Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Synology subtitrari prin DLNA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
FlorinHiT

FlorinHiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 09.03.2005

View PostTyby, on 10 octombrie 2018 - 18:04, said:

Florin:

1. cele 2 hdd x 4 TB ce "au facut" inainte de asta? Intreb pentru ca - la crearea unui sistem RAID - member disk sunt formatate, informatia se pierde. Synology stie sa importe configuratii RAID de pe alte Synology-uri, insa trebuie facuta cu atentie. Am trecut prin asta, prin migrare de la un DS la altul. Si a vazut configuratia fara probleme.

2. Nu e nevoie de adaptor / cady de 3.5'', DS-urile / RS-urile mai noi de cativa ani stiu sa o faca nativ. Posted Image

3. La cat de ieftin este un ssd de 120 ... nu cred ca e problema de inca unul. Singura chestie nasoala este ca - daca se duce asta - ramai fara sistem bootabil pana la inlocuire / reconfigurare.

Ca idee, am configurat DS916+-ul cu 2 x 4 TB in mirror pentru system / backups / servere / ceva media (am si DS214 Play-ul langa el), si i-am mai infipt inca 2 x hdd de 500 GBytes (cred), configurate in single disk volume, un disk pentru surveillance (camere IP cu spatiu static alocat), si unul pentru downloads. Unul pentru surveillance a crapat deja, dar a fost relativ simpla inlocuirea lui.

PS: in mediu corporate nu prea am lucrat (cred ca deloc) cu single hdd volumes ... cele cu mai multe disk-uri (4, 5, 8 etc) au fost configurate in multi volumes / LUN-uri iSCSI, toate in RAID 1, cu sau fara hot spare (sunt satul de problemele create de catre RAID5 si 6, mi s-a luat de ele pana peste cap!).

Salut Tibi!

1 - cele 2 hdd-uri le-am avut de 4TB le-am avut aproape o saptamana pe un DS718+ , timp in care m-am ,,jucat" un pic cu synology. Am tranferat cateva filme si muzica in mai multe formate, poze si cateva fisiere. In timp ce ma jucam, dintr-o data n-a mai mers aplicatia DsVideo pe nici un device. Nu iam dat de cap si a trebuit sa instalez din nou softul iar la instal mi-a cerut formatare HDD si am pierdut iar timp sa pun la loc fisierele la loc. Si asa am pierdut ,iar, o ora jumate poate 2 ore ca sa pun la loc cateva filme, muzica, etc.

2 - :) am citit demult ca suporta si hdd de 2,5" dar credeam ca le suporta din punct de vedere software :)

3 - stiu, am avut ssd adata in 2010 pe un mini laptop de la msi si stiu cum e. Numai stiu cat aveau garantie SSD-urile in perioada aceea, stiu ca la 2-3 saptamani dupa ce a expirat garantia, a crapat si el subit. In conditiile in care pe laptopul acela il foloseam foarte rar si strict pentru browsing.
Din ce am citit se lauda cu consum sub 1 wat (cred ca totusi e vorba de consum in idle) nici decum in use. Dar ma rog si 3-4w daca ar consuma tot n-ar fi o paguba.

Per asamblu, nu punem eventualele pagube din start :) , eu vad ,,setup-ul"  ca un castig pentru rularea softului de la synology. Pe partea cealalta o sa ma aleg cu un Bay in minus si un consum de cativa wati.

Din punctul tau de vedere cum vezi setup-ul?

#20
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
2 x SSD in mirror pentru system. :)
2 x HDD in mirror pentru date :)

Nu am mai vazut de cativa ani un SSD crapat la propriu, si mi-au trecut cateva sute prin mana (instalate). Dar ... totusi, pentru mine NAS-ul este un sistem de tip high-availability (folosesc multe Synology-uri in medii corporate, unde indeplinesc diverse functii mai mult sau mai putin critical, insa trebuie sa fie up, altfel ceva nu merge cum trebuie / la parametri optimi).

In versiunea ta caderea SSD-ului inseamna automat caderea NAS-ului. Tu decizi cat e de critica prezenta lui (la mine acasa unul tine VPN, alturi DNS-uri secundare etc). Insa am doua, si serviciile sunt in stand-by pe ambele, pot jongla rapid din router daca pica unul.

PS: Astazi la ora 09:00 am primit notificare de la un DS415 al unui client ca a "pierdut" un hdd, de pe un LUN in mirror. Cum e a doua oara in mai putin de 2 luni, nici nu-mi mai pun problema de revitalizare, hdd-ul trece automat la schimbat. Astazi. Cel dus merge la garantie, cand vine intra in spares.

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am 2xhdd raid1+ ssd cache pt primul volum si 2hdd tot in raid1 pentru al doilea.
Pe primul am si DSM-ul+toate aplicatiile. Al doilea volum e doar pt storage

#22
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postdcrst755, on 10 octombrie 2018 - 23:15, said:

Nu stiu cum e Gen10 cu XPenology daca merge sau nu, eventual pui ESXi si faci VM cu XPEnology la care adaugi resurse mai generoase
Merge pe Gen10 XPenology, cel putin 6.1 ca 6.2 nu am avut rabdare sa instalez.

#23
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
kretule, pe ce DS? ca ies 5 bucati din calcul!

#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
HP Micro Gen8 + DSM pt DS3615xs (da, stiu, nu imi face morala) :D
I-am pus E31265L si 2*8GB RAM si am pe el tot.

Nu am masini virtuale pentru ca am fost bou si l-am instalat ect4. Ca sa trec la btrfs trebuie sa reinstalez tot si nu o fac pana nu o sa am totul in docker, ca imi ia prea mult timp sa congurez de la capat tot ce am pe el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate