Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Suplimente B12

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Am luat de la HelpNet(farmacia) Jamieson sublingual methylcobalamin 70RON.

#38
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cate ug ?

#39
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
2500 mcg

#40
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postun-simplu-om, on 30 august 2018 - 12:50, said:

Nu înțeleg de ce apelăm adesea la varianta medicamentoasă și nu la cea naturală, alimentară. B12-le se ia din iaurt, ouă, carne de vită și de pui, cereale, somon, lapte, sardine, somon, scoici.



Nu exista in cereale!

View Postrepublicall, on 31 august 2018 - 21:03, said:

iaurt si lapte nu pot sa mananc;carne de vita n-am mancat niciodata, la cereale am renuntat is suspect de intoleranta la gluten, somon, sardine, scoici cand auzi cate povesti sunt cu poluare cu metale grele mai bine lasa.

In ultima vreme suspectez ca am probleme si de la oua. Incerc sa elimin din alimente sa vad care-mi fac rau si nu vreau sa raman descoperit cu B12. Restul teoretic le iau din suplimente naturale.

Nu mai elimina atatea alimente ca n-o sa-ti fie bine pe termen lung, vei ajunge la deficiente nutritionale si lipsa de energie.
Oricum pastilele astea de sinteza chimica nu sunt si nu vor fi niciodata echivalente cu sursele naturale.
Pentru intolerante exista teste specifice.Ai mare grija, se pare ca tu vrei sa te indrepti spre un veganism fara cereale. E o dieta total nesustenabila mai mult de cateva luni.
Ce o sa mananci? Soia? Si asta e alergen clasa intai
Nuci, seminte? Si astea sunt alergenice...

Edited by epetroiu, 02 September 2018 - 10:42.


#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postepetroiu, on 02 septembrie 2018 - 10:37, said:

Nu exista in cereale!

Pot fi fortificate cu diverse, trebuie citit pe punga.

Edited by don_dannielo, 02 September 2018 - 10:55.


#42
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postepetroiu, on 02 septembrie 2018 - 10:37, said:

Nu exista in cereale!



Nu mai elimina atatea alimente ca n-o sa-ti fie bine pe termen lung, vei ajunge la deficiente nutritionale si lipsa de energie.
Oricum pastilele astea de sinteza chimica nu sunt si nu vor fi niciodata echivalente cu sursele naturale.
Pentru intolerante exista teste specifice.Ai mare grija, se pare ca tu vrei sa te indrepti spre un veganism fara cereale. E o dieta total nesustenabila mai mult de cateva luni.
Ce o sa mananci? Soia? Si asta e alergen clasa intai
Nuci, seminte? Si astea sunt alergenice...

Fara cereale ce pierd? Mai mananc hrisca daca se pune.

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ar fi bine sa-ti faci un control la cap. Dai semne de ipohondrie si e păcat fiindca am inteles ca esti tanar, nu un mos sclerozat.

#44
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostFreddy12, on 03 septembrie 2018 - 10:46, said:

Poate ar fi bine sa-ti faci un control la cap. Dai semne de ipohondrie si e păcat fiindca am inteles ca esti tanar, nu un mos sclerozat.
Alergiile la kiwi si polen granule nu sunt din vise. Am avut si 3 episoade de scaun cu durere ingrozitoare. Balonarea continua nu este din vise.. dureri articulare iarasi, slabiciunea, apatia, lipsa de energie, depresia.. dimineata pana nu am 3 scaune nu pot gandi nimic si am parca temperatura. Dupa e mai ok.

On topic: cum luati B12 sb limba ca se imprastie repede. Cat il tineti, in secunde sau minute?

View Postepetroiu, on 02 septembrie 2018 - 10:37, said:

Ce o sa mananci? Soia? Si asta e alergen clasa intai
Nuci, seminte? Si astea sunt alergenice...
Dar la gluten e cea mai al dracu. Ma feresc de baubau mai mare.

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Niste analize complete ti-ai facut? Cum stai cu vitamina D3?

#46
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Ai putea sa ne descrii pe scurt , cam cum se manifesta aceste alergii?

Practic , daca spui ca ai alergie la kiwi , sa zicem ca mananci astazi doar 3 bucati de kiwi si atat ce se intampla?

Te intreb , ca am un prieten grav bolnav , care zice ca are alergie la toate alimentele.

Cand il pun sa descrie ce i face alergia imi zice asa.

Mi se umfla buzele , cu senzatie de durere , mi se ingusteaza esofagu si am senzatia ca nu mai pot sa inghit , mananc doar 3 felii subtiri de kiwi pe zi ,iar pe alea le tin in apa ca sa se mai dilueze.

Partea proasta e ca doctorii care l au consultat  si nu putini , nu par sa ia in seama aceste alergii ,in cazul lui fiind atat de grav bolnav , practic infirm , nu poate sa mearga , doctorii spun ca e bolnav pshihic si in rest are doar cateva afectiuni minore.

#47
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
P.S

Fara a avea vreo pretentie ca ma pricep , vorbesc doar prin prisma experientei personale.

Daca as fi in locul tau , cu problemele descrise in topic as incerca 2 variante , pe rand.

Ambele variante se refera la o abordare globala , holistica cum ar veni , a organismului in intregul lui , in dorinta de a l stimula sa rezolve singur problemele.

varianta 1.

10 puteri din altai sau deatisil altaiski , gasesti pe net toata documentatia.

experienta personala.
cand am luat prima data , am avut senzatia de ghiara in piept vreo 3 ore , tot vreo 3 ore imi zvacnea o vena pe la gat si durere 6 ore puternica in vezica urinara.

asta a fost scanarea cum ar veni .
pe urma ok.

stiu multe persoane care s au tratat si se trateaza cu asa ceva , produs naturist , dar se pare f puternic.

Mama mea are 80 de ani si a luat 3 ani.

in primii 2 se vaieta zilnic de cat de rau se simte , dar dupa rau venea si bine si lua in continuare.

La o alta persoana de 83 de ani , efectul initial a fost atat de puternic incat 3 zile avea senzatia ca va lesina in orice moment.

Cu toate aceste reactii , persoanele care cumpara si se trateaza cu asa ceva sunt trecute bine de 65 de ani.


varianta 2 , mai soft.

hydrogen molecular dizolvat in apa , sau asa numita hydrogen rich water .

e produsa de ionizatoare gen kangen, de generatoare , astea au un pret mai mic , dar sunt f bune  , sau pastile gen H500 produse de firma coral club.

in privinta pastilelor , pot spune din experienta ca sunt bune , dar nu una sau doua pe zi ci 3 sau 4 odata ca sa simti ceva.

#48
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sectiunea asta a forumului are nevoie disperata de moderator.

#49
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
De ce?

#50
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Postarile tale sunt un bun exemplu.

#51
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Merci mult

Mar ajuta f mult sa inteleg de ce postarile mele nu ar trebui agreate.

Am fost dat afara pe mai toate forumurile , majoritatea erau pe bani , pe cum sa faci bani , etc

Acuma pe sanatate , oare cu ce gresesc?

Ca descriu niste experiente personale?

Ca spun lucruri concrete?

N avem voie sa vorbim?

Poate ca am gresit facand reclama cumva , daca e vorba de asta imi asum.

#52
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sunt periculoase pentru viata celui care le citeste.

Nu iti ridica semne de intrebare faptul ca esti banat peste tot?

#53
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Nu mi ridica nici o problema ca sunt banat peste tot.

Am fost banat pentru ca am spus adevarul.

Si o parte din useri m au reclamat si asta e.

Niste suplimente alimentare nu pot fi periculoase pentru viata nimanui.

Poate ca am gresit si am descris niste simptome temporare.

Intr adevar cand lupti ca prostu impotriva statului ,care vrea sa bage taxe si impozite pe un domeniu , fara discernamant ,distrugand mii de locuri de munca , ii inteleg si pe oamenii care tin forumu , au si ei probleme cand tu tii topic de 300 de pagini si te opui , era vorba de jocuri de noroc , taxare si regim special pentru afiliati , site uri straine.

Recunosc , am fost un prost , ulterior mi am dat seama , luind legatura direct cu institutiile statului , mi am dat seama chiar ca sunt prost de mor.

Beleaua e ca nu m am lecuit.

Beleaua mare e ca mi am dat seama repede ca tampenia de la noi din tara e si la nivel de ue.

Si ca sa fiu prost pana la capat acuma vorbesc prin cipru si prin luxemburg sa aflu ce si cum.

Ce sa aflu?

Ca e acelasi sistem birocratic care ia decizii si tu sau firmele decat stai si te uiti ca la televizor , n ai nici o putere.

Acuma , mai ramane doar o chestie.
Nici pe forumuri nu mai putem sa vorbim deschis?

Am trait si in comunism , dar parca era mai usor atunci.

Acuma , nu stiu de ce , parca e spalare pe creier generalizata.

#54
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postlstefanescu14, on 03 septembrie 2018 - 12:52, said:

Ai putea sa ne descrii pe scurt , cam cum se manifesta aceste alergii?

Practic , daca spui ca ai alergie la kiwi , sa zicem ca mananci astazi doar 3 bucati de kiwi si atat ce se intampla?

Te intreb , ca am un prieten grav bolnav , care zice ca are alergie la toate alimentele.

Cand il pun sa descrie ce i face alergia imi zice asa.

Mi se umfla buzele , cu senzatie de durere , mi se ingusteaza esofagu si am senzatia ca nu mai pot sa inghit , mananc doar 3 felii subtiri de kiwi pe zi ,iar pe alea le tin in apa ca sa se mai dilueze.

Partea proasta e ca doctorii care l au consultat  si nu putini , nu par sa ia in seama aceste alergii ,in cazul lui fiind atat de grav bolnav , practic infirm , nu poate sa mearga , doctorii spun ca e bolnav pshihic si in rest are doar cateva afectiuni minore.
La kiwi si polen granule e reactie puterica imediata, nu ma gandesc sa mananc doar cateva felii, ma gadesc sa nu le mai ating niciodata :)))))
Simt ca mi se umfla gingiile si cerul gurii, dupa gatul iar apoi imi arde stomacul si intestinele.

Am fost la vechiul medic de familie in urma cu cativa ani dar m-a trimis acasa, a spus ca sunt tanar si ca nu am nimic. Azi m-am hotarat sa merg la noul medic de familie si de maine incep drumurile pe la medici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate