Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Telecomanda tv îmi oprește aparatul de Aer condiționat Tesla

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danferastraw

danferastraw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2011
Salutare!
Am achiziționat de 3 săptămâni acest aer conditionat TESLA TC35V3-1232IA, și după instalarea corecta, daca folosesc telecomanda de la televizor aparatul de aer condiționat ori se oprește ori face zgomotul de comanda data de telecomanda proprie. La fel face și când e oprit. Știe cineva cum as putea sa scap de problema? Devine enervant piuitul acela ori de câte ori schimb canalul sau dau volumul mai tare sau încet... Apropo, tv-ul e Samsung, nu e smart, e doar full HD. Mulțumesc anticipat.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pai asta inseamna ca amandoua au aceeasi frecventa, in cazul asta nu prea ai ce face....decat sa muti televizorul in alta camera si sa iti iei altul nou/sau sa il aduci pe celalalt pe care il ai in cealalta camera.

Edited by diegodanny, 20 August 2018 - 19:55.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca si telecomanda aerului are efect asupra TV-ului, nu ai alta solutie decat sa schimbi TV-ul.
Sau sa pui un filtru din celofan colorat pe telecomanda de la TV ca sa ii reduci emisia. Insa posibil sa nu reactioneze nici TV-ul.
Sau obturezi senzorul de la aer sa poata fi actionat numai dintr-o singura pozitie cu telecomanda. Ca nu modifici din minut in minut setarile.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sau poate ai noroc cu o telecomanda universala la TV, mai stii ?!
Ia una cu imprumut de la un prieten/vecin/magazin.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
O telecomanda universala, setata separat (normal) pe fiecare aparat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca aparatele au unele functii pe aceleasi frecvente/coduri, nu are ce face cu telecomanda universala.
Daca ai 2 TV identice, nu poti seta o telecomanda universala sa le comanzi separat.
Asa e si la el. Aparatele au secvente/frecvente identice.

#7
danferastraw

danferastraw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2011
Va mulțumesc pt răspunsuri. Nu pot să mut tv-ul din cameră, și am încercat deja telecomenzi universale. Nu știu unde este senzorul de la ac că l-aș acoperi cu o folie, sau ceva, dar nu este vizibil sub capac...

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Totusi e ciudat, fiindca de obicei comenzile la aerul conditionat difera mult ca structura de cele de la TV/ DVD/ STB/ etc. La ultimele, comenzile sunt de tipul ‘s-a apasat butonul X’ - separat fiecare buton, fara ca telecomanda sa pastreze o stare cu ce butoane s-au mai apasat inainte. La climatizare, telecomanda pastreaza starea (mod racire-incalzire/ temperatura/ viteza ventilator/ etc) si o transmite pe toata dintr-o data la orice modificare. Prin urmare, climatizarea nu ar trebui sa recunoasca din comezile de la tv, cel mult una-doua daca se potrivesc unele comenzi simple ca swing on/off. Verificarea unei asemenea ipoteze nu e prea la indemana (dar se poate face de exemplu cu unele telecomenzi programabile ce pot citi codurile alteia si pot fi conectate la calculator).

Pentru initator cred ca solutia cea mai buna (si cam singura inafara de a schimba aparatele) in caz de ‘conflict de [tele]comenzi’ e sa reaseze aparatele (cel mai usor e cu tv-ul) astfel incat telecomanda de la tv sa nu mai ‘bata’ spre aparatul de aer conditionat.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta senzorul. Acopera pe rand parti din AC. Sau vezi in manual.
Acolo unde are LED-uri sau display.

#10
danferastraw

danferastraw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2011
Voi incerca sa resetez aparatele, tv-ul mai întâi, și apoi amândouă, poate se va rezolva. Mulțam

Edited by danferastraw, 20 August 2018 - 21:27.


#11
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Am patit si eu acelasi lucru. A trebuit sa ma mut, sa vand apartamentul.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu resetare.
Reasezare ti-a zis.
Resetarea nu are rost

#13
danferastraw

danferastraw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2011
Scuze, așa am citit, resetare. Reașezare nu am cum să fac. E clar că depinde de poziția de unde folosesc telecomanda tv-ului. Voi incerca să acopăr parte cu parte panoul ac-ului, poate găsesc zona sensibila. Mulțumesc tuturor.

#14
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Încearcă să obturezi led-ul infraroșu de la telecomanda Tv-ului cu niște scoch.
Folosește scoch de diferite culori/grosimi începând cu cel transparent.

#15
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 burkina, on 20 august 2018 - 21:42, said:

Am patit si eu acelasi lucru. A trebuit sa ma mut, sa vand apartamentul.
Un " prieten" a divortat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate