Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Mufa jack rupta in android TV

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AntonioMariuss

AntonioMariuss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.05.2018
Salut! Am si eu o problema cu televizorul meu android. Am cumparat un cablu jack-jack mai ieftin (evident de proasta calitate), iar dupa cateva utilizari mi-a ramas motul mufei jack in TV. Am incercat sa o scot cu un magnet puternic, dar nimic. Este blocata acolo. Stiti vreo metoda prin care sa pot scoate acel moț?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca nu merge cu penseta, trebuie desfacut. Desfacut, iese perfect.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ha, ha, ha. Scuze, dar asa ceva nu am mai auzit.
Cred ca sigura solutie este sa desfaci carcasa tv si cu acces la acea mufa, cu o surubelnita mica, sau chiar scobitoare, sa scoti acea "chestie".

Edited by pasilla, 26 August 2018 - 21:46.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
De vina nu a fost nici calitatea, nici pretul acelui cablu.
De vina ai fost tu personal, cate facultati iti trebuie pentru a conecta si deconecta  in conditii normale un jack de 3.5 mm.?
Ce-i facut cu televizorul? Ai batut cuie?
https://www.google.r...iw=1280&bih=909
Vezi daca ai prin casa ceva care seamna cu o "ustensila" din astea.

Edited by OPEDI, 26 August 2018 - 22:20.


#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 AntonioMariuss, on 26 august 2018 - 21:36, said:

Salut! Am si eu o problema cu televizorul meu android. Am cumparat un cablu jack-jack mai ieftin (evident de proasta calitate), iar dupa cateva utilizari mi-a ramas motul mufei jack in TV. Am incercat sa o scot cu un magnet puternic, dar nimic. Este blocata acolo. Stiti vreo metoda prin care sa pot scoate acel moț?
Da,un service si suma de 100 RON manopera. Cel putin eu asa cer.Nimic nu se mai face gratis astazi.Daca ai un prieten care-ti face pe-o bere... avantajul tau.Eu servisez si taxez!
In suma asta intra mufa noua + montare.

Edited by Tehnicianul1970, 26 August 2018 - 22:25.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tehnicianul1970, on 26 august 2018 - 22:25, said:

Da,un service si suma de 100 RON manopera. Cel putin eu asa cer.Nimic nu se mai face gratis astazi.Daca ai un prieten care-ti face pe-o bere... avantajul tau.Eu servisez si taxez!
In suma asta intra mufa noua + montare.
Ai avut asemenea cazuri ?

#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ce te miri?
Am fost personal de fata cand cineva a cerut interventia unui electrician autorizat pentru reararea unei veioze( din aceea cu fasung normal).

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 pasilla, on 26 august 2018 - 22:26, said:

Ai avut asemenea cazuri ?
Cand lucram in service IT (calculatoare,laptopuri,imprimante TV) am avut cred ca peste 200 reparatii mufe rupte,dislocate,jack-uri ramase in mufe ca si cazul initiatorului.In peste 95% din cazuri am inlocuit mufa sau ansamblul de mufe dupa caz.
Acum lucrez intr-un data-center, alt nivel,altceva.Dar ma mai ocup ocazional si cu service fiindca practic meseria asta de peste 25 de ani.
Repet,pt initiator: nu poti scoate asa usor varful jack-ului din mufa fiindca este fixat intre lamela de + si peretele mufei.Spatele mufei nu este accesibil sa "bagi ceva pe partea cealalta" cum multi gandesc! Este nevoie de o mufa noua si operatia de schimbare nu este chiar asa floare la ureche cum multi se exprima: "Ehea... are doar mufa de schimbat"! Sa-l vad eu pe "viteazul" ala cum schimba el "bagatela" aia de mufa la un laptop cu lipituri ROHS!!!

Edited by Tehnicianul1970, 26 August 2018 - 22:57.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca nu ai pe unde sa impingi din spate eu da da o gaura de 1.5mm grosime cu dremelul in peretele de plastic si as baga pe acolo un spiral sa imping inapoi ce a ramas. Solutii sunt dar trebuie sa fii creativ si un pic priceput.

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nici macar nu ai nevoie de burghiu.
Daca-i de plastic, poti folosi un cui inrosit la aragaz.

#11
AntonioMariuss

AntonioMariuss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.05.2018
Am mai auzit de solutia urmatoare: in varful unei mine de pix sa pun putin superglue, sa lipesc respectiva mina de mufa jack, sa o las putin dupa care sa o scot. Credeti ca va afecta cumva mufa televizorului?

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 OPEDI, on 26 august 2018 - 22:15, said:

De vina nu a fost nici calitatea, nici pretul acelui cablu.
De vina ai fost tu personal, cate facultati iti trebuie pentru a conecta si deconecta  in conditii normale un jack de 3.5 mm.?
Hm... ma opun. In ziua de azi nu trebuie sa te mai miri de nimic. Am avut o mufa microHDMI (ca astea) la care partea metalica "tata", dupa cateva utilizari, a ramas in....gropata in mufa "mama".

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pensa chirurgicala daca are o bucata afara. Daca nu, dai o gaura de diametru f mic in mufa si incerci sa o agati cu un  holz sa o extragi. Vezi cum tii televizorul sa nu intre span metalic in el ca o sa repari si altele dupa aia. Cand dai gaura sa nu apesi tare burghiul.

@Tehnicianul 1970, e ok si solutia ta cu serviceul dar cam bate scopul acestui topic.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 AntonioMariuss, on 26 august 2018 - 23:39, said:

Am mai auzit de solutia urmatoare: in varful unei mine de pix sa pun putin superglue, sa lipesc respectiva mina de mufa jack, sa o las putin dupa care sa o scot. Credeti ca va afecta cumva mufa televizorului?
Vezi sa NU pui 10 kile de superglue si sa NU curga prin alte parti.
Pui foarte foarte putin si manevrezi cu grija.
Sa NU sufli tare, ca sa usuci, sa NU sara / curga superglue prin alte parti.

#15
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
schimba mufa din tv si nu te mai c@c@ pe tine cu superglue si gauri date prin tv.
pana la urma daca-i doar 100 roni schimbatul unei mufe, nici nu-i mult pentru a invata cum sa nu mai rupi si alte mufe/cabluri/chei in broasca s.a.m.d!

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pe de alta parte, schimbat mufa = service - cum ramine cu garantia (daca mai are) ?
Service autorizat / garantie (dar platesti), nu merge la orice service.

#17
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
eu stiam de o regula de aur: daca folosesti des mufe la bagat si scos din ele, iti trebuie un cablu prelungitor, mai ales la televizoare

#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
eu nici stick-ul nu-l folosesc fara cablul respectiv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate