat aspiratoarele roboti.
Cred ca primul l-am vazut intr-un film american din anii 80-90.
Sunt si "industriale". Am vazut acum 2 luni prin tarile baltice niste jucarii de 2m care tundeau iarba pe marginea drumului - inclusiv in santuri. Era insa un muncitor pe langa ele cu o telecomanda de le supraveghea.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mama ce preturi au!

https://www.pcmag.co...bot-lawn-mowers

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu ai inteles schema.
aia de la hotel l-au primit gratis, e o reclama mascata.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in weekend am fost la un magazin de bricolaj si m-am uitat la ultimele modele de la Gardena ca erau la oferta. Sileno City (up to 500m²) 849€ in loc de 999€. Are si aplicatie il poti controla frumos din casa si si si. Dar al meu inca functioneaza fara probleme asa ca am zis ca nu merita inca upgradeul.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Personal, chiar nu inteleg rostul acestor roboti de tuns iarba.

Daca nu simt mirosul d iarba proaspat tunsa, mai bine nu mai ies in curte....e una din placerile maxime ...de a tunde gazonul cu masina, sa imipingi la ea, si in spate sa lasi gazonul scurt tuns.....

Plus de asta, tot trebuie sa vii in urma lui sa strangi iarba uscata...unde mai e comoditatea in cazul asta

Edited by cuculea, 31 May 2019 - 16:28.


#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mirosul de iarbă tăiată il simți si după robotel. Iarba tăiată e maruntita si nu trebuie adunată

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 BloodRa, on 31 mai 2019 - 16:40, said:

Mirosul de iarbă tăiată il simți si după robotel. Iarba tăiată e maruntita si nu trebuie adunată
Maruntita...si se duce unde?

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 cuculea, on 01 iunie 2019 - 12:12, said:


Maruntita...si se duce unde?
Caută pe google "mulcire"

Mamă ce viteză am avut să răspund... 🤣

#18
Nairda3012

Nairda3012

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.03.2016

 iladi, on 10 septembrie 2018 - 17:04, said:

Ne răpește plăcerea bărbătească de a tunde iarba și a ne afișa cu mândrie pieptul lucind de transpirație în razele soarelui. În timp ce aspiratul e o corvoadă, tunsul iernii e o plăcere. Mă rog, pentru bărbații adevărați

Masculii aia de la bloc, nu vor fi niciodată bărbați că n-au unde sa tunda iarba... Daca ne raportam la gândirea ta raportat la ce obiceiuri exista prin lume s-ar putea sa nu fim bărbați că nu am omorât un leu in jungla, nu am supraviețuit o săptămână în deșert,nu ne-am tăiat vre-parte a unui organ( nu dau nume)sau nu am fost la război. Eu prefer sa beau o bere in timp ce tehnica lucrează în locul meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate