Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema instalare windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Salut.
Am un laptop Dell Inspirion 11 care a avut instalat Windows 10 x64 , am vrut să fac trecerea de la windows 10 la windows 7(având doar 29 de gb hdd un windows 7 pare mai potrivit) şi am întâmpinat următoarea problemă..
"Windows cannot be installed to this disk.This computer's hardware may not support booting to this disk.Ensure that the disk's controller is enabled in he computer's Bios menu" .
dacă a mai păţit cineva să mă ajute că nu ştiu ce să îi mai fac Posted Image) .

Attached Files


Edited by yeep, 20 August 2018 - 18:21.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ori ai acitvat UEFI, vezi in bios uefi off, secure boot off, cms on, legacy boot on....
Ori stickul de instalare este bagat un usb 3 (albastru) si trebuie in 2 (negru) - nu cred ca e asta, da' nu strica.

#3
puiumaster

puiumaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2007
Din poza apare ca spatiu nealocat. Fa partitie si e foarte probabil sa se instaleze.

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Fă o partiţie de 5M întâi şi încearcă reinstalarea .

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhaha, nici nu m-am uitat la poza, cit e de strimba.
Da, e si asta o idee, poate chiar solutia :)

 genius, on 20 august 2018 - 18:28, said:

Fă o partiţie de 5M întâi şi încearcă reinstalarea .
De cit, de ce ?!

#6
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Am modificat cu poza dreaptă dar tot strâmbă o pune , nu știu de ce.
Astea sunt setările ..
Încerc să fac o partiție și revin cu răspuns.
P.S: Și poza asta e tot dreaptă , dar tot strâmb o pune ..

Aceeaşi eroare şi cu partiţie făcută şi am creat şi una de 5 mb...

Attached Files



#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 trollerul_de_serviciu, on 20 august 2018 - 18:29, said:

Muhaha, nici nu m-am uitat la poza, cit e de strimba.
Da, e si asta o idee, poate chiar solutia Posted Image


De cit, de ce ?!
Am avut o problemă asemănătoare şi până nu am făcut partiţia aia nu am putut instala (nu mai ştiu dacă era de 5M :D) .
Nu ştiu dacă se rezolvă dar nu are nimic de pierdut .

#8
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 genius, on 20 august 2018 - 18:40, said:

Am avut o problemă asemănătoare şi până nu am făcut partiţia aia nu am putut instala (nu mai ştiu dacă era de 5M Posted Image) .
Nu ştiu dacă se rezolvă dar nu are nimic de pierdut .
Am făcut partiţia şi tot îmi dă eroare..

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Degeaba faceti partitie, sistemul trebuie sa o faca si exista probabil un motiv pentru care nu o poate face...
100MB e partitie sistem ascunsa de vista/7 si 500MB este cea de win 10. Nu faceti mai mici ca sistemul trebuie sa puna ceva fisiere pe acolo, toata partea de boot mai exact.

ps - am mai intalnit un sistem la cineva care nu putea instala nici 10 din ratiuni de disc nebootabil... era un ssd rapid pe controller pcix. Nu vroia sa bootesze decat de pe unitati normale sata.

Edited by andreic, 20 August 2018 - 19:11.


#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Faci o singura partie, mare cit tot harudl.
Windows creeaza automat restul.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Lasa W10 ca nu cred ca gasesti drivere de W7

#12
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Ruleaza cu drivere doar Windows 10.

#13
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

 yeep, on 20 august 2018 - 18:16, said:

Salut.
Am un laptop Dell Inspirion 11 care a avut instalat Windows 10 x64 , am vrut să fac trecerea de la windows 10 la windows 7(având doar 29 de gb hdd un windows 7 pare mai potrivit) şi am întâmpinat următoarea problemă..
"Windows cannot be installed to this disk.This computer's hardware may not support booting to this disk.Ensure that the disk's controller is enabled in he computer's Bios menu" .
dacă a mai păţit cineva să mă ajute că nu ştiu ce să îi mai fac Posted Image) .
Lăsând la o parte setările de mai sus (care sunt OK), ai mai înainte o setare cu Hard Disk Priority. Acolo trebuie să fie HDD-ul activat. Asta îți spune Setup-ul, că nu poate boot-a după de pe el. Probabil ți-a pus stick-ul ca USB-HDD și mai ai cititor de card ca disc secundar, iar HDD-ul nu mai e activat.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 yeep, on 20 august 2018 - 18:16, said:

Salut.
Am un laptop Dell Inspirion 11 care a avut instalat Windows 10 x64 , am vrut să fac trecerea de la windows 10 la windows 7(având doar 29 de gb hdd un windows 7 pare mai potrivit) şi am întâmpinat următoarea problemă..
"Windows cannot be installed to this disk.This computer's hardware may not support booting to this disk.Ensure that the disk's controller is enabled in he computer's Bios menu" .
dacă a mai păţit cineva să mă ajute că nu ştiu ce să îi mai fac Posted Image) .
Vezi ca windows 10 formateaza diferit Hdd-ul / SSD-ul fata de windows 7; de asta iti da eroarea aia !
Am intalnit la un amic de-al meu care m-a chemat la 9-10 noaptea sa-l ajut sa-si repare calculatorul (reinstaleze w10 licentiat).
Am jucat tontoroiiul langa PC-ul sau pana am realizat ca trebuie formatat SSD-ul cu un program third-pary.
Nu putea instal XP, w7 si nici 10, desi avuse initial w10.
Pana nu a instalat Linux stergand si formatand tot SSD-ul, nu a reusit sa instaleze windows 10.

#15
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
windows 7 are drivere de usb mai vechi,..windows 10 driverele usb sunt mai noi, deci nu sunt compatibile unele cu altele...
cauta pe net programul asta,.. vezi ca il gasesti la gigabyte pe site ,sau chiar si pe softpedia,..  mb_utility_windowsimagetool_z370   scria asta in google
dupa aia dezarhivezi, tragi folderu ala din arhiva pe desktop > WindowsImageTool..asa si pe urma bagi un stick usb de cel putin 8 giga sau 4 da eu zic 8..
.. montezi o imagine de windows 7 in Daemon Tools sau virtual clone drive, iti recomand al doilea e mai simplu si mai usr de utilizat,.. dupa aia deschizi windows imagetool exe..si  la prima optiune selectezi imaginea montata in cd virtual ..la a doua cauti drive-ul unde ai bagat sticku usb care trebuie sa fie formatat ,..la a treia lasi asa cum se vede acolo bifata prima casuta aia cu add usb drivers to an offline windows 7 image si ii dai start
asa creezi o imagine de windows 7 cu drivere noi de usb,..si recomand sa rulezi toata treaba asta pe un windows 7 sau 10 cat noi instalate,.. eu am incercat pe windows 7 instalat de 4 ani si nu a mers am reusit pe un windows 10,.. dureaza aprox. intre 20-30 min toata chestia, trebuie rabdare
am instalat windows 7 pe un sistem skylike si a mers ceas..

Edited by miha90, 21 August 2018 - 15:12.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm.. de ce am eu impresia ca aia e o tableta 2 in 1 low entry AMD E2 cu eMMC pe ea ?

Initiator, nu tiu cine te-a pacalit sa incerci macar sa pui 7 pe ea si mai ales sa stergi 10-le existent.
Tableta aia merge doar cu Windows 10. Daca ai reusi sa pui 7 pe ea s-ar misca de cateva ori mai greu.

Ce pretentii poti avea de la o pocnitoare ca aia ? Trebuia sa casti ochii cand ai luat-o. Nici update nu poti sa faci ca luema la 10 fara sa cureti si sa dezinstalezi programe.

Cred ca unii sunt masochisti cand cumpara in ziua de azi tablete sau netbook-uri cu 32 Gb eMMC si 2 Gb de ram. eMMC-ul ala inseamna ca are viteza unui stick USB - e exact acelasi lucru.

Am ceva similar dar cu 128 Gb eMMC si 4 Gb ram si uneori injur ca am dat banii pe asa ceva. E buna doar de navigat pe web - daca ai rabdare - si atat.

#17
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 eiffel, on 21 august 2018 - 15:15, said:

Hmm.. de ce am eu impresia ca aia e o tableta 2 in 1 low entry AMD E2 cu eMMC pe ea ?

Initiator, nu tiu cine te-a pacalit sa incerci macar sa pui 7 pe ea si mai ales sa stergi 10-le existent.
Tableta aia merge doar cu Windows 10. Daca ai reusi sa pui 7 pe ea s-ar misca de cateva ori mai greu.

Ce pretentii poti avea de la o pocnitoare ca aia ? Trebuia sa casti ochii cand ai luat-o. Nici update nu poti sa faci ca luema la 10 fara sa cureti si sa dezinstalezi programe.

Cred ca unii sunt masochisti cand cumpara in ziua de azi tablete sau netbook-uri cu 32 Gb eMMC si 2 Gb de ram. eMMC-ul ala inseamna ca are viteza unui stick USB - e exact acelasi lucru.

Am ceva similar dar cu 128 Gb eMMC si 4 Gb ram si uneori injur ca am dat banii pe asa ceva. E buna doar de navigat pe web - daca ai rabdare - si atat.
Nu este al meu.. m-a rugat cineva să încerc să bag windows 7 pe el şi atât.
Văd că windows-ul 10 l-a luat fără probleme , fără nici un fel de eroare .. I-am lăsat 10 crezând că nu este compatibil cu 7 ( deşi nu înţeleg de ce ar fi compatibil cu 10 şi nu şi cu 7) ..
Mulţumesc tuturor pentru răspuns !

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca BIOS-urile moderne sunt facute ptr Windows 10. Pe unele nu ai ce setari sa schimbi ptr a putea instala 7 ( UEFI, Secure Boot, etc )
Ptr ca Windows 10 este mult mai rapid decat 7
Ptr ca Windows 7 nu poate accesa anumite functii hardware ale procesorului

Si se pot enumera inca foaret multe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate