Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare boxe auto

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Buna seara,am nevoie de recomandările noastre în ce privește subiectul din  titlu.Situatia sta in felul urmator-am o Octavia 2,H.U. e un Kenwood DNX 516 DABS,boxe pe fata Audison Apk 165,iar în spate,tot componente de 16,5 cm însă de la Hertz.Toate acestea sunt amplificate de un amplificator Hertz HCP4D.Cele 4 uși sunt izolate în mod profesionist cu STP,iar fetele de uși nu au suferit modificări de genul dat alte gauri,decât au fost izolate.Masina asta am zis sa o folosesc pur și simplu că un proiect personal sa vad daca se poate mai bine dpdv sunet.Era inițial o mașină secundara,însă de vreo luna a devenit cel puțin deocamdată principala mașină de naveta.Daca acum un an,când am operat modificările,am considerat sunetul mulțumitor,nefiind plecat la drum lung cu ea,acum,după o lună de drumuri,consider că se aude prost și obositor,cu un sunet strident pe inalte.Asadar,cel mai probabil e din vina boxelor,nu neapărat din vina amplifului care e clasa D,in consecință vreau sa le schimb.Din păcate nu am cum sa fac o auditie înainte de achiziție,însă m-am orientat spre urmatoarele-Helix P62,Ground Zero Uranium 650 SQII sau Focal K2 Power 165 KR.Ma intereseaza un sunet cald,detaliat.Din cele 3 variante,pe care mi le-ați recomanda?Mulțumesc anticipat.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Intr-un spatiu de 3 metri cubi, cu un sunet care iti iese de la picioare ....la ce îți trebuie un amplificator ? Esti surd ?

#3
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Daca nu știi ce vorbești,te rog abtine-te.Chiar am nevoie de recomandări de la oameni competenti pentru problema in cauza.Merci

Edited by dantt, 27 August 2018 - 22:09.


#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Este greseala clasica pe care o fac majoritatea in goana dupa un sunet mai bun.
Iti recomand sa asculti masina cu instalatia stoc premium, producatorul a reusit sa obtina un echilibru tonal placut, o extensie la bas suficienta.Producatorul nu a pus niste difuzoare care le avea pe stoc sau care erau speciale, pur si simplu preparatorul audio a creat un sistem echilibrat, dedicat acelui spatiu acustic cu mijloace de analiza si masura inaccesibile instalatorilor aftermarket.
Poate ca ii lipseste in ultima instanta dinamica sau detaliu dar astea conteaza mult mai putin, exista un compromis legat de pret, nu este Audi S8 sa merite ceva special.

Cu alte difuzoare nu vei obtine acel echilibru tonal pentru ca nu sunt acordate pe volumul din portiera, sau pentru acustica spatiului, basul va fi spart, fara profunzime, mediile si inaltele vor iesi in fata stridente.Calitatea difuzoarelor conteaza mai putin, ca si boxele de casa, conteaza cum sunt acordate.
Totusi daca ignori ce am scris poti incearca macar niste DLS(ex: Reference) care au un sunet mai putin agresiv, mai fin si relaxat.

#5
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc mult pentru răspunsul detaliat.Acum,că am făcut deja de ceva timp modificările respective,nu mai pot da înapoi.Ideea e că aceste boxe,mai precis tweeterele nu sunt pe gustul meu.Nu vreau sa se audă tare că nu fac petrecere cu mașina și nici sw nu vreau sa pun.O să iau în calcul și DLS sa vedem ce iese.

#6
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
A auzit cineva de compania Steg?Am înțeles că boxele lor ar avea un sunet excelent și ar fi fabricate integral in Italia.

#7
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Eu am mers pe dls c6a , parea mea e ca astea s-ar potrivi la tine.eu sunt foarte multumit de ele.amplificator sa sti ca si ala conteaza.Hertz cam da pe inalte.

Edited by hexis, 30 August 2018 - 00:34.


#8
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc Hexis de răspuns.Cred că și amplificatorul poarta un pic de vina în tot lanțul audio,mai ales fiind clasa D,însă cred că sunetul asta obositor vine in primul rand de la boxe.Gresesc?

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

 FC72, on 28 august 2018 - 09:32, said:

Este greseala clasica pe care o fac majoritatea in goana dupa un sunet mai bun.
Iti recomand sa asculti masina cu instalatia stoc premium, producatorul a reusit sa obtina un echilibru tonal placut, o extensie la bas suficienta.Producatorul nu a pus niste difuzoare care le avea pe stoc sau care erau speciale, pur si simplu preparatorul audio a creat un sistem echilibrat, dedicat acelui spatiu acustic cu mijloace de analiza si masura inaccesibile instalatorilor aftermarket.
Poate ca ii lipseste in ultima instanta dinamica sau detaliu dar astea conteaza mult mai putin, exista un compromis legat de pret, nu este Audi S8 sa merite ceva special.

Cu alte difuzoare nu vei obtine acel echilibru tonal pentru ca nu sunt acordate pe volumul din portiera, sau pentru acustica spatiului, basul va fi spart, fara profunzime, mediile si inaltele vor iesi in fata stridente.Calitatea difuzoarelor conteaza mai putin, ca si boxele de casa, conteaza cum sunt acordate.
Totusi daca ignori ce am scris poti incearca macar niste DLS(ex: Reference) care au un sunet mai putin agresiv, mai fin si relaxat.

nu e valabil la toti producatorii auto, BMW e renumit pt difuzoarele de slaba calitate si sunetul fara basi, in special la sistemul audio de baza, cel de varf se aude ok dar sub alti producatori.

OP se aude strident pt ca ai mers pe combinatia de amp hertz si difuzoare hertz, ambele sunt orientate spre inalte, daca pastrezi amp-ul ai nevoie de niste difuzoare mai "calde", focal nu prea sunt ce vrei tu.
Orienteaza-te spre JL Audio, DLS, MTX

#10
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc mult!Da,sunet mai cald urmăresc.Am avut 2 BMW-uri,ambele luate de noi cu sistem Profesional(aproape de cel stock) de sunet.La mașinile alea nu mă băgam sa fac nici o modificare.Pur și simplu se auzeau foarte bine in opinia mea.De,gusturi...

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
e diferenta destul de mare intre sistemul de baza, profesional si logic7.

#12
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Așa e.Sincer de la BMW,că le-am ascultat cam pe toate,îmi place cel mai mult sistemul B&W de pe seria 7.Nu suficient de mult să mă convingă să dau diferența mare de bani.In alta ordine de idei,Gladen sau Eton cum vi se par dpdv sunet?

#13
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Cati bani esti dispus sa dai?

#14
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Cam in zona 1000-1500 ron,mai mult nu vreau sa dau.Si așa am depășit bugetul estimat inițial și zic că oricum nu merita pentru un moft și mașina în cauza.De ce?

#15
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Parerea mea: vinde amplifu si difuzoarele.ia un amplif de la dls, genesis (sunt mai rare, made in uk) sau focal chiar sh ca gasesti in stare buna.iar restul un sistem midbass plus tweeter de la dls ceva mai bunicel, poti incerca sa te uiti si la brandul Microprecision (e nemtesc).eu iti spun din ce am ascultat.Parerea mea e ca in bugetul ala se poate.

#16
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Ok,mulțumesc de recomandare.

#17
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Hexis,cu ce marca de amplificator amplifici DLS-urile?Clasa D sau AB?

Edited by dantt, 01 September 2018 - 16:08.


#18
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
AB - dls ca41 (4x75 w rms) si folosesc doar 2 canale (2 sunt nefolosite)
Mai am un dls ca31 , 2x 140 parca pe care il tin in punte (scoate 400 w rms)pentru un subwoofer alpine swr12.
Parerea mea este ca Amplificatoarele in clasa d sunt pentru subwoofere pentru ca au eficienta mare la puteri mari.pentru difuzoare AB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate