Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intrebarea tuturor intrebarilor

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Posthwplanet, on 07 septembrie 2018 - 21:19, said:



Care manelist esti? Sa stiu cum sa te strig! Posted Image
Onan suspendatu’
Digeidiego absentu’
Hwplanet atotavertizatu’

Cam așa o sa va cheme pe toți, dacă nu va liniștiti 😂😂😂

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsubjective, on 07 septembrie 2018 - 21:45, said:

Nu prea am inteles la ce te referi când spui 'n-are cum'. Ce anume 'n-are cum'?
Am spus ca ce zici este imposibil... ti-am argumentat ca in momentul formarii Universului nu putea exista ceva inchegat.
E asa greu ?

#39
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postandreic, on 07 septembrie 2018 - 23:39, said:


Am spus ca ce zici este imposibil... ti-am argumentat ca in momentul formarii Universului nu putea exista ceva inchegat.
E asa greu ?

Dar eu nu am afirmat că ar fi existat ceva închegat. Dar ceva trebuie sa fi existat, că doar n-o fi apărut din nimic acest univers. Am numit acel ceva 'alt univers'. Tu cum l-ai numi?

#40
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Multivers...
Na' c'am raspuns in locul lu Andrei.

#41
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postsubjective, on 07 septembrie 2018 - 23:50, said:

Dar eu nu am afirmat că ar fi existat ceva închegat. Dar ceva trebuie sa fi existat, că doar n-o fi apărut din nimic acest univers. Am numit acel ceva 'alt univers'. Tu cum l-ai numi?

Dilema asta este grea, pot fi multe variatiuni. Sa-ti dau un exemplu, cand eram clasa a cincea discutam cu niste colegi si colege fel de fel. Una din chestiunile exprimate de mine a fost ca daca noi nu existam si suntem doar imaginatia sau visul cuiva? Discutia plecase de la niste chestii SF, am aflat atunci ca si ceilalti colegi isi imaginasera o astfel de chestiune si asta era cu mult inainte sa apara Matrix.

Nici macar nu stim daca suntem reali, mergem pe ideea ca daca gandim existam dar in realitate nu stim mare lucru, nu stim cat de mici sau cat de importanti suntem si mai ales nu stim daca viata pe Pamant este doar un accident al Universului. Exista posibilitatea crunta ca dupa ce murim sa nu mai fie nimic dupa si desi sunt ateu chestia asta nu-mi place.

Edited by mobiletron, 08 September 2018 - 08:06.


#42
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postrichelieu, on 07 septembrie 2018 - 22:05, said:

Ce înțelegi prin ajutor? Cu ce te ajuta pe tine și nu ii ajuta pe ei?
Poate nu ai observat ghilimelele. Ma "ajuta" in sensul ca am succes in viata fara sa cred in nici un zeu, iar astia care cred, majoritatea sunt vai mama lor, n-au dupa ce bea apa ori sunt handicapati.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Mai bine puneai ghilimele la “succes in viața” :)

#44
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDestini, on 07 septembrie 2018 - 19:35, said:

Ok Dumnezeu a creat lumea, universul, ingeri de tot soiul, toate bune si frumoase, dar intrebarea este: inainte de toate acestea ce facea Dumnezeu de unul singur? Nu se plictisea el fiind singur la inceputul inceputurilor? Desigur as putea sa adaug varianta mai multor Dumnezei, dar si asa intrebarile tot curg chiar si mai mult...

Întrebarea tuturor întrebărilor, este: - 'Există Dumnezeu?'

Tu ai plecat de la premisa că Dumnezeu există, deci te contrazici singur, ce făcea Dumnezeu înainte de creație, nu este "întrebarea tuturor întrebărilor"! :)

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDestini, on 07 septembrie 2018 - 19:35, said:

Ok Dumnezeu a creat lumea, universul, ingeri de tot soiul, toate bune si frumoase, dar intrebarea este: inainte de toate acestea ce facea Dumnezeu de unul singur? Nu se plictisea el fiind singur la inceputul inceputurilor? Desigur as putea sa adaug varianta mai multor Dumnezei, dar si asa intrebarile tot curg chiar si mai mult...
Asta denotă cât de puțin ai înțeles dumneata din creștinism. Înainte de toate înseamnă că există un timp, deci avem un Dumnezeu constrâns de timp, timp pe care nu l-a făcut Acesta. Iar dacă timpul a existat fără a fi creat, rezultă un Dumnezeu care nu e chiar Creator a toate, deci un dumnezeu mai mic, așa. Ori în creștinism avem un Dumnezeu Atotcreator, un Dumnezeu care a creat totul din nimic și care nu este constrâns de nimic. El este, după cum spunea Sf. Anselm în argumentul său ontologic, ființa față de care altceva mai mare nu poate fi conceput (id quo nihil maius cogitari possit).

View Postandreic, on 07 septembrie 2018 - 21:38, said:

  • Pai nu are cum. In momentul formarii Universului nu existrau nici atomi.
  • Vezi ce usor e sa crezi ca detii raspunsuri "simple" si bune...
  • Facepalm_statue.jpg
  • Da, dumneata fiind un exemplu edificator.

Edited by mario_bril, 08 September 2018 - 22:19.


#46
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostDestini, on 07 septembrie 2018 - 19:35, said:

Ok Dumnezeu a creat lumea, universul, ingeri de tot soiul, toate bune si frumoase, dar intrebarea este: inainte de toate acestea ce facea Dumnezeu de unul singur? Nu se plictisea el fiind singur la inceputul inceputurilor? Desigur as putea sa adaug varianta mai multor Dumnezei, dar si asa intrebarile tot curg chiar si mai mult...
Pe acelasi principiu ai putea intreba: de ce big bang-ul nu a avut loc mai devreme? Ce a facut pana atunci?

Timpul nu exista daca universul nu exista. Iar daca timpul nu exista, absolut totul se intampla in acelasi moment.
Probabil Dumnezeu juca singur fotbal, canta la vioara, se gandea cum sa ma faca pe mine cel mai inteligent individ de pe Terra (nu i-a prea iesit)... toate in acelasi "timp". Posted Image

In plus, noi ca oameni, percepem timpul ca fiind liniar deoarece contorizam evenimentele intr-o ordine.
Restul vietuitoarelor percep diferit timpul. Totul se rezuma la perceptie.

Einstein spunea: "totul este o iluzie, chiar daca una foarte persistenta".

Tot ceea ce vezi in jur este construit din atomi. Un atom este 99.99% gol/nimic.
Realitatea pe care o vezi/percepi este de doar 0.01%. Motivele pentru care nu poti trece printr-un perete sunt altele, nu pentru ca ar fi 100% solid.

Acum, stiind ca tu ca individ esti doar 0.01% realitate, imagineaza-ti care este procentul ca gandurile tale sa fie reale.
Parca are sens cand baietii de sus spun ca mintea lor este limitata Posted Image


---


Cat despre cei care spun ca universul nu poate fi creat din nimic... exista o ipoteza interesanta care spune: cu cat vom reusi tehnologic sa privim mai adanc in univers, cu atat vom vedea mai mult, nu se va termina niciodata. Mai exact: va apare mereu ceva de privit deoarece in mod constient asteptam sa vedem ceva acolo iar simpla noastra constiinta va crea.

Ipoteza se bazeaza pe experimentul "double slit" unde un foton se comporta ca particula sau ca unda... si asta DOAR cand este privit/urmarit.
Teoretic nu avea voie sa existe un astfel de comportament dar exista. Einstein numea "spooky science" si mai spunea "prefer sa stiu ca atunci cand sunt cu spatele, Luna inca este acolo". Simpla noastra constiinta/prezenta creaza/modifica realitatea. Si este demonstrata de N experimente stiintifice.

Probabil ca unicul lucru "real" este doar constiinta noastra. Restul este simpla perceptie creatoare.
Cam filozofic, stiu. Posted Image

Edited by Metallman, 28 September 2018 - 04:17.


#47
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View PostMetallman, on 28 septembrie 2018 - 03:50, said:

Ipoteza se bazeaza pe experimentul "double slit" unde un foton se comporta ca particula sau ca unda... si asta DOAR cand este privit/urmarit.
Teoretic nu avea voie sa existe un astfel de comportament dar exista. Einstein numea "spooky science" si mai spunea "prefer sa stiu ca atunci cand sunt cu spatele, Luna inca este acolo". Simpla noastra constiinta/prezenta creaza/modifica realitatea. Si este demonstrata de N experimente stiintifice.

Probabil ca unicul lucru "real" este doar constiinta noastra. Restul este simpla perceptie creatoare.
Cam filozofic, stiu. Posted Image

Am mai citit despre ipotezele astea dar nimic detaliat stiintific, ai niste linkuri?

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Einstein stia sigur ca luna este tot acolo.
Ii reflecta umbra pe podea, in fața lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate