Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Accesorii Samsung Galaxy Note 9: huse, carcase, folii protectie ecran, etc

  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#19
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostMr_Woppit, on 30 august 2018 - 10:58, said:



Ai mai pus?

N-am avut vreme.

View Postcox, on 30 august 2018 - 15:47, said:

Eu pe note 8 am a doua folie smart protecțion și nu as mai putea sa o recomand. Aduna scame și mizerie pe margini. Dacă încerci sa o cureți se dezlipeste.arata foarte urat după 2 3 luni. La cât  costa nu este o alternativa pentru note 9.
Ecranul ușor curbat pe margini o. Predispune la dezlipire. Mai am. Folie de la aceasta firme și pe alte device-uri dar pe note e o problema sa dau la 2 3 luni alți bani.

Ciudat. Pe S8+ stă super bine, zero probleme. Are și husă.

#20
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Multumesc pentru feedback cox. Apreciez, asa cum multi stiu (sper), sinceritatea si feedback-ul real din piata, nu reclamele false sau marketingul de genul ,,adio mama si tata".

Atasez, nu ca si contra argument, mai degraba propria mea parere si experienta cu si despre folie. O am instalata de multe luni de zile (nu 2 sau 3, mai mult) tot pe Note 8, abuzata de un baietel mic si avand la discretie material si posibilitatea de schimbare oricand, garantez ca nicicum menajata in mod special.

Device-ul este utilzat in mediu office, vorbit la telefon maxim, stat pe unde apuca, capac Clear Cover. Deci nimic bocanos ca sa spuna lumea ca aceasta a ajutat la pastrarea marginilor foliei in conditii optime. Clear Cover nu atinge deloc ecranul si automat nu protejeaza mare branza folia.
Va rog sa trageti concluziile. Stanga dreapta sus jos sunt impecabile. Iti dai seama de vechimea foliei dupa doua colturi usor dezlipite si urmele de dinti de copil vechi din ea. Urme de S Pen niciodata pe acest material.

Faptul ca o folie aduna pe margine mizerie si se dezlipeste prematur, asa cum am spus la foarte multi, tine mult de montaj + modul de utilizare. De la sine, never.
Repet, nu vreau sa inteleaga cineva ca ar fi un fel de contra argument. Asta e folia, asta e Note-ul, asta e conditia dupa multe luni de uzare.

Si la urma urmei, tinand cont de cat este tinut un device in functiune de un utilizator (max 2 ani deobicei), o data la 4 sau 6 luni prin programul Forever Smart sa iei un full la 35 de lei...common man Posted Image
Eu am gandit sistemul astfel incat toata lumea sa fie multumita. Profit pentru noi, daca spun ca dupa taxe impozite salarii si procent profit per produs etc e spre zero ma credeti?
Este doar un mod de fidelizare pana la urmatorul device Posted Image

Take care.

Attached Files



#21
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
Arata perfect după montaj și prima și a doua. Prima am folosit-o cam 5 luni..a doua deja e la a treia luna. Problema este ca mizeria care se aduna pe margini la un moment dat începe sa între sub folie și sa adere pe margine unde probabil e lipiciul. Încercarea de a o curata mai des chiar și cu atenție deosebita nu da roade din păcate. Scamele de prin buzunare combinat cu praf.. Etc duc la uzura destul de prematura.

#22
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004

View Postc6t9, on 30 august 2018 - 00:31, said:

Am pus în topicul principal ce huse sunt bune.

Iar sticla Whitestone trebuie montată corect. De aia se plâng mulți. Trebuie să păstrezi toți pașii, să ai masa dreaptă perfect și la final, înainte de ultima utilizare UV, să cureți marginile cu grijă. Iese perfect așa. Va trebui să cumpăr și eu una.
Te rog imi dai un link pentru ce huse sunt bune?Nu gasesc.

Ce parere aveti?

https://www.mobiledi...w2u2z2u2v2.html
impreuna cu
https://www.tempered...bfilter=m0:698;

Sau alte variante?

#23
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Husele sunt bune sau rele și în funcție de gust. Bune în sensul colorate? Groase sau subțiri? Protejează sau vrăjeală? Când spui bune ai multe explicații de dat :)

O husa bună nu este nici slim de 0.2 ce nu protejează nici brânză topita dar nici bocanoasa de 0.5 :) adică îți iei flag ship dar îl imbrobodesti ca un bebe de 1 luna.
O husa bună atinge ușor ecranul pentru a proteja marginea edge ului dar nu invaziva astfel încât sa nu poți utiliza o protecție fulldisplay.
Plus o husa bună nu are material anti aderent și nu atrage amprentele.
Eu recomand mereu OEM Samsung. Prietenii știu de ce. Alcantara este aderenta, atinge edge ul cam cât ar trebui (ușor invaziva da na) și se spala. Sub apa cu săpun când se murdărește. Plus nu este super slim. Get the point?
Spor.

PS sticla aia pentru Note 9 din linkul tău va ajunge la gunoi.

#24
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostCorneliuB, on 30 august 2018 - 18:54, said:


Te rog imi dai un link pentru ce huse sunt bune?Nu gasesc.

Ce parere aveti?

https://www.mobiledi...w2u2z2u2v2.html
impreuna cu
https://www.tempered...bfilter=m0:698;

Sau alte variante?

Huse mari
https://www.amazon.c...k/dp/B07F8RK97D
https://www.amazon.c...k/dp/B07FLYM9YL

Huse mici
https://www.amazon.c...k/dp/B07FSHH4BM
https://www.amazon.c...n/dp/B07FQCCQDM
https://www.amazon.c...t/dp/B07G331X38

Nu folosesc huse care acoperă ecranul.

#25
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004

View PostLachitza, on 30 august 2018 - 19:14, said:

Husele sunt bune sau rele și în funcție de gust. Bune în sensul colorate? Groase sau subțiri? Protejează sau vrăjeală? Când spui bune ai multe explicații de dat Posted Image

O husa bună nu este nici slim de 0.2 ce nu protejează nici brânză topita dar nici bocanoasa de 0.5 Posted Image adică îți iei flag ship dar îl imbrobodesti ca un bebe de 1 luna.
O husa bună atinge ușor ecranul pentru a proteja marginea edge ului dar nu invaziva astfel încât sa nu poți utiliza o protecție fulldisplay.
Plus o husa bună nu are material anti aderent și nu atrage amprentele.
Eu recomand mereu OEM Samsung. Prietenii știu de ce. Alcantara este aderenta, atinge edge ul cam cât ar trebui (ușor invaziva da na) și se spala. Sub apa cu săpun când se murdărește. Plus nu este super slim. Get the point?
Spor.

PS sticla aia pentru Note 9 din linkul tău va ajunge la gunoi.

OK,deci renunt la sticla.Sa pun totusi folie?
Ai un link pentru huse OEM Samsung? Ceva gen Clear View Cover...Sau ai alta opine referitor la tipul de husa?Calitatea conteaza nu pretul.
Multumesc !

View Postc6t9, on 30 august 2018 - 19:48, said:



Multumesc !!

Edited by CorneliuB, 30 August 2018 - 20:41.


#26
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Sticle bune exista. Montatori buni nu prea.
Loca și uv sunt intradevar interesante dar la. Noi in birou am stricat vreo 4 seturi pana sa prindem șmecheria :)
Dacă spun folie și sa fie Smart Protection, sar băieții pe mine. Deci este decizia ta, ce și cum vrei, eu doar îți spun plusuri minusuri.

Carcasele alea mici părerea mea au doar un efect placebo. Te simți protejat dar când se întâmplă rahatu, ala ești.

Alea mari gen protective eu nu mi as pune în. Veci. Chiar pe Note 9 am văzut o și strica frumusețe de design cu liniile alea pe spate și luciul ala ciudat de pe ea. Dar astea sunt gusturi. Eu am mai spus o, folosesc note ul office. Dacă eram pe șantier din aia puneam.

Cauta aici modelele dorite și după aia pe smenag sau maltex preturi: https://www.samsung....e9/accessories/

Spor și vezi dacă iei sticla sau folie sa fie compatibile cu carcasa pe care o alegi.

Edited by Lachitza, 30 August 2018 - 20:55.


#27
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004

View PostLachitza, on 30 august 2018 - 20:54, said:

Sticle bune exista. Montatori buni nu prea.
Loca și uv sunt intradevar interesante dar la. Noi in birou am stricat vreo 4 seturi pana sa prindem șmecheria Posted Image
Dacă spun folie și sa fie Smart Protection, sar băieții pe mine. Deci este decizia ta, ce și cum vrei, eu doar îți spun plusuri minusuri.

Carcasele alea mici părerea mea au doar un efect placebo. Te simți protejat dar când se întâmplă rahatu, ala ești.

Alea mari gen protective eu nu mi as pune în. Veci. Chiar pe Note 9 am văzut o și strica frumusețe de design cu liniile alea pe spate și luciul ala ciudat de pe ea. Dar astea sunt gusturi. Eu am mai spus o, folosesc note ul office. Dacă eram pe șantier din aia puneam.

Cauta aici modelele dorite și după aia pe smenag sau maltex preturi: https://www.samsung....e9/accessories/

Spor și vezi dacă iei sticla sau folie sa fie compatibile cu carcasa pe care o alegi.

Ok,multumesc,dar sincer tot in ceata sunt.Hai sa o luam altfel.Daca ti-ai cumpara (sau ti-ai cumparat) Note 9 ce faci sa-l protejezi?Parerea ta !Lasam deoparte parerile altora,locatie,gusturi,culoare etc.Chiar si pastrat telefonul asa cum a venit este o varianta .Si pe urma ma orientez si eu.

#28
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014

View PostCorneliuB, on 31 august 2018 - 12:35, said:


Ok,multumesc,dar sincer tot in ceata sunt.Hai sa o luam altfel.Daca ti-ai cumpara (sau ti-ai cumparat) Note 9 ce faci sa-l protejezi?Parerea ta !Lasam deoparte parerile altora,locatie,gusturi,culoare etc.Chiar si pastrat telefonul asa cum a venit este o varianta .Si pe urma ma orientez si eu.

Daca ai asigurare pe telefon, tine-l curat si doar folii fata spate laterale Smart Protection standard.
Daca vrei o carcasa, alege ceva original de la Samsung si folie fata Smart Protection decupata special pentru husa pe care ai ales-o.
Daca esti mai funky, ia o husa OEM Samsung si o sticla ce se lipeste cu LOCA case friendly. Dar atentie de care iei si mai ales, daca o montezi tu sau cineva priceput.
Link cu modelele de huse originale Samsung ti am dat mai sus. Eu sunt adeptul OEM din mai multe motive. Nu inseamna ca Spigen, UAG nu stiu sa faca huse bune. Doar ca nu pe gustul meu sa zicem.

Spor.

#29
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 12:53, said:


Daca ai asigurare pe telefon, tine-l curat si doar folii fata spate laterale Smart Protection standard.
Daca vrei o carcasa, alege ceva original de la Samsung si folie fata Smart Protection decupata special pentru husa pe care ai ales-o.
Daca esti mai funky, ia o husa OEM Samsung si o sticla ce se lipeste cu LOCA case friendly. Dar atentie de care iei si mai ales, daca o montezi tu sau cineva priceput.
Link cu modelele de huse originale Samsung ti am dat mai sus. Eu sunt adeptul OEM din mai multe motive. Nu inseamna ca Spigen, UAG nu stiu sa faca huse bune. Doar ca nu pe gustul meu sa zicem.

Spor.

Am inteles.Ma scuzi ca am insistat ,dar telefonul meu actual,S8+, l-am scapat de 2 ori si de 2 ori s-a crapat ecranul ...Asa ca acum cam suflu si in iaurt !
Multumesc !

#30
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Daca stii ca le scapi, atunci asigurare pe Note 9. Piese scumpe sunt pe prostiile astea, minim 1200-1400 lei lcd-ul la ESD, daca vor fi aceleasi preturi ca si la S-uri si Note 8. Asa banuiesc totusi.

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Am pus folia de la smart protection (ma rog, a pus-o un nene, ca eu pe ultima am cam ratat-o si nu mai merge irisul) si sta absolut perfect.

Adica, desi este taiata pentru husa de silicon, in realitate ea a fost taiata aproape exact cat sticla, prin urmare s-a lipit atat de perfect incat cu exceptia partii de sus unde se vad decupajele senzorilor si colturi unde nu urmeaza linia geamului, se confunda cu linia dintre geam si carcasa. (ceea ce inseamna sanse mici sa agate cand schimb huse si nici nu are unde sa agate scame)
.
Singura diferenta este ca acum trebuie sa apas o idee mai mult pe spen, in sensul ca daca il tin de exemplu intre degete si-l frec pe sticla fara sa apas, lasa urme insa acum, nu se mai intampla si necesita un pic de apasare, insa este destul de normala, nimic iesit din comun.

#32
cover

cover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.01.2007
Acest "nene" este cumva din Bucuresti, intreb pentru ca si pe mine ma tenteaza folia de la Smart Protection insa partea cu montajul nu ma incanta deloc. Daca pana invat eu sa pun folia corect stric doua trei folii nu cred ca mai este rentabil.
Mai corect era sa existe cineva care sa monteze aceste folii contra cost.

#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Am un amic care are magazin gsm si stiu ca el monteaza,il gasesti in auchan uri(titan,dr taberei si mai are undeva dar nu mai stiu unde).
Userul @lachitza te poate ajuta,eu mi am comandat folii pentru ceas si am fost foarte multumit si de folii si de tranzactie in sine.

Edited by silviu03, 05 September 2018 - 21:18.


#34
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
In București avem montaj gratuit in multe locații.
Doar iei foliile de la noi și te deplasezi la ei pentru montaj.
Pentru detalii da mi un Pm.
Cu stima.

Edited by Lachitza, 06 September 2018 - 06:56.


#35
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Si in Iasi?

#36
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Si in Iasi.
Ms.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate