Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Manele, o placere vinovata?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Reprezinta ` Manelele ` o placere vinovata? Majoritatea versurilor se vorbeste despre valoare,bani, masini, femei, dusmani :) Iti da o stare de bine atunci cand asculti si iti mai vine sa mai si dansezi spre deosebire de alte genuri de muzica. Instrumentalu este cam acelasi apare cate un instrumental nou, se fac 10 manele pe instrumentalul ala. Este de apreciat daca pana si Romanul a devenit ascultator de Manele, si nu, nu cred ca este o rusine si o placere vinovata :)

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Placere ? Poate tortura.
Sau esti masochist ?

#3
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru mine manelele reprezintă o formă de incultură!

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Placere ? Poate tortura.
Sau esti masochist ?

Yep. Imi place mult genul Horror, alea cu sange mult. De acolo mi se trage? :)

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Fiecare cu gustul sau. Dupa mine in exista muzica buna, muzica proasta si manele care nici macar nu se pot sa se numeasca muzica.

Edited by Gaby_M, 05 September 2018 - 13:05.


#6
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
mie imi plac. in special cele vechi din anii copilariei/tineretii. (anii 90-2000) sunt cateva pe care le fredonez mereu. tot p-alea vechi le si ascult, astea noi nu-mi plac.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJ8fFQFbCpQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Multe piese Rap şi Hip-Hop din S.U.A. au cam aceleaşi subiecte   :rolleyes:

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanyel61, on 05 septembrie 2018 - 13:02, said:

Placere ? Poate tortura.
Sau esti masochist ?
Doi condamnaţi la moarte; unul dintre ei era manelist.
- Care îţi este ultima dorinţă?
- Să ascult ultimul album al lui Nicolae Guţă!
Apoi este întrebat cel de-al doilea:
- Care îţi este ultima dorinţă?
- Să mă executaţi înaintea lui!

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Poate citeste cineva din domeniu topicul si introduce "maneleala" ca forma de tortura.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Posthwplanet, on 05 septembrie 2018 - 12:59, said:

Reprezinta ` Manelele ` o placere vinovata? Majoritatea versurilor se vorbeste despre valoare,bani, masini, femei, dusmani Posted Image Iti da o stare de bine atunci cand asculti si iti mai vine sa mai si dansezi spre deosebire de alte genuri de muzica. Instrumentalu este cam acelasi apare cate un instrumental nou, se fac 10 manele pe instrumentalul ala.

din ce observ esti mare fan al acestui gen muzical, pana si dezacordurile si lipsa virgulelor le-ai invatat de acolo.

la cati pasionati sunt de acest gen muzical, deja imi e groaza de (in)cultura  tineretului de azi.

Edited by Dany_Darke, 05 September 2018 - 13:29.


#12
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Lasă manelele, ia-l pe karax și apucați-vă de infipt informatica-n biologie.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
problema in realitate nu este cu genul muzical, ci cu tineretul ce asculta acest gen, pt ca nu mai face diferenta intre realitate si fictiunea melodiilor. toti ajung sa se creada niste valorosi si mici printi carora li se cuvine totul oricand, plini de bani si care trebuie sa epateze prin orice metoda, desi multi din ei inca nu stiu sa-si stearga nasul si sa lege 2 vorbe cu cineva.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostLex404, on 05 septembrie 2018 - 13:08, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O61eEJ0xCJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJ8fFQFbCpQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
a aparut asta intre timp
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O61eEJ0xCJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postkarax, on 05 septembrie 2018 - 13:33, said:



Ia baga un F5.

Eu le-am pus pe amandoua.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostA10Warthog, on 05 septembrie 2018 - 13:23, said:

Lasă manelele, ia-l pe karax și apucați-vă de infipt informatica-n biologie.
Pai tot prin astfelde metode AI ai putea compune manele cu un program si sa trimiti acei creatori de manele in somaj. Propun  in mod oficial sa faca cineva  un astfel de program gratuit ca sa ii falimentam  pe manelisti .
Cum? Simplu se ia o baza de date cu manele si se analizeaza si se cere sa se compuna o serie de melodii asemanatoare, adica se da un i++ pentru fiecare frecventa a sunetelor, ca la shiftul de la caesar shift (metoda criptografica). Astfel se variaza sunetele manelelor fiind asemanatoare decat unele cu altele si iesind n melodii. Sau se iau melodiile de manele , se descompun in sunete, se amesteca la nimereala de milioane de ori sunetele si rezultatele care dintre ele sunt melodice (va  trebuie trecut in program si ce e aia melodicitate) vor fi bifate ca fiind melodii.

View PostLex404, on 05 septembrie 2018 - 13:34, said:


Ia baga un F5.

Eu le-am pus pe amandoua.
ciudat  la refresh nu apare decat 1

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postkarax, on 05 septembrie 2018 - 13:40, said:

Propun  in mod oficial sa faca cineva  un astfel de program gratuit ca sa ii falimentam  pe manelisti .

avem deja

Attached Files



#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
manele sunt prin definitie muzica specifica din folclorul balcanic, in special al unei etnii anume. nu e nici o rusine sa-ti placa, mai ales daca esti tzi.g.an sau daca nu ai nici un fel de interes pentru cultura, valoarea intrinseca a acestor productii fiind aproximativ zero, ca si orice alta muzica din folclorul altor etnii. poate la fel de bine sa-ti placa muzica populara bulgareasca, irlandeza, siriana, sau mexicana. aceste muzici se adreseaza exclusiv natiei respective si nu au decat rol de izvoare culturale pentru influente in muzica adevarata.

View Postdjl, on 05 septembrie 2018 - 13:12, said:

Multe piese Rap şi Hip-Hop din S.U.A. au cam aceleaşi subiecte   Posted Image

negrii din SUA sunt la fel de retardati ca romulanii nostri, desi la creativitate nu se compara, sunt piese hip hop cu instrumental beton si lirica exceptionala si de prin anii 80 este universal acceptat rap-ul ca gen de muzica global comercial. in anii 50 erau cluburi exclusive, negrii nu intrau, in anii 60-70 inca radiourile din state refuzau sa difuzeze muzica "neagra". chiar si pe MTV la inceput nu vedeai decat pop rock, abia cu Michael Jackson s-a dat drumul la negri pe TV

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate