Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Circuit last minute

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Vreau sa plec într-un circuit intern sau extern, 7-10 zile, acum m-am decis, știți vreo firma unde sa accepte cu 2-3 zile înainte? Am dat mail la agențiile de turism principale dar nu am primit niciun răspuns. Mi ar placea sa vizitez obiective, țări, in mod organizat, am pașaport și bagajul îl fac în câteva ore. Mulțumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu te duci singur la aeroport și te urci în prima cursă care-ți place. Și tot așa, 7 zile, cu pauzele de rigoare ?

Edited by waterman, 24 August 2018 - 12:00.


#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmeanman, on 24 august 2018 - 11:45, said:

Vreau sa plec într-un circuit intern sau extern, 7-10 zile, acum m-am decis, știți vreo firma unde sa accepte cu 2-3 zile înainte? Am dat mail la agențiile de turism principale dar nu am primit niciun răspuns. Mi ar placea sa vizitez obiective, țări, in mod organizat, am pașaport și bagajul îl fac în câteva ore. Mulțumesc

booking.com e suficient. hotaraste-te daca vrei sa conduci pana la locatia dorita sau sa zbori. in functie de asta alegi pe booking cazare. e mult mai simplu, mai frumos decat in "mod organizat" pt ca faci ce vrei tu, nu ce vor altii, si cu siguranta e mult  mai ieftin!!!!
Daca mai demult agentiile astea aveau rostul lor, acum cand pe internet gasesti tot ce vrei nu cred ca mai au vreun folos!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iniţiator:
Care este bugetul?

Un circuit (nu neapărat last minute) înseamnă multă alergătură şi relativ puţine puncte atinse, dacă te rezumi la autocar sau avion.
Dacă pleci cu maşina ta, poţi merge pe traseul oricărui circuit al oricărei agenţii de turism, însă în ritmul tău - adică un timp ceva mai lung - şi poţi vedea mai multe decât punctele atinse acolo. Cu excepţiile de rigoare.

Vino cu date concrete. Un circuit se poate face şi în Europa, şi în SUA, şi în Asia.

De exemplu, pentru Europa îţi pot recomanda, ca variante:
- circuit în ţările nordice (inclusiv fiordurile, Capul Nord şi Drumul Trolilor);
- Franţa-Belgia-Germania, cu trecere prin Austria şi Ungaria;
- Elveţia-Bavaria-Coasta de Azur, cu trecere prin Ungaria, Austria şi Germania, inclusiv Zermatt (Matterhorn) şi Mont Blanc;
- Italia-Spania-Portugalia (Costa del Sol), eventual cu trecere prin Croaţia (dar ăsta pare cam scump).

Edited by PSC, 24 August 2018 - 12:07.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde de bugetul tau, de numarul de persoane si de cat de departe fata de Romania vrei sa te duci.
Am recomandare de agentie care face vacante personalizate si are si gata facute, inclusiv last minute. Trimite-mi mesaj daca vrei recomandare.

Edited by AlexEn, 24 August 2018 - 12:24.


#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
avion pana in tara care-ti place
inchiriat masina de la aeroport si plimbat la toate obiectivele pe care le doresti, in ritmul tau si dupa bunul plac
cazare pe unde vrei, si-ti faci rezervare inainte de a ajunge la cazare, direct pe booking, ca la receptie deseori tariful e mai mare
cand te-ai plictisit de circuit, retur masina la aeroport si zbor catre casa
gata circuit/bani/concediu!

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Agentiile mari, mai bine zis tour operatorii au zboruri charter mult mai ieftine decat cele de linie.
Vezi Cocktail holidays daca are ceva interesant pentru tine sau Jinfo tours, Paralela 45.
Pe booking nu vei gasi cele mai mici preturi la cazare si nici toata disponibilitatea unui hotel. Booking iti poate arata ca e full, dar daca suni direct sa gasesti liber sau agentiile sa aiba deja rezervat un anumit nr de camere pentru pachete.

#8
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Solutia e sa te duci personal la agentii si sa intrebi acolo, ca nu prea se obosesc sa raspunda la mailuri.
Oferte last minute exista destule, ca intre timp lumea a descoperit turismul individual, mult mai ieftin si adaptat preferintelor fiecaruia si nu se prea mai inghesuie sa treaca pragul agentiilor decat daca sunt comozi, seniori, sau isi deconteaza prin firma vacantele si le trebuie neaparat factura de la agentie.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Turismul individual nu inseamna neaparat preturi mai mici. Un bilet de avion luat pe ultima suta de metri sau o rezervare pentru cazare, din scurt, pot sa fie mult mai scumpe decat la o agentie care are niste pachete pregatite de dinainte.

#10
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

View PostAlexEn, on 24 august 2018 - 14:17, said:

Turismul individual nu inseamna neaparat preturi mai mici.
Ai dreptate, pe ultima suta de metri iei ce gasesti, ca nu mai e timp de ales. Eu ma refeream la turismul individual planuit din timp, tocmai ca sa iasa mai ieftin (extrasezon, superoferte la companiile aeriene, airbnb, etc).

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Omul a zis clar ca vrea last minute :)

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostAlexEn, on 24 august 2018 - 15:25, said:

Omul a zis clar ca vrea last minute Posted Image

Pai poti cauta pe booking, gasesti ce te intereseaza si nu faci rezervarea decat la ora 23:59, esti sigur la last minute atunci :))

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjohnsmith07, on 24 august 2018 - 12:25, said:

cazare pe unde vrei, si-ti faci rezervare inainte de a ajunge la cazare, direct pe booking, ca la receptie deseori tariful e mai mare
Este exact invers. Doar că va trebui să te mulţumeşti cu locaţii mai mici, mai retrase; acolo chiar se face turism, locurile cu vad sunt ocupate mereu (fie în sezon, fie tot timpul anului, în funcţie de destinaţie).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate