Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

mouse si tastatura inactive la instalarea win7 pe un system nou

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inserarea driver-elor in ISO cu nLite face ca ferestre sa recunoasca direct USB-urile 3.0 fara a mai fi necesara instalarea lor in timpul instalarii de ferestre 7. In nLite exista un tab sau o obtiune, chiar nu stiu unde si cum se numeste, care integreaza driverele alea.

#20
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Diseara fac rost de tastatura si mouse cu PS2. Sper sa mearga.Revin.Multumesc

 trollerul_de_serviciu, on 26 august 2018 - 08:33, said:

Ai verificat daca ai drivere pentru toate componentele pentru windows 7 ?
Pp ca win7 professional le are pe toate.Sau la ce te referi? Placa video o instalez separat si descarc driverul de pe net

 trollerul_de_serviciu, on 26 august 2018 - 08:33, said:

Cauta in BIOS ceva gen USB legacy, usb mouse.... sa fie pe ON / enable.
Da am "USB support" care l-am pus pe full initial si "ps2 device support" pe enable

Edited by daady, 26 August 2018 - 13:48.


#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
PP = presupun ?! Asta ai vrut sa scrii ?!
Presupui degeaba.
Da, asa cum descarci si instalezi driverul video de pe net, asa trebuie sa verifici si pentru restul: audio, retea... orice altceva mai ai pe acolo.
Daca Windows 7 nu are driver pentru tastatura si mouse USB XHCI, cum si de ce presupui tu ca le are pe celelalte ?! ;)

USB Support = full, ce alte optiuni mai are ?!

#22
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am facut rost de mouse si tastatura PS2. In sfarsit mi-a aparut mouseul ca sa aleg limba , apoi partitia pe care sa instalez, i-am dat ok, a inceput sa copieze fisierele si sa le instaleze, apoi si-a dat reboot si mi-a cerut sa scriu numele de utilizator, insa surpriza ca nu mai merg iar nici mouseul nici tastatura.... Le-am reconectat pe cele PS2, apoi am incercat cu cele USB, insa nu le vede deloc. Ce sa ii mai fac?

 trollerul_de_serviciu, on 26 august 2018 - 15:38, said:

PP = presupun ?! Asta ai vrut sa scrii ?!
Presupui degeaba.
Da, asa cum descarci si instalezi driverul video de pe net, asa trebuie sa verifici si pentru restul: audio, retea... orice altceva mai ai pe acolo.
Daca Windows 7 nu are driver pentru tastatura si mouse USB XHCI, cum si de ce presupui tu ca le are pe celelalte ?! Posted Image
USB Support = full, ce alte optiuni mai are ?!
Am inteles acum ce vrei. Vad ca nu le are.Le caut acum si le descarc, apoi le bag in imaginea ISO.
Vad ca nu gasesc driverele USB XHCI pt placa de baza care o am.Pot pune altele universale?

Edited by daady, 26 August 2018 - 16:17.


#23
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am restartat pc-ul si vad ca acum recunoaste doar mouseul. Am folosit insa tastatura virtuala si am finalizat instalarea. Instalez driverele si v-as ruga un link pt USB xhci ca nu gasesc.Multuemsc anticipat

#24
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 daady, on 25 august 2018 - 20:20, said:

Am cumparat si instalat in PC o placa Gigabyte B360M D2V cu procesor i5-8400. Desi biosul imi recunoaste mouseul si am navigat in el, atunci cand bootez de pe stick ca sa instalez windowsul, dupa ce se incarca fisierele si apare sa alegi limba nu mai am mouseul activ si nu inteleg de ce. Ce pot face?

 daady, on 26 august 2018 - 15:56, said:

Am facut rost de mouse si tastatura PS2. In sfarsit mi-a aparut mouseul ca sa aleg limba , apoi partitia pe care sa instalez, i-am dat ok, a inceput sa copieze fisierele si sa le instaleze, apoi si-a dat reboot si mi-a cerut sa scriu numele de utilizator, insa surpriza ca nu mai merg iar nici mouseul nici tastatura.... Le-am reconectat pe cele PS2, apoi am incercat cu cele USB, insa nu le vede deloc. Ce sa ii mai fac?


Am inteles acum ce vrei. Vad ca nu le are.Le caut acum si le descarc, apoi le bag in imaginea ISO.
Vad ca nu gasesc driverele USB XHCI pt placa de baza care o am.Pot pune altele universale?

Opreste-te, nu merge. Probabil c-o sa te superi citind asta, dar Windows 7 pe Coffee Lake si placi B360, H310 si inca una, nu mai tin minte exact care, inca nu s-a facut. Posted Image Pe principiul ca sunt prea noi si inca nu le-a achizitionat nici un "entuziast" care sa mestereasca la ele. Stiu ca Skylake si Kaby Lake, pe anumite placi se poate, dar la Coffee Lake si niste placi ceva mai pricopsite nu se poate.
Mai jos ai un link, chiar despre o Gigabyte B360M, iar dupa ce ajungi la el o sa gasesti la un moment dat in comentarii un link google translate; da click pe el si citeste pe acolo. Daca nu crezi asta, afla ca am un amic care are o ASRock B360 Pro4 si de vreo doua saptamani se chinuie cu instalarea W7 (ma rog, el a fost mai smecher, a instalat o imagine cu driverele de USB 3.0 incluse deja) si inca n-a reusit. Cu stick USB, Rufus, neRufus, dvd, sapte mii de variante in BIOS (a avut grija ca la ordinea de bootare sa le puna pe toate (stick, dvd, hdd pe "SATA 3" :<HDD, BLU-RAY, Whatever> si nu pe "UEFI":<HDD, BLU-RAY, Whatever>, toate alea alea care mai sunt uzuale, CMS activat, USB Legacy Support activat, XHCI Hand-Off activat (a incercat si cu dezactivat, dar tot aia), Secure Boot dezactivat, si degeaba, n-a reusit, i se blocheaza kit-ul dupa primul restart, cand practic windows-ul e instalat si mai trebuie sa bage numele si numele de pc. Pana la urma si-a bagat picioarele si-a instalat W10.Posted Image Parca a incercat si cu PS2...de fapt e un fel de PS2, are e un kit mai vechi Logitech, wireless, care are o mufa PS2 si una USB...nu mai stiu cum se cheama modelul dar stiu ca n-a reusit nici cu aia, iar din ce apare mai jos nici nu poti instala driverele dupa aia.
https://www.win-raid...s-S-TSTORM.html

Edited by worldwide, 27 August 2018 - 06:25.


#25
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 worldwide, on 27 august 2018 - 06:22, said:

Opreste-te, nu merge. Probabil c-o sa te superi citind asta, dar Windows 7 pe Coffee Lake si placi B360, H310 si inca una, nu mai tin minte exact care, inca nu s-a facut. Posted Image Pe principiul ca sunt prea noi si inca nu le-a achizitionat nici un "entuziast" care sa mestereasca la ele. Stiu ca Skylake si Kaby Lake, pe anumite placi se poate, dar la Coffee Lake si niste placi ceva mai pricopsite nu se poate.
Mai jos ai un link, chiar despre o Gigabyte B360M, iar dupa ce ajungi la el o sa gasesti la un moment dat in comentarii un link google translate; da click pe el si citeste pe acolo. Daca nu crezi asta, afla ca am un amic care are o ASRock B360 Pro4 si de vreo doua saptamani se chinuie cu instalarea W7 (ma rog, el a fost mai smecher, a instalat o imagine cu driverele de USB 3.0 incluse deja) si inca n-a reusit. Cu stick USB, Rufus, neRufus, dvd, sapte mii de variante in BIOS (a avut grija ca la ordinea de bootare sa le puna pe toate (stick, dvd, hdd pe "SATA 3" :<HDD, BLU-RAY, Whatever> si nu pe "UEFI":<HDD, BLU-RAY, Whatever>, toate alea alea care mai sunt uzuale, CMS activat, USB Legacy Support activat, XHCI Hand-Off activat (a incercat si cu dezactivat, dar tot aia), Secure Boot dezactivat, si degeaba, n-a reusit, i se blocheaza kit-ul dupa primul restart, cand practic windows-ul e instalat si mai trebuie sa bage numele si numele de pc. Pana la urma si-a bagat picioarele si-a instalat W10.Posted Image Parca a incercat si cu PS2...de fapt e un fel de PS2, are e un kit mai vechi Logitech, wireless, care are o mufa PS2 si una USB...nu mai stiu cum se cheama modelul dar stiu ca n-a reusit nici cu aia, iar din ce apare mai jos nici nu poti instala driverele dupa aia.
https://www.win-raid...s-S-TSTORM.html

Ai dreptate. Am renuntat pt ca nu am gasit drivere pt usb xhci. Am instalat in schimb windows 10 si a mers totul uns. A recunoscut imediat si USB 3.0 si PC-ul merge f bine.
Acum mi-e clar ca placa e facuta pt win 10 si atat....Dar invatam.
Multumesc mult pentru suportul vostru.Sa aveti o saptamana buna

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Driverele autio/retea.. de Windows 7 NU trebuiau incluse in kitul de instalare.
Doar instalate dupa terminarea instalarii Windows.

De curiozitate, de ce vroiai Windows 7 ?
Ca "merge bine", "te-ai obsnuit cu el", "nu-mi place 10" ...
Cam asa am zis si eu cind au aparut 7, respectiv 10, dupa 6 luni erau cele mai bune :)

#27
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
puteai dupa ce finalizai instalarea sa instalezi driver de usb 3.0 de pe internet, probabil iti vedea toate porturile dupa

#28
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 daady, on 27 august 2018 - 08:34, said:

Ai dreptate. Am renuntat pt ca nu am gasit drivere pt usb xhci. Am instalat in schimb windows 10 si a mers totul uns. A recunoscut imediat si USB 3.0 si PC-ul merge f bine.
Acum mi-e clar ca placa e facuta pt win 10 si atat....Dar invatam.
Multumesc mult pentru suportul vostru.Sa aveti o saptamana buna

Amicul stia, adica se uitase inainte pe pagina oficiala de la ASRock si acolo scria ca placa suporta doar W10x64, doar ca s-a gandit ca rezolva el pe principiul inaintasilor cu Kaby Lake. Oricum avea de gand sa faca un dual boot cu W10, dar pe indelete asa, nu brusc, ca sa aiba timp sa absoarba, plus niste chestii despre care zicea el ca nu mai merg in W10 fata de W7, ceva cu transferul de fisiere (probabil un anumit program mai special pentru el), niste jocuri, etc. Oricum, si in cazul lui s-a intamplat la fel ca in cazul tau desi avea setarile din BIOS, de fapt din UEFI ca BIOS nu mai exista deja, lasate pentru W7, SATA 3 si alea-alea, W10 nici nu s-a sinchisit, s-a instalat imediat, fara nici o problema.
Si mi-am amintit, a treia serie de mobo pe care nu merge chestia asta este H370, spre deosebire de seria Z370 unde se putea. Deci la astea trei, H370, H310, B360 plus Coffee Lake inca nu se poate W7. Cel putin deocamdata.

#29
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 biankapc, on 27 august 2018 - 08:52, said:

puteai dupa ce finalizai instalarea sa instalezi driver de usb 3.0 de pe internet, probabil iti vedea toate porturile dupa

Nu puteam pt ca mi se bloca cand trebuia sa introduc numele userului.Acolo disparea si mouse si tastatura orice as fi facut.  Si nici nu am gasit drivereusb 3 potrivite pt placa mea de baza.

 trollerul_de_serviciu, on 27 august 2018 - 08:41, said:

Driverele autio/retea.. de Windows 7 NU trebuiau incluse in kitul de instalare.
Doar instalate dupa terminarea instalarii Windows.
De curiozitate, de ce vroiai Windows 7 ?
Ca "merge bine", "te-ai obsnuit cu el", "nu-mi place 10" ...
Cam asa am zis si eu cind au aparut 7, respectiv 10, dupa 6 luni erau cele mai bune Posted Image
Vroiam win 7 pt ca aveam cumparata licenta pt el si sincer imi place mai mult decat win 10...

Edited by daady, 27 August 2018 - 12:25.


#30
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Explicatii aditionale de la amicul care a incercat si n-a reusit sa instaleze W7 pe o B360

Exploring Intel's H370, B360, and H310 chipsets
...
Unlike Z370 before it, the silicon that underpins these new products actually brings a few new tricks to the table. For one, the silicon that underlies H370 is the first Intel PCH to offer native, baked-in USB 3.1 Gen 2 support. That fact means motherboard makers no longer need to rely on third-party USB 3.1 Gen 2 controllers from sources like ASMedia to bring high-speed peripheral connectivity to their boards' back panels.
...
https://techreport.c...d-h310-chipsets

Plus raspunsul primit de la ASRock

Dear ,

Thank you for contacting ASRock.

The drivers for B360 chipset is from chipset vendor.

The chipset vendor did not provide the driver for Windows 7.

So please install supported Windows 10 OS for your system.


All the best,
ASRock TSD

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate